Filharmonia Suwałk: Colours of Tango

Zapraszamy na wspaniały koncert w wykonaniu zespołu Colours of Tango oraz Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza.

16.02.2024, godz. 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5
Bilety: 50 zł
Suwalską Kartą Mieszkańca >>  zniżki do 50% (Dokument upoważniający do zakupu biletu zniżkowego należy okazywać przed wejściem na wydarzenie.)

Colours of Tango to niezwykła podróż do Argentyny z początków ubiegłego wieku, gdzie na przedmieściach Buenos Aires zrodziła się jedna z najbardziej barwnych kultur świata. Tango argentyńskie to nie tylko zmysłowy i namiętny taniec, ale także różnorodna i poruszająca muzyka tworzona z pasją, pod wpływem skrajnych emocji.

Muzyczne odsłony Tanga zaprezentują: rodowity Argentyńczyk z Buenos Aires – Oscar Ovejero (śpiew), dwoje doskonałych instrumentalistów młodego pokolenia Aneta Salwińska (harfa) i Konrad Salwiński (akordeon) oraz towarzysząca im para taneczna: Justyna Grzegorczyk i Łukasz Wiśniewski.

Miłość do tanga połączyła dwoje młodych, łódzkich muzyków oraz argentyńskiego śpiewaka Oscara Ovejero, dając początek wspólnemu projektowi artystycznemu Colours of Tango. Zespół koncertował już na scenach Polski, Austrii, Niemiec i Wielkiej Brytanii, został także uhonorowany Certyfikatem Academia Nacional del Tango.

Muzyczny wieczór w Suwalskim Ośrodku Kultury jest doskonałą propozycją nie tylko na mroźne wieczory, ale także na walentynkowe spotkanie.


Oscar Ernesto Ovejero – Urodził się w Buenos Aires w rodzinie o tradycjach muzycznych z wpływami hiszpańskimi oraz indiańskimi – plemion Keczua. Jest absolwentem Conservatorio de Música ESNAOLA w Buenos Aires w klasie perkusji. Jako naturalny wokalista oraz gitarzysta, specjalizuje się w stylistyce i rytmach muzyki południowoamerykańskiej – w szczególności argentyńskiej, a największymi autorytetami spośród śpiewaków tradycyjnego tanga, są dla niego Carlos Gardel i Edmundo Rivero.
Występował w różnych formacjach muzycznych, odnosząc liczne sukcesy zarówno w rodzimej Argentynie, jak i na terenie całej Europy. Bogactwo i piękno tanga argentyńskiego prezentuje na różnego rodzaju koncertach, festiwalach, spektaklach, a także milongach z muzyką na żywo. W 2014 roku otrzymał jedną z głównych ról w operze Astoria Piazzolli Maria de Buenos Aires, wystawianej przez Philharmonie Salzburg, zbierając pochlebne recenzje krytyków i uznanie publiczności.

Aneta Salwińska – absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie harfy prof. Helgi Storck. Równolegle studiowała także w Universität Mozarteum w Salzburgu (Austria) na wydziale Pedagogiki Wokalno-Instrumentalnej ze specjalnością: harfa. W 2020 roku uzyskała stopień doktora sztuki prezentując dysertację na temat transkrypcji w muzyce harfowej.

Brała udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez uznanych harfistów. Występuje jako solistka i kameralistka, a także w orkiestrach, współpracując z licznymi Filharmoniami w Polsce i za granicą.

Ważny punkt repertuaru Anety Salwińskiej stanowią polskie koncerty na harfę, m.in. Concerto da camera na harfę, wiolonczelę i orkiestrę Krzysztofa Meyera, Sinfonia Concertante na flet i harfę Andrzeja Panufnika wykonane z towarzyszeniem Śląskiej Orkiestry Kameralnej, czy Sceny na harfę, wiolonczelę i orkiestrę Tadeusza Bairda, który to utwór nagrała także z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Chętnie poświęca się także pracy pedagogicznej. Pracowała na stanowisku asystenta w klasie harfy Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, a obecnie prowadzi klasę harfy w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Wielokrotnie prowadziła kursy dla dzieci i młodzieży, m. in. w ramach Summer Masterclass w Radziejowicach, jak również kursy mistrzowskie dla harfistów w Pałacu w Rybnej oraz podczas XXIV International Summer Academy Moulin d’Ande (Francja).

Od 2007 roku współtworzy zespół Duo Milonga i wraz z akordeonistą Konradem Salwińskim odnosi sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, m.in. Grand Prix II Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Harfą 2007 oraz recital podczas XI World Harp Congress Vancouver 2011.

Konrad Salwiński – Naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku 7 lat. W 2011 roku ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Z. Ignaczewskiego. Studiował także w Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu (Austria) w klasie prof. Janne Rättyä. Wielokrotnie uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Muzycznych, gdzie doskonalił swoje umiejętności pod okiem najznakomitszych pedagogów z Polski i świata.

Jest laureatem wielu nagród ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, między innymi w Wilnie (Litwa), Wiedniu (Austria), Klingenthal (Niemcy), Castelfidardo (Włochy), Popradzie, Dunajskiej Stredzie (Słowacja), Moravskich Toplicach (Słowenia), Puli (Chorwacja), Madrycie (Hipszania), Caernarfon (Walia).

W 2000, 2006 i 2008 r. był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w roku 2007 został laureatem IV edycji programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, a w 2008 oraz 2011 roku stypendystą Marszałka Województwa Łódzkiego. Często koncertuje w Łodzi i regionie łódzkim, a także innych miastach w Polsce i na świecie. Obecnie prowadzi klasę akordeonu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Zgierzu, a jego podopieczni odnoszą sukcesy na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych.


Tomasz Radziwonowicz – dyrygent. Skrzypek, aranżer, kompozytor, dyrygent i pedagog. Jeden z najaktywniejszych propagatorów muzyki polskiej w kraju i na świecie. Założyciel kwintetu smyczkowego I Solisti di Varsavia oraz orkiestry Sinfonia Viva, z którymi wielokrotnie występował w polskich i światowych salach koncertowych. Dorobek kompozytora mieści m.in. dwa koncerty skrzypcowe, koncert na wiolonczelę i smyczki, antyfonę na sopran, chór mieszany i 10 instrumentów smyczkowych, fantazję na fortepian, smyczki i 7 instrumentów dętych, pieśń do słów Karola Wojtyły oraz Missa nokturna skomponowaną na 1050. rocznicę Chrztu Polski. Tomasz Radziwonowicz jest autorem nowatorskich aranżacji z zakresu muzyki poważnej, jazzowej, muzyki popularnej i kolęd. Jako pierwszy dokonał opracowań na fortepian i kwintet smyczkowy wszystkich utworów Fryderyka Chopina napisanych na fortepian z towarzyszeniem orkiestry. Więcej informacji>>>


Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją

Regulaminu imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>>

16 lutego 2024
19:00 — 20:30 (1h 30′)

ul. Jana Pawła II 5

Wszyscy

link do wydarzenia