KONCERT | Jubileusz 15-lecia Suwałki Gospel Choir

W maju czeka nas wyjątkowe wydarzenie, będziemy świętować 15-lecie zespołu Suwałki Gospel Choir, który działa w Suwalskim Ośrodku Kultury pod kierunkiem Anny Szafranowskiej. 6 maja o godzinie 18.00 zapraszamy na uroczysty koncert, który odbędzie się Sali im. Andrzeja Wajdy Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Koncert jubileuszowy to prezentacja obecnego składu chóru oraz wokalistów, którzy przyjadą z różnych stron świata aby po latach znów zaśpiewać wspólnie podczas koncertu jubileuszowego energetyczną muzykę gospel, która w swych treściach niesie dobrą nowinę. Podczas koncertu „15 lecie Suwałki Gospel Choir” usłyszymy wybrane kompozycje zaprzyjaźnionych z chórem artystów tj. Norris Garner (USA), John Tillery (USA), Philip Carter (USA), Mark Bestwick (Wielka Brytania),Clinton Jordan (Wielka Brytania), Gabi Gąsior & Holy Noiz oraz Szymon Markiewicz.

Gośćmi specjalnymi koncertu będą Beata Beti Stasiak dyrygentka Soul Connection Gospel Group z Warszawy i kompozytor, dyrygent i pianista Szymon Markiewicz z Krakowa.

Zespół w składzie:

Tomasz Trojanowski- piano

Szymon Markiewicz- instrumenty klawiszowe

Kacper Skrodzki- bas

Jerzy Korzun- perkusja

6.05.2023, godzina 18.00
Sala im. Andrzeja Wajdy ul. Jana Pawła II 5
bilety 30 zł Suwalską Kartą Mieszkańca >> zniżki do 50%

zamów transport door-to-door >>

Suwałki Gospel Choir działa w Suwalskim Ośrodku Kultury,  pod kierunkiem Anny Szafranowskiej, animatorki, menadżerki kultury, pedagożki i instruktorki śpiewu, pomysłodawczyni i dyrektorki artystycznej festiwalu Soulwałki Gospel Workshop. Chór tworzy kilkadziesiąt dorosłych osób z Suwałk i regionu. Na zajęciach poznają techniki śpiewu rozrywkowego oraz utwory gospel. W tym roku zespół obchodzi piękny jubileusz 15-lecia działalności.

fot. Aneta Stabińska

Suwaki Gospel Choir swoimi występami uatrakcyjnia wiele imprez kulturalnych organizowanych przez Suwalski Ośrodek Kultury oraz miejskich realizowanych przy współpracy z samorządem Suwałk. Reprezentuje nasze miasto podczas wymiany kulturalnej miast partnerskich (dwukrotnie reprezentował miasto Suwałki w Waren). Chór wystąpił czterokrotnie podczas Suwałki Blues Festiwal (edycje latach: 2010, 2015, 2016, 2022). Oprócz koncertów z muzyką gospel w 2015 roku towarzyszył zespołowi VOOVOO podczas koncertu otwarcia i 40-lecia audycji Bielszy Odcień Bluesa a w 2016 roku podczas koncertu otwarcia: Waglewski Fish Emade. Zespół aktywnie bierze udział w festiwalu Soulwałki Gospel Workshop, pełniąc rolę współgospodarza. Wydarzenie, łącząc wiele gatunków sztuki jak: fotografia, malarstwo, taniec oraz wiele muzycznych odsłon gospel i jazz, blues i oratorium, cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem  melomanów. W dorobku festiwalu są dwie płyty DVD, z zarejestrowanymi koncertami I Soulwałki Gospel Workshop Norris Garner – Oratorium ”Stworzenie Świata” (wydane w USA), IV Soulwałki Gospel Workshop „The Songs of  Angels” oraz płyta CD Philip Carter „Live of Poland” z II i III Soulwałki Gospel Workshop (wydana również w USA), będąca efektem warsztatów z udziałem kilkudziesięcioosobowego chóru oraz gwiazd gospel światowego formatu, uwieńczonych wyjątkowym koncertem finałowym. Suwałki Gospel Choir stale rozwija swoje umiejętności na warsztatach, prowadzonych przez najbardziej uznanych trenerów wokalnych z Polski i zagranicy.

Obecnie bierze udział w widowisku teatralno-muzycznym „Świteź”, gdzie wykonuje partie chóru.

