Siła Marii | wernisaż wystawy grafik uczniów ZST w Suwałkach

Prace uczniów zostały zainspirowane sylwetką Marii Konopnickiej, która może być wzorem do naśladowania dla młodych dziewczyn. Odwołując się do jej biografii, młodzież zrealizowała projekt, mający na celu promowanie równości kobiet i mężczyzn we wszystkich dziedzinach życia.

Słynna suwalczanka wspierała postulaty sufrażystek, uważała, że „edukacja kobiet jest podstawą” do zmiany ich wizerunku w społeczeństwie, sama jednocześnie rozwijała talent literacki i dbała o dzieci, była też zapaloną podróżniczką i znała dziesięć języków obcych. Poetka epoki pozytywizmu propagowała w swoich utworach ponadczasowe wartości – protestowała przeciwko zniewoleniu i niesprawiedliwości społecznej. Maria Konopnicka osiągnęła sławę i uznanie i stanęła w jednym rzędzie z Bolesławem Prusem i Henrykiem Sienkiewiczem. Pokazała, że można godzić role rodzinne i zawodowe i samodzielnie wybierać swoją drogę życiową.

Autorzy kampanii „Siła Marii” zwracają uwagę na szkodliwość powielania stereotypów dotyczących płci. Ich celem jest poszerzenie świadomości młodych osób w kwestii emancypacji kobiet oraz wywołanie refleksji na ten temat u mieszkańców Suwałk.

Wernisaż 10.05.2023, godz. 12.00 

Kawiarenka Artystyczna, ul. T. Noniewicza 71, godzina 12.00

wstęp wolny

zamów transport door-to-door >>Regulamin imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>>

10 maja 2023
12:00 — 13:30 (1h 30′)

ul. T. Noniewicza 71

Wszyscy

Link do wydarzenia