Polskie stroje ludowe: stroje kaszubskie

Kontynuujemy symboliczną podróż po regionach etnograficznych, tym razem przyjrzymy się strojom kaszubskim. Jedne z najbardziej eleganckich strojów ludowych wśród polskich regionów etnograficznych, kojarzące się z morską bryzą i krzykiem mew… Ile jednak w nich autentyzmu, a ile rekonstrukcji i reinterpretacji? Świadczą o rodzimej „słowiańskości” Kaszubów, a może przemycają dowody ich „germanizacji”? Dlaczego i kiedy odtworzenie przerwanej tradycji stroju ludowego jest dopuszczalne, ważne lub konieczne, a kiedy jest nadużyciem? Jakie znaczenie w tym wszystkim mają charakterystyczne hafty? To niektóre zagadnienia, nad którymi zastanowimy się tym razem. 

Czym właściwie jest strój ludowy? Jakie pełnił funkcje w kulturze tradycyjnej, a jakie obecnie? Jakie elementy, ornamentyka i kolorystyka są charakterystyczne dla strojów ludowych poszczególnych regionów etnograficznych dzisiejszych ziem Polski i jakie znaczenia są w nich zakodowane? Dlaczego od czasu do czasu wraca moda „na folk”? I jak w naszych codziennych, współczesnych stylizacjach włączać elementy inspirowane strojem ludowym i folklorem?

Na te i podobne pytania staramy się odpowiadać w nowym cyklu spotkań tematycznych związanych z pewną niszą w historii mody, to jest „Polskie stroje ludowe”, raz w miesiącu w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Ponieważ ważnym elementem ubiorów tradycyjnych w wielu regionach były hafty, to dodatkowo po prelekcji przy każdym spotkaniu zaprosimy chętnych na krótką część warsztatową, wprowadzającą w podstawy haftów danego regionu, zapewniamy potrzebne materiały.

Spotkanie przeznaczone jest dla osób dorosłych i młodzieży od 15 r.ż.

18.03.2024, godzina 17.00
Kawiarenka Artystyczna, ul. T. Noniewicza 71
wstęp wolny


Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją

Regulaminu imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>>

18 marca 2024
17:00 — 19:00 (2h)

ul. T. Noniewicza 71

Wszyscy

Link do wydarzenia