Pracownia Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas

 

W programie: Pracownia Śpiewu Tradycyjnego – nauka pieśni ludowych z Suwalszczyzny (polskich, litewskich, romskich, rosyjskich) oraz praca z oddechem, emisją, ćwiczenia artykulacyjne i głosowe. 
Instruktor: Anna Szafranowska
Kontakt: +48 87 563 85 32, anna.szafranowska@soksuwalki.eu 
Miejsce: SOK, ul. Papieża Jana Pawła II, Sala Prób i ul. Noniewicza 71, Kawiarenka Artystyczna
Dla kogo: młodzież powyżej 12. roku życia i dorośli (początkujący i zaawansowani)

Harmonogram zajęć 2023/2024: 

► Zespół Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas – poniedziałki, godz. 18.30-20.00 (Kawiarnia Artystyczna, SOK, ul. Noniewicza 71)  | czwartki, godz. 18.30-20.00 (Sala Prób, SOK, ul. Jana Pawła II 5)  

Miesięczna opłata za zajęcia w ramach Zespołu Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas wynosi 40 zł. Liczba miejsc w grupie ograniczona.

Wpłaty za zajęcia prosimy regulować wyłącznie w kasie SOK lub na konto SOK nr 22 1240 5211 1111 0010 8508 6721 (w tytule: nazwisko uczestnika i nazwisko instruktora prowadzącego zajęcia)

ANCYJAS to zespół śpiewu tradycyjnego, wykonuje tradycyjne pieśni z Suwalszczyzny a cappella „białym głosem” z zachowaniem lokalnej gwary. Tworzą go osoby od pokoleń zakorzenione w kulturze i tradycjach muzycznych Suwalszczyzny. W repertuarze posiada pieśni śpiewane podczas całego roku obrzędowego: kolędy i pastorałki, pieśni wielkopostne, wiosenne, miłosne, weselne i pożniwne. Opracowuje i wykonuje tradycyjne pieśni mniejszości narodowych zamieszkujących Suwalszczyznę, tj. rusińskie pieśni staroobrzędowców, pieśni litewskie i romskie. Swój repertuar poszerza  również o pieśni białoruskie, ukraińskie i  bałkańskie.

Zespół powstał  w 2005 r. z inicjatywy Anny Szafranowskiej. Brał udział w wielu projektach m.in. w widowiskach teatralno-obrzędowych: „Wieczór Panieński czyli pieśń o korowaju” w reż. Joanny Łupinowicz we współpracy z Teatrem Seniora Zgryz (2013) i „Biała sukienka złoty pas. Jak to na weselach bywało i co się jeszcze ostało…” we współpracy z Teatrem Seniora „Zgryz”, w oparciu o scenariusz Anny Szafranowskiej, w reżyserii Joanny Łupinowicz (2016, w ramach cyklu TeatrNocka). W widowisku taneczno-muzycznym „Żar Bułgarii” w choreografii Mihaila Nicolova z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” oraz Studiem tańca Dance Academy wykonywał pieśni bułgarskie (2015). We współpracy z romskim śpiewakiem Adamem Kozłowskim zespół współtworzył koncert i wystąpił z programem tradycyjnych pieśni romskich „Romanse Cygańskie” (2020). Zespół brał także udział w programie „Dzika muzyka. Suwalska mozaika” realizowanym przez TVP Kultura (2016). Koncertował również na Litwie i w Niemczech.

W 2020 r.  zespół zajął III miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych na 54. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W 2021 r. zdobył I miejsce na VII Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie w kategorii zespołów śpiewaczych.

„Ancyjas” angażuje się w edukację młodych suwalczan, organizując warsztaty i zachęcając do wiernego wykonywania lokalnych pieśni zgodnie z miejscową tradycją w technice pełnym głosem z charakterystyczną manierą bez towarzyszenia instrumentów muzycznych. Unikatowym atutem działań edukacyjnych zespołu jest zachowanie tradycji i ocalenie od zapomnienia cząstki polskiej historii. Dziś śpiewu ludowego i charakterystycznych technik wokalnych nie można się nauczyć w szkole. Wiedza o roli, jaką śpiew pełnił w gromadach wiejskich, pozwala głębiej zrozumieć lokalną kulturę i tradycję.

W 2020 roku zespół obchodzi jubileusz 15-lecia. Warto podkreślić, że niektóre śpiewaczki „Ancyjasa” są w nim od początku działalności, kiedy zaczęły śpiewać jeszcze jako uczennice szkół gimnazjalnych i średnich.

fot. M. Pawlukiewicz

Anna Szafranowska
fot. Aneta Słabińska

Anna Szafranowska 

Anna Szafranowska – śpiewaczka, animatorka kultury, instruktor teatralny, pedagog, Mentor Kultury Regionalnej, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, w swojej działalności artystycznej związana z Ośrodkiem Pogranicze – Sztuk, Kultur i Narodów w Sejnach. Współpracowała z Fundacją „Galeria na prowincji” w Lublinie, z tamtejszą Fundacją „Muzyka Kresów”, gdzie brała udział w nagraniach płyt CD: „Pieśni Polskie”, „Kołysanki” i „Pieśni Wielkopostne”. Wielokrotnie uczestniczyła w Letniej Międzynarodowej Szkole Muzyki Tradycyjnej organizowanej przez Fundację “Muzyka Kresów”. Wcieliła się w rolę Wiery w spektaklu „Car Mikołaj” w reż. R. Brzyka na deskach Teatru Starego w Krakowie. Współpracowała  z  Teatrem „Scena El-jot”  w Krakowie.

