Znamy laureatów Wigraszka 2019!

Grand Prix tegorocznego XVIII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży Wigraszek zdobył Teatrzyk Dziecięcy Debiucik z Pisarzowic za spektakl „Głębia”. I miejsca zdobyły słowacki Teatr DDS Jednosmerka za „Wszystko, co chcemy powiedzieć” w kategorii dziecięcej oraz Teatr Skrajokliai z Litwy za „Urodziny Kolumba” w kategorii młodzieżowej. Nagrodę specjalną jury młodzieżowego otrzymał spektakl “Filiżanka” Teatr Mała Scena z Sulejówka. 

Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu zakwalifikowało się 21 teatrów – 13 w kategorii dziecięcej  i 8 w kategorii młodzieżowej – z  5 krajów Europy Środkowej i Wschodniej (Litwy, Łotwy, Słowacji, Białorusi i Polski). Ich sceniczne popisy oceniali uznani w środowisku zawodowcy: Marek Waszkiel, znawca i teoretyk teatru, ceniony pedagog i wykładowca, Joanna Łupinowicz, aktorka, reżyserka, instruktorka teatralna SOK oraz Włodzimierz Ciborowski, aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Jurorzy podkreślili wysoki poziom artystyczny tegorocznego festiwalu oraz różnorodność użytych form teatralnych. Na scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury prezentowane były spektakle oparte o literaturę współczesną, klasyczną, wyrażające treści poprzez ekspresję ruchową, teatr słowa, obrazu i formy.

Wręczenie nagród odbyło się w środę, 12 czerwca, a Sala im. Andrzeja Wajdy omal nie eksplodowała od silnych teatralnych emocji. Tych zresztą nie brakowało także podczas spektaklu tanecznego prezentowanego na zakończenie gali – „Światła Broadway’u. Podróż do marzeń” w wykonaniu zespołu Dance Academy z Suwalskiego Ośrodka Kultury w reżyserii Mihaila Nikolova.

Suwalczanie mieli też okazję zobaczyć towarzyszący festiwalowi mistrzowski spektakl plenerowy w wykonaniu Teatru Snów z Gdańska zatytułowany „Remus”. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie epopei kaszubskiej „Życie i przygody Remusa” autorstwa Aleksandra Majkowskiego.

Suwalski festiwal z powodzeniem promuje amatorski świat teatrów dziecięcych i młodzieżowych z Polski oraz zagranicy, a jego bezcennym walorem jest udane łączenie wartości wychowawczych, edukacyjnych i artystycznych. Ma to niebagatelny wpływ na uwrażliwienie młodych twórców oraz odbiorców sztuki.

Wydarzenie objął patronatem honorowym Prezydent Miasta Suwałki Czesław Renkiewicz, a wpierają Mecenas Festiwalu – RESO Europa Service oraz Sponsorzy: Zakład Produkcyjno-Budowlany BETONEX Sp.j. Sikorski Sokołowski, Przedsiębiorstwo Produkcji Materiałów Drogowych KRUSZBET SA, Zakład Stolarki Budowlanej CAL Z. Cywiński i wspólnicy Sp. j., MARKO Sp. j. Marek Dermont Marek Malinowski,  AGWO-SERWIS, ASPI Spółka z o. o. Spółka komandytowa, Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o. o. w Suwałkach.

 Grand Prix XVIII MFTDiM WIGRASZEK 2019 – Nagroda Prezydenta Miasta Suwałk 

  • Teatrzyk Dziecięcy Debiucik z Pisarzowic za spektakl „Głębia”.

 Nagrody XVIII MFTDiM WIGRASZEK 2019 w kategorii dziecięcej 

  • I miejsce – Teatr DDS Jednosmerka z Nitry (Słowacja) za spektakl „Wszystko, co chcemy (możemy) powiedzieć”

  • II miejsce – Dziecięce Studio Teatralne Igra z Rezekne (Łotwa) za spektakl „Ciekawa Baba”

  • III miejsce – Teatralne  Studio Drevinukas z Olity (Litwa) za spektakl  „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”

 Nagrody XVIII MFTDiM WIGRASZEK 2019 w kategorii młodzieżowej 

  • I miejsce – Teatr Skrajokliai z Olity (Litwa) za spektakl  „Urodziny Kolumba”

  • II miejsce – Teatr NOTOCO z Kraśnika za spektakl „Solitude”

  • III miejsce – Teatr  Chmur Studio Teatralne Julii Kotarskiej-Rekosz  z Warszawy  za spektakl „System”

 Nagroda specjalna jury młodzieżowego XVIII MFTDiM WIGRASZEK 2019 

  • Teatr Mała Scena z Sulejówka za spektakl “Filiżanka”

Foto: Bogusław Wasilewski

 

Kategoria: Archiwum