Fot. Aneta Stabińska


fot. Aneta Stabińska

Anna Szafranowska – śpiewaczka, animatorka kultury, instruktor teatralny, pedagog, Mentor Kultury Regionalnej, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, w swojej działalności artystycznej związana z Ośrodkiem Pogranicze – Sztuk, Kultur i Narodów w Sejnach. Współpracowała z Fundacją „Galeria na prowincji” w Lublinie, z tamtejszą Fundacją „Muzyka Kresów”, gdzie brała udział w nagraniach płyt CD: „Pieśni Polskie”, „Kołysanki” i „Pieśni Wielkopostne”. Wielokrotnie uczestniczyła w Letniej Międzynarodowej Szkole Muzyki Tradycyjnej organizowanej przez Fundację “Muzyka Kresów”.

Wcieliła się w rolę Wiery w spektaklu „Car Mikołaj” w reż. R. Brzyka na deskach Teatru Starego w Krakowie. Współpracowała  z  Teatrem „Scena El-jot”  w Krakowie. Od dwudziestu lat jest instruktorem śpiewu tradycyjnego, założycielką zespołu Ancyjas, z którym zdobyła III nagrodę w kategorii „zespołów śpiewaczych” na 54. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Jest też instruktorem śpiewu gospel, dyrygentką i założycielką Suwałki Gospel Choir w Suwalskim Ośrodku Kultury. Organizowała warsztaty śpiewu tradycyjnego oraz muzyki i śpiewu gospel w Suwałkach, Sejnach, Olsztynku, miejscowościach Suwalszczyzny oraz na Litwie – w Olicie i Druskiennikach. Z Wiesławem Jarmocem założyła zespół folkowy „Vieśnova”, wykonujący tradycyjne pieśni suwalskie w nowoczesnych aranżacjach. Zespół prezentował się podczas konkursu Nowa Tradycja w 2010 r. Była aktorką w spektaklach musicalowych ”Anna i Król”, „Obiecanki, obiecanki” w SHAPE Performing Arts Players w Belgii oraz solistką w Bożonarodzeniowym Koncercie w International SHAPE Choir w Belgii.

Od 2014 roku związana z Suwalskim Ośrodku Kultury, gdzie jako główny instruktor ds. animacji i edukacji w zakresie muzyki prowadzi wspomniane Suwałki Gospel Choir oraz Zespół Śpiewu Tradycyjnego „Ancyjas” oraz kieruje zespołem śpiewaczym „Uwrocie”. W czerwcu 2016 roku otrzymała II nagrodę w kategorii folkloru rekonstruowanego „Folklor- kontynuacja” na 50. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Od 2017 roku instruktorka śpiewu tradycyjnego oraz liderka zespołu śpiewaczego „Nachodne” w Ośrodku Kultury w Sejnach. Zespół zdobył II nagrodę w kategorii zespołów śpiewaczych 55. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą oraz III nagrodę w kategorii zespołów śpiewaczych w VII Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. Jest kierownikiem Zespołu Śpiewaczego „Wigranie” ze Starego Folwarku w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzywem  i inicjatorką cyklicznej imprezy edukacyjnej pn. „Na Styku Kultur”, podczas której odbywają się warsztaty śpiewu tradycyjnego pieśni odnoszących się do wielokulturowości Suwalszczyzny (polskie, litewskie, cygańskie, białoruskie, staroobrzędowe) oraz spotkania z mistrzami tradycji i zespołami kultywującymi  najstarsze tradycje muzyczne regionu.

Pomysłodawczyni, inicjatorka i dyrektor festiwalu – Soulwałki Gospel Workshop realizowanego w Suwalskim Ośrodku Kultury. Dotychczas odbyły się cztery edycje wydarzenia:

  • I Soulwałki Gospel Workshop. Norris Garner Oratorium Gospel „God Created” (2015),
  • II Soulwałki Gospel Workshop. Phillip Carter Jazz & Gospel (2016),
  • III Soulwałki Gospel Workshop – Mark Beswick „Praise & Worship” (2017),
  • IV Soulwałki Gospel Workshop. John Tillery „The Songs of Angels” (2019).

Swoją wyjątkowość Soulwałki Gospel Workshop zawdzięcza udanemu łączeniu klasyki, jazzu, rocka, bluesa i wielu innych gatunków muzyki z gospel. Do udziału w nim są zapraszani najwybitniejsi wykonawcy, uznane gwiazdy gospel z całego świata.

WIĘCEJ O PROJEKCIE:


Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją

Regulaminu imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>>

6 maja 2023
18:00 — 19:30 (1h 30′)

ul. Jana Pawła II 5

Wszyscy

Link do wydarzenia