„Otwarte drzwi” wernisaż wystawy uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A.Grottgera w Supraślu

Zapraszamy na wernisaż wystawy uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Grottgera w Supraślu pt. „Otwarte drzwi”.

15.03.2024, godz. 17.00
Galeria Sztuki Współczesnej Chłodna 20
ul. Noniewicza 71, Suwałki
wstęp wolny

wystawa czynna do 15.04.2024


Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu to renomowana szkoła artystyczna, która od lat cieszy się uznaniem zarówno wśród uczniów, społeczności lokalnej, jak i w całym kraju. Znajduje się w pięknym zespole pałacu Bucholtza, położonego w centrum malowniczego miasteczka otoczonego Puszczą Knyszyńską. Supraśl jest miastem wielokulturowym o bogatej historii, z licznymi zabytkami.

W roku 2024 przypada 80. rocznica powstania szkoły. Wystawą prac uczniów „Otwarte Drzwi” w „Galerii Chłodna” w Suwałkach rozpoczynamy obchody tej okrągłej rocznicy. Wychodzimy poza szkolne mury, aby zaprezentować szerszej publiczności artystyczną działalność naszej placówki. Na wystawie prezentujemy prace powstałe w 9 pracowniach plastycznych szkoły, obejmujące rysunek, malarstwo, rzeźbę, techniki druku artystycznego, tkaninę artystyczną, techniki rzeźbiarskie, intermedia, podstawy fotografii i filmu oraz projektowanie multimedialne.

Przez 80 lat szkoła kształciła kolejne pokolenia plastyków, dostosowując swój profil nauczania do zmieniających się trendów w sztuce oraz potrzeb rynku pracy. Jednocześnie kładzie duży nacisk na kultywowanie tradycyjnych technik, które w dzisiejszych czasach zyskują nową wartość i stają się unikatowe.

Szkoła została założona w listopadzie 1944 roku, kiedy to artysta plastyk Stanisław Stolarczyk założył Koedukacyjną Średnią Szkołę Malarstwa i Rzemiosł Artystycznych w Białymstoku. Przemianowana w 1945 r. na Szkołę Malarstwa i Rzemiosł Artystycznych, funkcjonowała w Białymstoku na ulicy Kilińskiego 7. W 1959 roku szkoła została przeniesiona do zespołu pałacowego Bucholtza w Supraślu, który po wojnie mocno ucierpiał. Dzięki pieczołowicie prowadzonym pracom konserwacyjnym przez kolejnych dyrektorów, pałac odzyskał swoją świetność i obecnie jest jednym z lepiej zachowanych zabytków w regionie.

W swej historii szkoła nosiła wiele nazw, m.in.: Liceum Sztuk Plastycznych, Liceum Technik Plastycznych, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, Liceum Plastyczne. Edukacja przebiega równolegle w dwóch blokach przedmiotowych: ogólnokształcącym i artystycznym, w którym uczniowie rozwijają swoje zdolności zgodnie z wybraną specjalnością. Od 1950 roku funkcjonuje w szkole specjalizacja w tkaninie artystycznej (obecnie tkanina artystyczna). We wrześniu 1968 roku wprowadzono nową specjalizację – pamiątkarstwo, przekształconą później na snycerstwo. W 1995 roku pojawiła się w szkole grafika użytkowa.

W miarę upływu lat i zmieniających się potrzeb społeczeństwa, szkoła dostosowywała swoją ofertę edukacyjną, wprowadzając nowe programy nauczania, technologie oraz rozbudowując swoje zaplecze dydaktyczne. Obecnie w szkole funkcjonują cztery specjalizacje: tkanina artystyczna, techniki rzeźbiarskie, techniki druku artystycznego oraz realizacje intermedialne. Szkoła posiada pracownie artystyczne, komputerowe, językowe, salę gimnastyczną, bibliotekę, galerie szkolne, internat oraz stołówkę.

Szkoła może poszczycić się bogatym dorobkiem artystycznym swoich uczniów oraz kadry pedagogicznej, która składa się z doświadczonych i cenionych nauczycieli, pasjonatów sztuki. Oprócz zajęć teoretycznych i praktycznych, liceum uczestniczy w licznych wydarzeniach kulturalnych, wystawach, konkursach oraz warsztatach, które pozwalają uczniom rozwijać swoje umiejętności i prezentować swoje prace szerszej publiczności. Kolejne pokolenia absolwentów zdobywają uznanie na krajowej i międzynarodowej scenie artystycznej.

Dzięki profesjonalnemu podejściu do nauczania, nowoczesnemu zapleczu technicznemu oraz inspirującej atmosferze, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu jest miejscem, gdzie młodzi artyści mają możliwość odkrywania swojego talentu i rozwijania się w dynamicznym środowisku artystycznym.


Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją

Regulaminu imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>>

15 marca 2024
17:00 — 18:00 (1h)

ul. T. Noniewicza 71

Wszyscy

Link do wydarzenia