Konkursowy przegląd filmów krótkometrażowych

Jury wyłoniło 10 filmów, które zostaną zaprezentowane podczas Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo. Wszystkie filmy będziemy mogli obejrzeć 18.08.2023 r. o godz. 13.00 w Sali im. Andrzeja Wajdy. W konkursie wzięły udział produkcje filmowe zrealizowane przez aktualnych studentów lub absolwentów polskich szkół filmowych po 1 stycznia 2022 r., o dowolnej tematyce, nie dłuższe niż 30 minut.

Szczegółowy program Festiwalu>>>

18 sierpnia 2023, godzina 13.00
Sala im. A. Wajdy
WSTĘP WOLNY!

Najwyżej ocenione dzieła otrzymają Nagrody Prezydenta Miasta Suwałk, o łącznej wartości finansowej 15.000 zł (I miejsce – 10 000 zł, II miejsce – 3 000 zł, III miejsce – 2 000 zł).

OPISY FILMÓW:

Słoń reż. Mateusz Żegliński, 30’.

Portret sportowca amatora, który pragnie zostać mistrzem w boksie tajskim (Muay Thai).

Przed Po reż. Filip Bojarski, 20’.

Kolekcja portretująca postaci, które w wewnętrznych rozmowach próbują zmierzyć się z własnym odrętwieniem.

Tylko do świtu reż. Eliza Godlewska i Alan Raczyński, 26,55’

Roma, babka z charakterem, która po wielu latach związku odchodzi od męża i zamieszkuje w przyczepie kempingowej. Ale nie narzeka i szuka pozytywów w sytuacji. Otuchy w niełatwej codzienności daje jej marzenie o własnym mieszkaniu. W trudnych chwilach odwiedza piękne domy na sprzedaż i poprawia sobie humor, jedząc lody.

Perfect Me reż. Sonia Mossoczy, 2,27’

Krótka historia poruszająca problem zaburzeń odżywiania. Kiedy główna bohaterka się zmniejsza, jej pływające w filiżance alter ego rośnie.

Misie Polarne, reż. Bartosz Stankiewicz, 19,39’

Młody zapaśnik przed zawodami musi zrzucić cztery kilogramy. Jego wysiłki zaburza niezapowiedziana wizyta starszego brata, który składa sportowcowi nietypową propozycję.

4 Psy, reż. Maciej Białoruski, 3,02’

Nasze życie jest obliczone na cztery psy. Pierwszy zdycha, gdy jesteś na wakacjach, drugi umiera sam, trzeciego długo wozisz po weterynarzach, z czwartym starzejesz się razem. Film jest zapisem wspomnień związanych z każdym z psów i urywków życiorysów, które odwzorowują dany czas fabularnie oraz poprzez fakturę obrazu.  

Dygot, reż. Joanna Różniak, 13,52’

Justyna jest młodą studentką tańca, a jej życie pełne miłości, ruchu i imprez. Pewnej spokojnej, jesiennej nocy dochodzi do brutalnego wydarzenia, które przerywa jej beztroskę.  

Wielki Mały Gigant, reż. Jakub Dolny, 8,16’

Finn McCool od lat przekrzykuje się ze swoim szkockim rywalem o to, który z nich jest największym gigantem. Poirytowany ciągłymi sprzeczkami przekracza morze, by zmierzyć się z wrogim olbrzymem. Film jest adaptacją irlandzkiej legendy o Grobli olbrzyma.

Iskra, rez. Anna Jasińska, 9,11’

Kiedy Neda musi przetransportować niebezpieczny ładunek do okupowanego miasta, po drodze pojawiają się niespodziewane komplikacje…. 

Glugla reż. Igor Jan Zieliński, 17’

„Glugla” to słowo, którego znaczenie prowadzi m. innymi do „dźwięku wydobywanego przez wodę”, a także „hałasowania na krawędzi”.  Film porusza problem pogranicza pojawiający się na ziemiach Krajny po 1919 roku, widziany oczami wiejskiego woźnicy. Opowiada o mieszkańcach noszących nazwisko Glugla oraz lokalnych legendach o diable. 

Czas na bunt, reż. Daniel Le Hai, 15’

To portret współczesnej Polski widziany oczami aktywistki, pokazujący energię młodych ludzi oraz ogromny rozłam społeczny. Bohaterką filmu jest Ania, studentka ASP, freeganka, performerka, członkini organizacji Extinction Rebelion, uczestniczka protestów przeciwko zmianom klimatycznym i strajku kobiet.Organizatorzy:

Miasto Suwałki, Suwalski Ośrodek Kultury, Kreacja Pro Andrzej Pągowski,Wajda School, Bardzo Dziki Wschód

Patronat honorowy:

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz

Partner Strategiczny:

Województwo Podlaskie

Sponsor:

ASPI – producent narzędzi dla branży drzewnej i meblarskiej

Partnerzy:

Hotel Loft 1898, Restauracja Rozmarino, Cinema Lumiere Suwałki


Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją

Regulaminu imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >

18 sierpnia 2023
13:00 — 17:00 (4h)

ul. Jana Pawła II 5

Wszyscy

Link do wydarzenia