OTWARCIE FESTIWALU – „Jak kochasz to kręć – w hołdzie Edwardowi Kłosińskiemu”

3. Festiwal Filmowy Wajda na Nowo rozpoczyna się 17 sierpnia. O godzinie 19.00 zapraszamy na uroczyste otwarcie „Jak kochasz to kręć – w hołdzie Edwardowi Kłosińskiemu”.

Bieżąca edycja Festiwalu Filmowego „Wajda na Nowo” jest poświęcona wyjątkowej postaci związanej z Andrzejem Wajdą, jego przyjacielowi i bliskiemu współpracownikowi, legendarnemu operatorowi – EDWARDOWI KŁOSIŃSKIEMU. W styczniu roku obchodzilibyśmy jego 80-tą rocznicę urodzin.

Szczegółowy program Festiwalu>>>

17.08.2023, godzina 19.00

BILETY 5 zł, dostępne online i w kasie SOK

Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Edward Kłosiński – operator. Absolwent wydziału operatorskiego PWSTiF w Łodzi (1967), autor zdjęć do filmów m. in. Andrzeja Wajdy („Ziemia obiecana”, „Człowiek z marmuru”, „Bez znieczulenia”, „Panny z Wilka”, „Człowiek z żelaza”, „Kronika wypadków miłosnych”), Krzysztofa Zanussiego („Iluminacja”, „Barwy Ochronne”), Feliksa Falka („Wodzirej”). W ostatnich latach życia był reżyserem świateł do spektakli Andrzeja Wajdy, Magdy Umer, Andrzeja Domalika, Krystyny Jandy, a także spektakli Teatru Telewizji, m.in. do „Nocy Listopadowej” w reż. Andrzeja Wajdy.

Karierę operatorską rozpoczął jako fotosista i asystent operatora. Później był operatorem filmów oświatowych, operatorem kamery i II operatorem filmów krótkometrażowych. Współpracował z wytwórniami „Czołówka” i „Se-ma-for”. Od 1968 przez rok pracował na swojej macierzystej uczelni jako asystent Kurta Webera.

KRĘĆ! JAK KOCHASZ TO KRĘĆ!

W niespełna 50 minutowym dokumencie wyreżyserowanym przez Andrzeja Wajdę poznajemy wybitnego operatora  Edwarda Kłosińskiego, wieloletniego współpracownika reżysera rodem z Suwałk. Widzimy go oczami Krystyny Jandy, aktorki i żony filmowca, Kurta Webera, operatora filmowego i reżysera, a także jego pierwszego nauczyciela i przyjaciela. Opowieść o Kłosińskim wzbogacają materiały z planów filmowych z jego udziałem, fragmenty wielu ważniejszych produkcji, do których był autorem zdjęć oraz jego archiwalne wypowiedzi. Z przedstawionego portretu filmowego wyłania się obraz człowieka niezwykłego, wybitnego profesjonalisty i artysty. W narracji bohaterów filmu poznajemy jego poglądy na sztukę, stosunek do pracy, do twórczości i do ludzi. W ciągu 38 lat pracy operatorskiej Kłosiński pracował na planie z najsłynniejszymi reżyserami, obok Andrzeja Wajdy, między innymi z Krzysztofem Zanussim, Feliksem Falkiem, Piotrem Szulkinem. Jest autorem zdjęć do takich filmów i seriali telewizyjnych jak „Barwy ochronne”, „Wodzirej”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Polskie drogi”, „Ziemia obiecana”, Z biegiem lat, z biegiem dni”, „Modrzejewska”. W ostatnich latach życia był reżyserem świateł do spektakli Andrzeja Wajdy, Magdy Umer, Andrzeja Domalika, Krystyny Jandy, a także spektakli Teatru Telewizji, m.in. do „Nocy Listopadowej” w reż. Andrzeja Wajdy.

Edward Kłosiński, absolwent łódzkiej „Filmówki”, jeden ze współtwórców nurtu kina moralnego niepokoju jest laureatem polskich i zagranicznych festiwali filmowych, m.in. w Madrycie, Monte Carlo, Monachium, Panamie, współzałożycielem Teatru Polonia. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz pośmiertnie Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Zmarł 5 stycznia 2008 r.

Autorem scenariusza do filmu „Kręć! Jak kochasz to kręć!” jest  Rafał Marszałek. Swoją premierę film miał w 2010 roku w Polsce. Dokument zdobył Nagrodę Specjalną Dyrektora Artystycznego Festiwalu Form Dokumentalnych „Nurt” w Kielcach za prawdziwą artystyczną lojalność wobec swoich najbliższych współpracowników i za budujący przykład zrozumienia zespołowej sztuki filmowej.

TATARAK

Film o uczuciach, emocjach, niewyobrażalnej traumie i tajemnicy, której ujawnienie zmienia życie bohaterów. Andrzej Wajda sięga po prozę Jarosława Iwaszkiewicza i Sandora Maraiego oraz osobiste wspomnienia Krystyny Jandy, kreującej rolę Marty oraz samej siebie. Reżyser podejmuje trudny temat śmierci, bólu i przemijania. Bohaterką kameralnego obrazu jest dojrzała kobieta, żona prowincjonalnego lekarza, która straciła synów w Powstaniu Warszawskim. Szansę na ukojenie i ucieczkę od cierpienia, wspomnień i …nudy odnajduje w relacji z dwudziestoletnim Bogusiem. Między dwojgiem rodzi się specyficzna więź. Przyjaźń? Matczyna miłość? Intymność? Ich spotkania na brzegu rzeki porośniętej tatarakiem są naznaczone wzajemną fascynacją. Bo oto kobieta dojrzała, dotkliwie zraniona, szuka w tej relacji sił, by żyć i on dopiero wkraczający w dojrzałość, młody, pełny sił witalnych. Z obojga zakpi zły los i potraktuje okrutnie, jego pozbawi życia, a ją nadziei.

Film rozpoczyna długa scena zakończona autobiograficznym monologiem Krystyny Jandy. Aktorka, siedząc w pustym i ciemnym pokoju opowiada historię osobistej straty. Snuje monolog o chorobie i śmierci swojego męża, znanego operatora i wieloletniego współpracownika Wajdy – Edwarda Kłosińskiego. I jemu też jest dedykowany ten film. Został nakręcony latem 2008 roku, zaledwie kilka miesięcy po śmierci Kłosińskiego.

Piękny, przejmujący obraz zdobył nagrodę im. Alfreda Bauera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2009 roku. Obok Krystyny Jandy zobaczymy w nim między innymi Jana Englerta w roli męża Marty, Pawła Szajdę jako Bogusia oraz Jadwigę Jankowską – Cieślak, Julię Pietruchę, Romę Gąsiorowską i Krzysztofa Skoniecznego.


Organizatorzy:

Miasto Suwałki, Suwalski Ośrodek Kultury, Kreacja Pro Andrzej Pągowski,Wajda School, Bardzo Dziki Wschód

Patronat honorowy:

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz

Partner Strategiczny:

Województwo Podlaskie

Sponsor:

ASPI – producent narzędzi dla branży drzewnej i meblarskiej

Partnerzy:

Hotel Loft 1898, Restauracja Rozmarino, Cinema Lumiere


Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją

Regulaminu imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>>

17 sierpnia 2023
19:00 — 21:00 (2h)

ul. Jana Pawła II 5

Wszyscy

Link do wydarzenia