Od dwudziestu lat jest instruktorem śpiewu tradycyjnego, założycielką zespołu Ancyjas, z którym zdobyła III nagrodę w kategorii „zespołów śpiewaczych” na 54. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Jest też instruktorem śpiewu gospel, dyrygentką i założycielką Suwałki Gospel Choir w Suwalskim Ośrodku Kultury. Organizowała warsztaty śpiewu tradycyjnego oraz muzyki i śpiewu gospel w Suwałkach, Sejnach, Olsztynku, miejscowościach Suwalszczyzny oraz na Litwie – w Olicie i Druskiennikach. Z Wiesławem Jarmocem założyła zespół folkowy „Vieśnova”, wykonujący tradycyjne pieśni suwalskie w nowoczesnych aranżacjach. Zespół prezentował się podczas konkursu Nowa Tradycja w 2010 r. Była aktorką w spektaklach musicalowych ”Anna i Król”, „Obiecanki, obiecanki” w SHAPE Performing Arts Players w Belgii oraz solistką
w Bożonarodzeniowym Koncercie w International SHAPE Choir w Belgii.

Od 2014 roku związana z Suwalskim Ośrodku Kultury, gdzie jako główny instruktor ds. animacji i edukacji w zakresie muzyki prowadzi wspomniane Suwałki Gospel Choir oraz Zespół Śpiewu Tradycyjnego „Ancyjas” oraz kieruje zespołem śpiewaczym „Uwrocie”. W czerwcu 2016 roku otrzymała II nagrodę w kategorii folkloru rekonstruowanego „Folklor- kontynuacja” na 50. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Od 2017 roku instruktorka śpiewu tradycyjnego oraz liderka zespołu śpiewaczego „Nachodne” w Ośrodku Kultury w Sejnach. Zespół zdobył II nagrodę w kategorii zespołów śpiewaczych 55. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą oraz III nagrodę w kategorii zespołów śpiewaczych w VII Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. Jest kierownikiem Zespołu Śpiewaczego „Wigranie” ze Starego Folwarku w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzywem  i inicjatorką cyklicznej imprezy edukacyjnej pn. „Na Styku Kultur”, podczas której odbywają się warsztaty śpiewu tradycyjnego pieśni odnoszących się do wielokulturowości Suwalszczyzny (polskie, litewskie, cygańskie, białoruskie, staroobrzędowe) oraz spotkania z mistrzami tradycji i zespołami kultywującymi  najstarsze tradycje muzyczne regionu.

Pomysłodawczyni, inicjatorka i dyrektor festiwalu – Soulwałki Gospel Workshop realizowanego w Suwalskim Ośrodku Kultury. Dotychczas odbyły się cztery edycje wydarzenia:

    • I Soulwałki Gospel Workshop. Norris Garner Oratorium Gospel „God Created” (2015),
    • II Soulwałki Gospel Workshop. Phillip Carter Jazz & Gospel (2016),
    • III Soulwałki Gospel Workshop – Mark Beswick „Praise & Worship” (2017),
    • IV Soulwałki Gospel Workshop. John Tillery „The Songs of Angels” (2019).

Swoją wyjątkowość Soulwałki Gospel Workshop zawdzięcza udanemu łączeniu klasyki, jazzu, rocka, bluesa i wielu innych gatunków muzyki z gospel. Do udziału w nim są zapraszani najwybitniejsi wykonawcy, uznane gwiazdy gospel z całego świata.

 

Anna Szafranowska o sobie i swoich zajęciach:

Śpiewać może każdy i każdy powinien. Za pomocą pieśni przekazujemy sobie zwyczaje, elementy tradycji i kultury. Wielu osobom wydaje się, że śpiewanie jest zarezerwowane dla tych, którzy występują na scenie. Śpiewanie to spotkanie z prawdą. Przede wszystkim z prawdą o sobie.

Warsztaty głosowe śpiewu tradycyjnego zwanego „białym głosem” oparłam o autorski program zajęć. Swoje umiejętności doskonaliłam pod kierunkiem wybitnych specjalistów z Polski i Europy Środkowo – Wschodniej (m.in. Monika Mamińska, Swietłana Własowa, Swietłana Buckaja, Tatiana Sopiłka). Spotkaniom towarzyszy warsztat głosu, dykcji, ćwiczeń oddechowych, artykulacyjnych opartych na uruchomieniu przepony i pełnego mocnego głosu. Głowna zasadą „śpiewo-krzyku” jest rozluźnienie strun głosowych i krtani, jak przy codziennym mówieniu. Celem jest odnalezienie ważnego tembru głosu. Wszystkie ćwiczenia i metody pracy są dostosowane do poziomu umiejętności grupy, każdy z uczestników będzie miał szanse zaśpiewać sam co pozwoli na możliwość pracy grupowej i indywidualnej.

Proponowany przeze mnie warsztat angażuje całe ciało uruchamiając przy tym wszystkie mięśnie. Pracuję na archaicznych pieśniach śpiewanych niegdyś na Suwalszczyźnie – miejscu, w którym zbiegają się kultury polska, litewska, romska, rosyjska i białoruska. Śpiewanie staje się doświadczeniem metafizycznym, pozwala wyzbyć się zahamowań i odkryć na nowo własny głos i jego możliwości jako środka wyrazu. Zajęcia rozbudzają naturalną muzykalność, uczą dyscypliny oddechu, rytmu, kształtują pożądany tembr głosu.