Suwalska Majówka Europejska

1 maja spotkamy się na suwalskich bulwarach, aby wspólnie świętować 20 lat Suwałk w Unii Europejskiej. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Państwa szereg atrakcji: koncerty i prezentacje artystyczne, wystawę, konkurs unijny z atrakcyjnymi nagrodami, animacje, gry i pokazy edukacyjne, również z robotami, oraz strefę sportowo-rekreacyjną. Stoiska przygotowują lokalni wystawy, suwalskie organizacje pozarządowe, służby mundurowe i specjaliści z Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Będzie też można wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, zbadać swoje BMI, ciśnienie czy poziom cukru. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych i strefy gastronomicznej. Zachęcamy także do zabrania własnych koszy piknikowych. Wspólne świętowanie zakończy wieczorny koncert „Grupa MoCarta wśród gwiazd”.

W naszej SOK-owej strefie artystycznej uczestnicy będą wspólnie tworzyć ilustrację „Suwałki w UE” na żywym muralu, będą mogli sportretować swoich rodziców, przyjaciół, kolegów i znajomych w specjalnej technice, stworzą ogromne bańki mydlane oraz wystawę flag w barwach Unii i Polski, będą też mogli wykazać się znajomością interesujących i charakterystycznych dla państw Unii miejsc oraz budynków, które następnie naszkicują kolorową kredą, tworząc obraz niesłychany. Artystyczne animacje poprowadzą instruktorzy SOK: Patrycja Trzeciecka, Mietek Iwaszko, Halina Lutyńska, Mihail Nikolov, Iryna Popova, Valeria Fursa i Olga Wielogórska.
Wszystkich już dziś zapraszamy do wspólnej zabawy w teatralnym  FlashMobie „Happy UE” z wystrzałową niespodzianką i aktorami grup działających w Suwalskim Ośrodku Kultury pod kierunkiem Anny Gajdzińskiej, Mirosławy Krymskiej i Joanny Łupinowicz.
Ponadto podczas Suwalskiej Majówki Europejskiej nauczymy się polki z Robertem Śliżewskim i tancerzami ZPiT Suwalszczyzna, będziemy mogli wspólnie z Miejską Orkiestrą Dętą odśpiewać „Odę do radości” – hymn UE. Orkiestra oprócz tego przygotowała muzyczną niespodziankę wszystkim, którzy tego dnia pojawią się na bulwarach. 

Omnibusów zachęcamy do udziału w konkursach wiedzy o Unii Europejskiej oraz Suwałkach w UE – co udało się nam stworzyć na przestrzeni 20 lat w mieście dzięki unijnej pomocy finansowej. Nagrody są bardzo atrakcyjne. Konkursy poprowadzą Julek Kruszyłowicz i Igor Barmuta. A Suwalską Majówkę Europejską Dorota Skłodowska i Włodzimierz Ciborowski. 

Program :
11.00 – prezentacje artystyczne suwalskich organizacji pozarządowych,
12.00 – animacje taneczne z ZPiT Suwalszczyzna,
12.15 – „Oda do radości” w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej,
12.20 – oficjalne otwarcie przez Prezydenta Miasta Suwałk,
12.30 – koncert Miejskiej Orkiestry Dętej,
13.00 – Flashmob „Happy UE”,
13.15 – prezentacje artystyczne suwalskich organizacji pozarządowych,
14.00 – koncert młodzieżowych zespołów rockowych z SOK: Lejt, Platinium, Rusty Dusty Stage, Militia,
14.50 – dynamiczny pokaz sprawności żołnierzy – 14. Pułk Przeciwpancerny im. Marszałka Józefa Piłsudskiego,
15.00 – zakończenie imprezy plenerowej,
19.00 – koncert „Grupa MoCarta wśród gwiazd”  (wejściówki do odbioru w kasie SOK od 15.04.2024 r. godz. 14.00)

Ponadto:
–  konkurs wiedzy o Suwałkach w Unii Europejskiej – do wygrania atrakcyjne nagrody!
–  strefy animacji, kultury i edukacji
–  strefa aktywności Sportowe Miasto
–  stoiska suwalskich organizacji pozarządowych
–  stoiska służb mundurowych, przedsiębiorstw i instytucji miejskich
– wystawa „20 lat Suwałk w Unii Europejskiej”
–  piknikowa strefa gastronomiczna – zachęcamy do zabrania własnych koszy piknikowych

Na stoiskach animacyjnych Suwalskiego Ośrodka Kultury, Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej w Suwałkach oraz Muzeum Okręgowego w Suwałkach (dziedziniec Muzeum im. Marii Konopnickiej) nie zabraknie różnorodnych atrakcji dla młodszych i starszych. Będzie można stworzyć portret lub mobilne graffiti, zatańczyć w big bańkach, narysować kredą europejskie budynki, poczytać, zaprogramować robota albo zagrać w grę planszową, czy zwiedzić Ogród Bajek. Będzie też można wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, zbadać swoje BMI, wiek metaboliczny, ciśnienie czy poziom cukru, a nawet ułożyć zdrowy jadłospis.

Strefa aktywności Sportowe Miasto przygotowana przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach zaprosi do uczestnictwa w konkursie żonglerki piłkarskiej z nagrodami, gry w Teqball, SubSoccer oraz piłkarzyki. Będzie także można spróbować swoich sił w boksie, tenisie albo przygotować swój własny model samolotu.

Na stoiskach organizacji pozarządowych będzie można m.in. nauczyć się, jak dbać o uzębienie, nauczyć się gry w szachy, wykręcić kilometry na rowerze stacjonarnym, potrenować boks i aikido, zapisać najmłodszych do drużyny harcerskiej, porozmawiać o Kresach, dowiedzieć się jak działają kluby seniora w Suwałkach, czy zagrać w grę fabularną i fantastyczną.

Stoiska promocyjno-informacyjne: ZHP, Fundacja Społeczność, Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna, Stowarzyszenie „Mroczne Bractwo”, Fundacja EGO, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku, Suwalskie Starszaki, Fundacja Klub Szachowy Jaćwież Suwałki, Stowarzyszenie Zdrowy Uśmiech, Polski Związek Głuchych, Stowarzyszenie Pełnia, Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”, Stowarzyszenie Komitywa, MTB Suwałki, Klub Aikido Kresmeni, Stowarzyszenie Panzer Suwałki, Stowarzyszenie Kostroma, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach, Komenda Miejska Policji w Suwałkach, 14. Suwalski Pułk Przeciwpancerny im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Państwowa Uczelnia Zawodowa, Narodowy Fundusz Zdrowia – Podlaski Oddział Wojewódzki, 12. Batalion Obrony Pogranicza w Suwałkach, Nadleśnictwo Suwałki, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami, Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Unijnych w Suwałkach, Placówka Straży Granicznej w Rutce-Tartak im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Areszt Śledczy w Suwałkach.

Autor grafiki na plakacie: Krystian Kozłowski, uczeń kierunku technik reklamy w Zespole Szkół nr 6 im. Karola Brzostowskiego w Suwałkach. Pracami koncepcyjnymi wszystkich jedenastu uczniów, którzy przygotowywali propozycję grafiki, opiekowała się nauczycielka praktycznej nauki zawodu, pani Jolanta Grabowska, która czuwa nad efektami pracy uczniów w dziedzinie plakatu.


Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją

Regulaminu imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>>

1 maja 2024
11:00 — 20:00 (9h)

Imprezy plenerowe

Wszyscy

Link do wydarzenia