SZKOŁA WAJDY PREZENTUJE

DWA DNI ZE SZKOŁĄ WAJDY NA FESTIWALU WAJDA NA NOWO. Publiczność festiwalowa w Suwałkach będzie miała okazję zobaczyć dwa filmy rozwijane w Szkole Wajdy produkcji Wajda Studio, a także sceny warsztatowe zrealizowane podczas kursów FILM BRIDGE dla młodych filmowców z Białorusi i Ukrainy. Filip Marczewski – dyrektor Wajda School – zasiądzie w festiwalowym jury (konkurs filmów krótkometrażowych)

Szczegółowy program Festiwalu>>>

18.08.2023, godzina 9.00

Kawiarnia Artystyczna, ul. T. Noniewicza 71

WSTĘP WOLNY!

Piątek 18 sierpnia, godz. 9.00, Kawiarenka Artystyczna, Suwalski Ośrodek Kultury

Piątek 18 sierpnia, godz. 9.00, Kawiarenka Artystyczna, Suwalski Ośrodek Kultury

  • PTITSA – dokument ukraińskiej reżyserki Aliny Maksimenko.

Historia osadzona w czasie pandemii rozgrywa się we wspólnym mieszkaniu matki i jej dorosłej córki.
W jednej części domu w trybie on-line działa szkoła muzyczna mamy, która jest nauczycielką gry na fortepianie. W drugiej części znajduje się pracownia malarska jej córki Aliny. Mimo dzielenia wspólnej przestrzeni ich światy praktycznie się nie łączą. Pewnego dnia Alina dowiaduje się o wypadku, w wyniku którego ginie Katia, córka jej przyjaciółki. Tragiczna historia Katii połączy główne bohaterki.

  • Pokaz scen warsztatowych zrealizowanych podczas kursu FILM BRIDGE – UKRAINE 2023

Invasion – scenariusz i reżyseria Olga Gibelinda
Ukraine is the capital of everything – scenariusz i reżyseria Tonia Noyabrova 
Look at me – scenariusz i reżyseria Yurii Dunai 


Filip Marczewski – koordynator i pomysłodawca programu FILM BRIDGE:


„Program FILM BRIDGE  jest  realizowany przez Fundację Szkoła Wajdy (Wajda School) oraz Pomorską Fundację Filmową (Gdyńska Szkoła Filmowa) i współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Pierwsza edycja Programu FILM BRIDGE skierowana była do represjonowanych twórców z Białorusi, co zostało bardzo docenione przez białoruskie środowisko filmowe i Lidera Demokratycznej Białorusi Sviatlane Tsikhanouską, która w zeszłym roku w liście do Szkoły Wajdy, napisała: „Ten program jest żywym przykładem wsparcia Polski dla prawdziwej białoruskiej kultury, demokracji i wolności. Chciałabym podziękować Szkole Wajdy i Gdyńskiej Szkole Filmowej oraz Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej za tę inicjatywę.” 
Druga edycja programu FILM BRIDGE – UKRAINE została dofinansowana z programu PISF – Polsko-ukraińskie inicjatywy filmowe. Po wcześniejszych przygotowaniach uczestnicy przyjechali z Ukrainy do Warszawy i pracowali nad realizacją scen ze swoich projektów filmowych rozwijanych w ramach programu, a teraz przygotowują swoje projekty do pitchingu, który odbędzie się w trakcie Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Nakręcone sceny fabularne realizowane były przez młodych reżyserów, którzy odnoszą już znaczące sukcesy międzynarodowe i stają się ważnymi postaciami ukraińskiej branży filmowej. Są to między innymi: Tonia Naoyabrova – reżyserka filmu „Do you love me?”, który miał premierę światową w ramach Berlinale Panorama 2023 oraz wygrał nagrodę główną im. Andrzeja Wajdy na festiwalu Mastercard OFF Camera w maju 2023, a także Yuriy Dunay, autor zdjęć do filmu Macieja Hameli „Skąd dokąd”, zdobywca nagrody dla najlepszego filmu polskiego na tegorocznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity. „

KRÓTKA INFORMACJA O SZKOLE WAJDY / WAJDA SCHOOL

Szkoła Wajdy powstała dwadzieścia lat temu z inicjatywy dwóch mistrzów polskiego kina – Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego. Od samego początku jej celem była pomoc młodym twórcom w przygotowaniu profesjonalnego debiutu poprzez pracę zespołową z doświadczonymi filmowcami. Znani ludzie kina (reżyserzy, scenarzyści, producenci) pracują tu z uczestnikami kursów nad najlepszą wizją artystyczną ich własnych projektów.
Tutaj mogą zobaczyć swoją historię na planie filmowym, nauczyć się pracy w zespole filmowym i pracy z aktorem, wypracować gotowy scenariusz, spotkać z producentami, a także zrealizować swój film w Wajda Studio.
W ciągu tych dwóch dekad Szkoła Wajdy wykształciła wielu uzdolnionych młodych filmowców, którzy dzięki swojej wrażliwości zmieniają polskie i światowe kino.Organizatorzy:

Miasto Suwałki, Suwalski Ośrodek Kultury, Kreacja Pro Andrzej Pągowski,Wajda School, Bardzo Dziki Wschód

Patronat honorowy:

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz

Partner Strategiczny:

Województwo Podlaskie

Sponsor:

ASPI – producent narzędzi dla branży drzewnej i meblarskiej

Partnerzy:

Hotel Loft 1898, Restauracja Rozmarino, Cinema Lumiere Suwałki


Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją

Regulaminu imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >

18 sierpnia 2023
09:00 — 10:25 (1h 25′)

ul. T. Noniewicza 71

Wszyscy

Link do wydarzenia