Piosenka jest dobra na wszystko. Leszek A. Moczulski na bis

Każdy zdrowy człowiek może przeżyć bez jedzenia dwa dni, ale nie bez poezji. Słynnym cytatem Charles’a Baudelaire’a pragniemy nawiązać do kwietniowego Kabaretu Literackiego „Piosenka jest dobra na wszystko” i zaprosić wszystkich miłośników pięknego słowa na drugie spotkanie z twórczością Leszka Aleksandra Moczulskiego wybitnego poety pochodzącego z Suwałk. Pozostawił po sobie przebogatą spuściznę, którą z radością i dumą propagujemy. Nasze zaproszenie na spotkanie z piosenką i wierszem znakomitego suwalczanina przyjęli Mateusz Moczulski, syn poety oraz Zbigniew Fałtynowicz, przyjaciel i znawca twórczości Leszka Aleksandra.     

15.04.2024, godz. 18.00

Kawiarenka Artystyczna, ul. T. Noniewicza 71

wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odbioru w Informacji SOK, ul. T. Noniewicza 71 od wtorku, 9 kwietnia.

Leszek Aleksander Moczulski, wybitny poeta urodził się w Suwałkach 18 lutego 1938 i w swojej twórczości wielokrotnie odwoływał się do swoich rodzinnych korzeni. W wierszach opiewał urokliwość swojego miasta i piękno Suwalszczyzny. Choć swoje dorosłe życie związał z Krakowem, gdzie z Suwałk wyruszył na studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, to wielokrotnie wracał w rodzinne i tak bliskie sercu strony. Są w Suwałkach i na Suwalszczyźnie miejsca, które szczególnie ukochał, oraz ludzie, którzy go dobrze pamiętają i tak samo dobrze wspominają.

Budzę się rano w Krakowie. Wiem, że trzeba zacząć dzień od pochwalenia Pana Boga. Patrzę w okno. Nawet kiedy jest słońce i wyjątkowo jak na Kraków piękne niebo, mówię: to nie jest moje niebo; to jest niebo Południa. Nigdzie nie ma takich obłoków jak tam, gdzie się urodziłem i wychowałem tak mówił poeta o swoim ukochanym miejscu dzieciństwa i młodości.

Poetę i jego twórczość będziemy wspominać z naszymi znakomitymi gośćmi – synem Moczulskiego Mateuszem oraz Zbigniewem Fałtynowiczem, literaturoznawcą, bibliografem, wydawcą i autorem książek propagujących twórczość i związki poety z miastem i Suwalszczyzną, m.innymi „Odwitania z poetą. Leszek Aleksander Moczulski” i  „Gdzie jeziora syte przestrzenią obłoków. Suwalszczyzna w poezji. Antologia”, a nade wszystko przyjacielem poety. Wiersze i piosenki autorstwa Leszka A. Moczulskiego oraz artystów środowiska krakowskiego przedstawią wokaliści zespołu Wspomnień Czar: Danuta Zaworska-Jurkowska, Teresa Pietrewicz i  Zbigniew Auron oraz aktorzy Teatrów działających w Suwalskim Ośrodku Kultury: „Pod Aniołem”, pod kierunkiem Anny Gajdzińskiej: Martyna Trocka, Gabriela Truchan i Martyna Żukowska oraz Teatru Hybrydowego pod kierunkiem Mirosławy Krymskiej: Jakub Rusanowski i Dorota Skłodowska, na scenie zobaczymy też Mirosławę Krymską. Spotkanie poprowadzą Bogdan Byczkowski ze Stowarzyszenia Twórczych Seniorów Rozłogi i Wojciech Fałtynowicz aktor Teatru Hybrydowego. Przy pianinie zasiądzie Dawid Zwiewka, który również przygotował widzom tego niezwykłego wieczoru muzyczną niespodziankę

Nie zabraknie znakomitych kaw, herbat i pysznych ciast serwowanych przez niezastąpionych młodych baristów i baristki z Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy „Prolog”  oraz ich wyjątkowych nauczycieli.

Zaproszenie zakończymy głosem innego wybitnego poety, który także bywał w naszym mieście i na Suwalszczyźnie, szczególnie w ukochanej Krasnogrudzie, zanim usłyszał o nim świat cały i zdobył Nagrodę Nobla:

Bo wiersze wolno pisać rzadko i niechętnie,
pod nieznośnym przymusem i tylko z nadzieją,
że dobre, nie złe duchy, mają w nas instrument. 

Czesław Miłosz

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją

Regulaminu imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>>

15 kwietnia 2024
18:00 — 19:00 (1h)

ul. T. Noniewicza 71

Wszyscy

Link do wydarzenia