Gala Stypendiów i Nagród Miasta Suwałki w dziedzinie kultury oraz recital fortepianowy Kamili Sacharzewskiej

22 lutego 2024 r. odbędzie się Gala wręczenia stypendiów i nagród Miasta Suwałki w dziedzinie kultury. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert utalentowanej pianistki młodego pokolenia, suwalczanki Kamili Sacharzewskiej – finalistki prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.

22.02.2024, godz. 18.00
Sala SOK im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5
wstęp wolny, bezpłatne wejściówki dostępne online oraz w kasie SOK od 29.01.2024

W trakcie Gali poznamy tegorocznych stypendystów, laureatów nagród dorocznych i jubileuszowych Miasta Suwałki oraz uzdolnionych młodych suwalczan wyróżnionych stypendium artystycznym Prezydenta Miasta Suwałk. W części artystycznej widzowie wysłuchają recitalu fortepianowego w wykonaniu Kamili Sacharzewskiej. Pochodząca z Suwałk utalentowana i nagradzana pianistka wygrała m.in. prestiżowy międzynarodowy konkurs pianistyczny „Sonatina & Sonata International Youth Piano Competition”, organizowany przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Teksasie. W październiku 2023 r. media obiegła wieść o kolejnym wielkim sukcesie suwalczanki. Pianistka znalazła się w gronie finalistów II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych i otrzymała wyróżnienie oraz nagrodę dla najlepszego polskiego uczestnika konkursu, który nie otrzymał nagrody głównej.

Kamila Sacharzewska urodziła się 10 czerwca 2001 roku w Suwałkach. Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Suwałkach pod kierunkiem mgr Anny Borkowskiej. Obecnie jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Janusza Olejniczaka oraz prof. dr hab. Joanny Ławrynowicz-Just.  

Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystką MKiDN programu „Młoda Polska”, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, Marszałka Województwa Podlaskiego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Prezydenta Miasta Suwałk.

Występowała z wieloma recitalami zarówno w Polsce, jak i za granicą: w Konsulacie RP w Montrealu, Ambasadzie RP w Paryżu, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Łazienkach Królewskich, pod pomnikiem Fryderyka Chopina, w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, w domu urodzenia Chopina w Żelazowej Woli, na Festiwalu „Chopin w Sercu Warszawy” oraz „Estrada Młodych” w Łodzi,  na Festiwalu „Chopin en Vacances”, podczas Letniej Akademii Sztuki Pianistycznej im. Adama Harasiewicza w Rzeszowie, na XII Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, w „Maratonie Chopinowskim”  w studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Ponadto w Kanadzie,  Niemczech, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Danii, Holandii, Belgii, Litwie, Łotwie i Białorusi. Jako solistka wystąpiła z Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Kowieńską Orkiestrą Symfoniczną, Wileńską Orkiestrą Kameralną, Suwalską Orkiestrą „Camerata dell Arte” oraz z (Oh!) Orkiestrą Historyczną Martyny Pastuszki pod dyrekcją Vaclava Luksa.

Regularnie bierze udział w kursach mistrzowskich, doskonaląc swoje umiejętności pod okiem wybitnych profesorów, m. in. Andrzeja Jasińskiego, Wojciecha Świtały, Katarzyny Popowej-Zydroń, Kevina Kennera, Tobiasa Kocha, Diny Yoffe, Nikolaia Demidenka, Aleksieja Lubimowa, Anny Malikowej, Ewy Kupiec, Berndta Goetzke.

 Jest laureatką wielu konkursów m.in. Grand Prix oraz Nagroda Główna na „XIV Sonatina and Sonata International Youth Piano Competition” Corpus Cristi Texas USA,  I Nagroda na VII International Polish Grand Piano Music Competition dedicated to Fryderyk Chopin w Wilnie, I Nagroda i Nagroda Specjalna Jury „Musical Prodigy” w Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów w Rydze, I Nagroda oraz Nagroda NIFC i Nagroda Fundacji im. Gyorgy”a Ferenczyego” w Budapeszcie na  IV Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Chopinowskim  dla Dzieci i Młodzieży w Rzeszowie,  I Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Piano Talents” w Mediolanie, II nagroda „The 5 International Moscow Music Competition” w Moskwie, I Nagroda oraz Nagroda Specjalna Konsula RP w Nawarze La Roja Angela Tellechea Goyena i Konserwatorium Muzycznego im. Pabla Sarasate w Pampelunie  na  19. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni,  I Nagroda i Nagroda Specjalna na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Piotra Toperczera w Koszycach (Słowacja), I Nagroda i Nagroda Specjalna na 17. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym of Ile-de-France Maisons-Laffitte w Paryżu oraz finalistką II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.


Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją

Regulaminu imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>>

22 lutego 2024
18:00 — 20:30 (2h 30′)

ul. Jana Pawła II 5

Wszyscy

Link do wydarzenia