Wrota do magii. Fotograficzna podróż w czasie | wernisaż wystawy Sauliusa Mikalauskasa

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Sauliusa Mikalauskasa do Galerii Sztuki Stara Łaźnia 14 kwietnia 2023, który odbędzie się o godzinie 18.00.

Ludzi pociąga to co niezwykłe i niecodzienne. Pragną magii. Podróż w czasie – w ubiorach, rozrywkach, stylu życia – jest właśnie takim rodzajem magii. Dysponujemy informacjami o różnym poziomie wiarygodności i szczegółowości odnośnie tego, jak dawniej ludzie się ubierali, jaką biżuterię nosili, jakich narzędzi używali. Czasem źródłem tych informacji są fotografie, obrazy, iluminowane miniatury w manuskryptach i księgach, a czasem – tylko opisy. Stąd często musimy polegać mniej na warstwie wizualnej, a bardziej na odczuciu i kontekście.

To właśnie tworzy wspaniałe miejsce dla fotografa do wyrażenia siebie i zarazem niesie wiele niespodzianek i odkryć. Najczęściej magiczne są nie dekoracje i ubiory, ale ludzie i atmosfera, którą tworzą.

Wernisaż 14.04.2023 r., godz. 18:00

Galeria Sztuki Stara Łaźnia
ul. A. Wajdy 3

Wstęp wolny
Wystawa czynna od 14.04.2023 r. – 04.06.2023 r.

Całe życie zajmowałem się fotografią, głównie przyrody, architektury i wydarzeń. Fotografią portretową i scenkami rodzajowymi zainteresowałem się stosunkowo niedawno, w 2018 – 2019 roku. Mniej więcej w tym okresie odkryłem również niezwykle fascynujący świat rekonstrukcji historycznej. Z jednej strony to dość „wygodne“: fotograf ma do dyspozycji ubrania, rekwizyty i ludzi gotowych je pokazać, zatem „dostaje“ masę rzeczy, które inaczej byłyby trudne i kosztowne do zdobycia. Z drugiej strony, rekonstruktorzy robią to dla siebie, dla swojej przyjemności i pasji, zatem wiele rzeczy łatwo umknęłoby postronnemu obserwatorowi. Dlatego zdecydowałem się również zanurzyć się w tym świecie. Ta wystawa to swoista retrospekcja wielu wydarzeń – na Litwie, w Polsce, w Niemczech. To podróż w czasie – od średniowiecza, przez wiek XVIII, po początki wieku XX („Belle Epoque“). Głównym celem tej wystawy jest nie tyle prezentacja fotografii jako sztuki, co przedstawienie atmosfery różnych okresów historycznych.

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją

Regulaminu imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>>