KINO PLENEROWE. „Kochankowie mojej mamy”, reż. Radosław Piwowarski

Drugiego dnia Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo, na bulwarach nad Czarną Hańczą odbędzie się projekcja filmu „Kochankowie mojej mamy” w reżyserii Radosława Piwowarskiego. Projekcję zapowie Krystyna Janda, Radosław Piwowarski oraz Jowita Budnik.

Szczegółowy program Festiwalu>>>

18.08.2023, godzina 21.30

Bulwary nad Czarną Hańczą

WSTĘP WOLNY!

KOCHANKOWIE MOJEJ MAMY

Poruszająca historia matki i syna uwikłanych w problemy dnia codziennego, wyreżyserowana przez Radosława Piwowarskiego. Matka ma poważne problemy z osobowością, alkoholem, mężczyznami i codziennością. Szuka szczęścia w ramionach kolejnych kochanków, choć jedynym mężczyzną, którego kocha nad życie jest niezwykle jej oddany syn Rafał. To on opiekuje się troskliwie matką, kiedy wraca pijana do domu, wylewa wódkę do zlewu, wyrzuca lekarstwa, przygotowuje jej kąpiel i pomaga położyć się spać. Ma kłopoty w szkole, kradnie jedzenie, awanturuje się, gdy jest wyśmiewany, toteż zmienia szkoły często i regularnie. W trudnych sytuacjach i wobec kłopotów, które go przerastają, szuka pomocy w sąsiadce – pani Lenie, handlującej alkoholem w kamienicy. Na pewno uwagę widzów zwracają główne kreacje: matka, w tej roli rewelacyjna Krystyna Janda i syn – znakomity Rafał Węgrzyniak. Choć matka popada ze skrajności w skrajność, bo bywa delikatna, czuła i troskliwa ale też przykra, prymitywna i wulgarna, to wywołuje ogromne współczucie. Od problemów ucieka w narkotyki, leki i alkoholowe libacje, ale widzimy ją jako kobietę samotną i zagubioną, potrzebującą miłości i nieporadnie poszukującą życiowej stabilizacji. Rafał z kolei połączył dziecięcą naturalność z dojrzałością, jest chłopcem, który bardzo wcześnie musiał dorosnąć i zadbać o siebie i swoją nieporadną matkę.

„Rzadko w polskim kinie pojawia się tyle uczucia” – napisał po premierze „Kochanków…” jeden z krytyków. Film zdobył nagrody za scenariusz – Radosław Piwowarski i Janina Zającówna oraz za reżyserię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1986 r. Na ekranie obok Krystyny Jandy i Rafała Węgrzyniaka zobaczymy między innymi: Jowitę Budnik, Janinę Zającównę, Hannę Skarżankę, Bohdana Smolenia i Krzysztofa Zaleskiego.Organizatorzy:

Miasto Suwałki, Suwalski Ośrodek Kultury, Kreacja Pro Andrzej Pągowski,Wajda School, Bardzo Dziki Wschód

Patronat honorowy:

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz

Partner Strategiczny:

Województwo Podlaskie

Sponsor:

ASPI – producent narzędzi dla branży drzewnej i meblarskiej

Partnerzy:

Hotel Loft 1898, Restauracja Rozmarino, Cinema Lumiere Suwałki


Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją

Regulaminu imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>>

18 sierpnia 2023
21:30 — 23:10 (1h 40′)

Stara Łaźnia

Wszyscy

Link do wydarzenia