Ze zbiorów Suwalskiego Ośrodka Kultury: Wystawa wyjątkowych grafik

Kolejny już raz Suwalski Ośrodek Kultury prezentuje swoje zbiory. Tym razem pokazujemy znajdujące się w naszej kolekcji grafiki. Wszystkie autorstwa uznanych i cenionych twórców, w tym dwóch japońskich artystów.

Galeria Patio, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny | wystawa czynna do 30.06.2019 | wernisaż wystawy odbył się 15.05.2019

Bogata kolekcja dzieł sztuki Suwalskiego Ośrodka Kultury odziedziczona po Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki w Suwałkach, a wcześniej po Biurze Wystaw Artystycznych w Suwałkach liczy kilkaset pozycji. W zbiorach SOK-u jest wiele rysunków, grafik, obrazów, są również rzeźby, tkaniny i fotografie artystów lokalnych, krajowych i zagranicznych. Biuro Wystaw Artystycznych w Suwałkach, którego dyrektorem był Zdzisław Jaroszek, pozyskało poprzez organizowane plenery i konkursy artystyczne oraz w drodze zakupów od artystów, wiele cennych dzieł.

Śladem poprzednich prezentacji z tej kolekcji: Natura Matką Ludzi (2017/2018), Kolekcja Suwalskiego Ośrodka Kultury (2016), Chłodne zaduszki (2014), najnowsza wystawa pokazuje jedynie część zbiorów – tym razem jest to grafika. Można podziwiać prace takich artystów jak: Masakatsu Tagami, Koji Yamamoto, Wiesław Osewski, Janusz Piotrowski, Zdzisław Jaroszek, Juliusz Szczęsny Batura, Lech Pycz, Adam Panek, Czesław Woś, Elżbieta Kowalska-Matuszewska, Józef Jurczyszyn, Magdalena Gozdek, Teresa Pabian – Kubacka. Na szczególną uwagę zasługują znakomite grafiki – akwaforty i serigrafie japońskich artystów Masakatsu Tagamiego i Koji Yamamoto, które stanowią znaczną część zbioru, ale również świetne litografie Janusza Piotrowskiego, ekslibrisy i linoryty naszych artystów: niedawno zmarłego Wiesława Osewskiego i Juliusza Szczęsnego Batury.

Kolekcja dzieł Suwalskiego Ośrodka Kultury jest prezentowana szerzej podczas wystaw czasowych w galeriach, część z dzieł jest również stale udostępniona w przestrzeni SOK, stanowiąc piękną dekorację wnętrz. 


 

Kategoria: Archiwum