Finałowe Kartki z historii miasta

Widowisko historyczne nawiąże do potwierdzenia w roku 1720 przez króla Augusta II Sasa (Mocnego) kamedulskiego aktu lokacyjnego z 1715 roku, kiedy to Suwałki stały się pełnoprawnym miastem. Inscenizacja uświetni obchody 300-setnej rocznicy nadania praw miejskich grodowi nad Czarną Hańczą. Zapraszamy całe rodziny – dzieci, młodzież i dorosłych.

sobota, 15.08.2020, godz. 18.30
park Konstytucji 3 Maja

wstęp wolny

Poszukujemy dziewcząt i chłopaków do roli pensjonarek i gimnazjalistów – czekają wspaniałe kostiumy z przełomu XIX i XX wieku! 

Suwałki powstały z osady założonej w XVII wieku przez zakon kamedułów, którzy mieszkali w klasztorze w Wigrach. W 1715 r.oku ogłosili oni Suwałki miastem, ale dopiero 2 marca 1720 roku przywilejem królewskim August II Mocny potwierdził te prawa. Oryginalny, 6-stronicowy dokument nadania Suwałkom praw miejskich jest na stałe przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie. W suwalskim Muzeum Okręgowym można oglądać wierną kopię przywileju wykonaną w ramach współpracy z Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Tegoroczne, szóste już widowisko historyczne przygotowywane przez Suwalski Ośrodek Kultury dotyczyć będzie podróży opata Ildefonsa do Warszawy, wizyty na dworze króla Augusta II Mocnego oraz, po powrocie do Suwałk, uroczystej prezentacji potwierdzenia aktu lokacji, zwieńczonego ucztą z udziałem Kanclerza Wielkiego Koronnego. Zachęcamy do czynnego udziału w happeningu. Każdy, kto ma ochotę wejść w rolę “ducha przeszłości” będzie mile widziany wśród aktorów. Czekają wspaniałe historyczne kostiumy oraz ciekawe zadania dla statystów.

Chętni do wzięcia udziału w happeningu proszeni są o telefon pod nr. 87/ 563 85 33  lub osobiste zgłoszenie w poniedziałki i piątki w godz. 16.00-18.00. Szczegółowych informacji udziela Joanna Łupinowicz.

“Kartki z historii Suwałk 2020 – Nadanie praw miejskich Suwałkom przez króla Augusta II Mocnego” Suwalski Ośrodek Kultury realizuje przy wsparciu Garnizonu Fortecy Częstochowa Garnizon Fortecy Częstochowskiej, Stowarzyszenia Augustus Rex z Drezna, Mariusza Krzywickiego Monsieur Sudavski- Atelier, Pameli Sinickiej Pamela Sinicka – śpiew i Karoliny Lizer Karolina Lizer.

Wydarzenie w ramach obchodów 300-lecia Suwałk >>.


Regulamin imprez i wydarzeń artystycznych w Suwalskim Ośrodku Kultury >> 

Kategoria: Archiwum