SZKOŁA WAJDY PREZENTUJE

DWA DNI ZE SZKOŁĄ WAJDY NA FESTIWALU WAJDA NA NOWO. Publiczność festiwalowa w Suwałkach będzie miała okazję zobaczyć dwa filmy rozwijane w Szkole Wajdy produkcji Wajda Studio, a także sceny warsztatowe zrealizowane podczas kursów FILM BRIDGE dla młodych filmowców z Białorusi i Ukrainy. Filip Marczewski – dyrektor Wajda School – zasiądzie w festiwalowym jury (konkurs filmów krótkometrażowych)

Szczegółowy program Festiwalu>>>

17.08.2023, godzina 9.00

DRUGI DZIEŃ PREZENTACJI (18.08)>>

Kawiarnia Artystyczna, ul. T. Noniewicza 71

WSTĘP WOLNY!

Czwartek 17 sierpnia, godz. 9.00, Kawiarenka Artystyczna, Suwalski Ośrodek Kultury

  • Pokaz krótkometrażowego filmu NA ŻYWO białoruskiej reżyserki Mary Tamkovich.

Fabuła jest inspirowana prawdziwą historią Kateriny Andreevej i Darii Chultsovej, dziennikarek Belsat TV aresztowanych i skazanych w 2020 roku na dwa lata kolonii karnej. W lipcu 2022 roku podczas utajnionego procesu wyrok Kateriny został przedłużony do 8 lat. Daria odzyskała wolność na początku września 2022 roku. W filmie wykorzystano fragmenty transmisji Kateriny i Darii z Placu Zmiany oraz Studia Belsat TV nadanej 15 listopada 2020 roku.

Opis: Pokojowe protesty w Mińsku po śmiertelnym pobiciu białoruskiego opozycjonisty zostają spacyfikowane przez milicję. Dziennikarki niezależnej białoruskiej telewizji jako jedyne prowadzą transmisję z przebiegu wydarzeń z okien jednego z okolicznych bloków. Gdy zostają namierzone przez milicyjny dron mają niewiele czasu na podjęcie decyzji – ratować się czy kontynuować relację.

  • Prezentacja projektu fabularnego Mary Tamkovich –  pt. JULIA, który rozwijała w Szkole Wajdy na kursie STUDIO PRÓB w ramach Programu Edukacji Filmowej współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
  • Pokaz scen warsztatowych zrealizowanych podczas kursu FILM BRIDGE – BELARUS 2022

How You Scared Me – scenariusz i reżyseria – Vera Filenko
Jedna Wojna – scenariusz i reżyseria – Marysia Yasinewiec


Filip Marczewski – koordynator i pomysłodawca programu FILM BRIDGE:


„Program FILM BRIDGE  jest  realizowany przez Fundację Szkoła Wajdy (Wajda School) oraz Pomorską Fundację Filmową (Gdyńska Szkoła Filmowa) i współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Pierwsza edycja Programu FILM BRIDGE skierowana była do represjonowanych twórców z Białorusi, co zostało bardzo docenione przez białoruskie środowisko filmowe i Lidera Demokratycznej Białorusi Sviatlane Tsikhanouską, która w zeszłym roku w liście do Szkoły Wajdy, napisała: „Ten program jest żywym przykładem wsparcia Polski dla prawdziwej białoruskiej kultury, demokracji i wolności. Chciałabym podziękować Szkole Wajdy i Gdyńskiej Szkole Filmowej oraz Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej za tę inicjatywę.” 
Druga edycja programu FILM BRIDGE – UKRAINE została dofinansowana z programu PISF – Polsko-ukraińskie inicjatywy filmowe. Po wcześniejszych przygotowaniach uczestnicy przyjechali z Ukrainy do Warszawy i pracowali nad realizacją scen ze swoich projektów filmowych rozwijanych w ramach programu, a teraz przygotowują swoje projekty do pitchingu, który odbędzie się w trakcie Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Nakręcone sceny fabularne realizowane były przez młodych reżyserów, którzy odnoszą już znaczące sukcesy międzynarodowe i stają się ważnymi postaciami ukraińskiej branży filmowej. Są to między innymi: Tonia Naoyabrova – reżyserka filmu „Do you love me?”, który miał premierę światową w ramach Berlinale Panorama 2023 oraz wygrał nagrodę główną im. Andrzeja Wajdy na festiwalu Mastercard OFF Camera w maju 2023, a także Yuriy Dunay, autor zdjęć do filmu Macieja Hameli „Skąd dokąd”, zdobywca nagrody dla najlepszego filmu polskiego na tegorocznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity. „

KRÓTKA INFORMACJA O SZKOLE WAJDY / WAJDA SCHOOL

Szkoła Wajdy powstała dwadzieścia lat temu z inicjatywy dwóch mistrzów polskiego kina – Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego. Od samego początku jej celem była pomoc młodym twórcom w przygotowaniu profesjonalnego debiutu poprzez pracę zespołową z doświadczonymi filmowcami. Znani ludzie kina (reżyserzy, scenarzyści, producenci) pracują tu z uczestnikami kursów nad najlepszą wizją artystyczną ich własnych projektów.
Tutaj mogą zobaczyć swoją historię na planie filmowym, nauczyć się pracy w zespole filmowym i pracy z aktorem, wypracować gotowy scenariusz, spotkać z producentami, a także zrealizować swój film w Wajda Studio.
W ciągu tych dwóch dekad Szkoła Wajdy wykształciła wielu uzdolnionych młodych filmowców, którzy dzięki swojej wrażliwości zmieniają polskie i światowe kino.Organizatorzy:

Miasto Suwałki, Suwalski Ośrodek Kultury, Kreacja Pro Andrzej Pągowski,Wajda School, Bardzo Dziki Wschód

Patronat honorowy:

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz

Partner Strategiczny:

Województwo Podlaskie

Sponsor:

ASPI – producent narzędzi dla branży drzewnej i meblarskiej

Partnerzy:

Hotel Loft 1898, Restauracja Rozmarino, Cinema Lumiere Suwałki


Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją

Regulaminu imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >

17 sierpnia 2023
09:00 — 10:25 (1h 25′)

ul. T. Noniewicza 71

Wszyscy

Link do wydarzenia