PROJEKCJA FILMU „Filip”, spotkanie autorskie z Michałem Kwiecińskim

Drugiego dnia Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo odbędzie się projekcja filmu „Filip” oraz spotkanie autorskie z reżyserem Michałem Kwiecińskim.

Szczegółowy program Festiwalu>>>

18.08.2023, godzina 18.30

BILETY 5 zł, dostępne online i w kasie SOK

Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

FILIP

Jest rok 1941, Filip, młody polski Żyd ze swoją ukochaną Sarą przygotowują się do występu w kabarecie w warszawskim getcie. Podczas premiery dochodzi do strzelaniny. Ginie Sara i siedzący na widowni bliscy Filipa. Dwa lata później mężczyzna, podając się za Francuza, pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Bez rodziny, bez bliskich, pozbawiony uczuć, bezkompromisowy i cyniczny beztrosko korzysta z uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Do czasu….

Filip jest obsypaną nagrodami na Festiwalu Filmowym w Gdyni adaptacją powieści Leopolda Tyrmanda i zarazem – co zauważają krytycy- jednym z najodważniejszych filmów o wojnie, jakie zrealizowano u nas w ostatnich dekadach. Brawurowo zagrany, zrealizowany z rozmachem i dramaturgiczną precyzją „Filip” spogląda na historię z nieoczywistej perspektywy.

Na uwagę zasługuje fenomenalna gra Eryka Kulma Jr., filmowego Filipa, który za swoją kreację zdobył nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Stworzył postać, którą trudno ocenić i nie sposób zaszufladkować, bo czy jest tchórzem, czy bohaterem, czy ofiarą i wreszcie czy jest bezlitosnym katem?

Przenosząc na ekran powieść Tyrmanda, którą sam autor nazywał „syntezą najważniejszych spraw mojego życia”, a która w polskiej literaturze uznawana jest za jedną z najbardziej kontrowersyjnych opowieści o II wojnie światowej, reżyser Michał Kwieciński dochowuje wierności literackiej. U Tyrmanda Filip jest cynikiem i oportunistą, uwodzicielem, skrywającym osobistą traumę pod ironicznym uśmiechem.  Kwieciński zaś rysuje portret Filipa, jakby nie chciał rozstrzygać, jaki on jest, ani jakimi pobudkami się kieruje. W filmowym obrazie spotykają się różne oblicza człowieczeństwa. Jest cynizm, zagubienie i rozpacz oraz lęk i brawura. Film imponuje rozmachem realizacji i pieczołowitością, z jaką na ekranie odtworzono rzeczywistość wojennych Niemiec. Wyrazistymi postaciami z krwi i kości. Oddaje i budzi niezwykłe emocje.Organizatorzy:

Miasto Suwałki, Suwalski Ośrodek Kultury, Kreacja Pro Andrzej Pągowski,Wajda School, Bardzo Dziki Wschód

Patronat honorowy:

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz

Partner Strategiczny:

Województwo Podlaskie

Sponsor:

ASPI – producent narzędzi dla branży drzewnej i meblarskiej

Partnerzy:

Hotel Loft 1898, Restauracja Rozmarino, Cinema Lumiere Suwałki


Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją

Regulaminu imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>>

18 sierpnia 2023
18:30 — 20:30 (2h)

ul. Jana Pawła II 5

Wszyscy

Link do wydarzenia