XX Jarmark Folkloru. Posmakuj suwalskich tradycji

Już po raz 20. odbędzie się Suwalski Jarmark Folkloru. Święto regionu, święto Suwalszczyzny, podczas którego nie zabraknie miejscowych wyrobów, lokalnych przysmaków, występów kapel, śpiewaków i gawędziarzy z bliższych i dalszych okolic Suwałk. Wystąpi też Orkestar Krstijana Azarovica – Bałkańska Orkiestra Dęta z Serbii. 

Sobota-niedziela, 27-28.07.2019
park Konstytucji 3 Maja

Suwalski Jarmark Folkloru, który w 2019 roku odbędzie się już po raz dwudziesty, to najważniejsza, doroczna impreza folklorystyczna, promująca tradycje ludowe wielokulturowej Suwalszczyzny i pogranicza. Co roku wydarzenie gromadzi blisko pięć tysięcy wielbicieli kultury ludowej, którzy podziwiają lokalną sztukę i rękodzieło oraz poznają regionalną kuchnię. Głównym organizatorem jest Miasto Suwałki i Suwalski Ośrodek Kultury, we współpracy ze Starostwem Powiatowym, a w imprezie aktywnie uczestniczą zespoły z okolicznych gmin.

Jarmark Folkloru to doskonały pomysł na rodzinne spędzenie wakacyjnego weekendu. Jak co roku nie zabraknie ludowej sztuki, rękodzieła oraz przysmaków regionalnej kuchni. Będzie można przyjrzeć się z bliska pokazom sztuki ludowej i rzemiosł tradycyjnych, m.in.: tkactwa, kowalstwa, mielenia na żarnach, przędzenia wełny na kołowrotku, ale również malowania pisanek, haftowania, tworzenia kwiatów z bibuły.

Podziwianie i smakowanie wyrobów właściwych Suwalszczyźnie urozmaici przegląd folkloru ludowego Suwalszczyzny. Ich kunszt śpiewaczy, taneczny i muzyczny oceni fachowe jury, w którym zasiądzie m.in.etnomuzykolog i folklorysta prof. Zbigniew Przerembski. Zobaczymy również laureatów 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą – reprezentantów regionu.

Koncerty w ramach Festiwalu ukazują nie tylko lokalny folklor, ale również muzykę charakterystyczną dla kultur z różnych stron świata. Nie inaczej będzie podczas tegorocznego Jarmarku Folkloru – w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru “Podlaska Oktawa Kultur” Suwałki odwiedzi gość specjalny, Bałkańska Cygańska Orkiestra Kristijana Azirovića (Bojnik, Serbia). Wystąpi również Kapela ZPiT Suwalszczyzna, zespół Przeroślaki z Przerośli oraz Kapela Onegdaj z Filipowa. 


 PROGRAM XX JUBILEUSZOWEGO SUWALSKIEGO JARMARKU FOLKLORU 

Sobota, 27 lipca

godz. 11.30
koncert inauguracyjny: TROCZANIE (Troki, Litwa) cz. 1, POGRANICZE (Szypliszki)

godz. 12.00
uroczyste otwarcie Jarmarku przez Prezydenta Miasta Suwałk, Starostę Suwalskiego, Dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury i Wójtów gmin powiatu suwalskiego

godz. 12.15
koncert: TROCZANIE (Troki, Litwa) cz. 2

godz. 13.00
prezentacja laureatów 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą, reprezentantów Suwalszczyzny

godz. 13.30
przegląd folkloru muzycznego Suwalszczyzny: ludowe zespoły śpiewacze, kapele ludowe, ludowi muzycy soliści – śpiewacy i muzykanci, gawędziarze ludowi, teatry obrzędowe

godz. 18.00
koncert gościa specjalnego: ORKESTAR KRISTIJANA AZIROVIĆA
uczestnik XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru Podlaska Oktaw Kultur

Orkiestra Dęta Kristijana Azirovića została założona w 2004 roku. Są laureatami wielu prestiżowych nagród, ale najbardziej znaczący jest fakt, że wygrali Guca 2013, gdzie zostali ogłoszeni najlepszą orkiestrą w Serbii i na świecie. Występowali w wielu krajach Europy (Bułgarii, Grecji, Słowenii, Włoszech, Francji, Belgii, Niemczech, Polsce, Rosji, Hiszpanii wszędzie budząc entuzjazm swoją dynamiką, kunsztem muzycznym i radością grania. Wykonują wiele gatunków muzyki: tradycyjną bałkańską, filmową oraz wielu znanych hitów popu, rocka czy jazzu. Zapraszamy na spotkanie z bałkańskim muzycznym żywiołem.

Niedziela, 28 lipca

godz. 13.00
koncerty: SREBRNE PIERWIOSNKI (Suwałki), PRZEROŚLAKI (Przerośl), SUWALSKIE STARSZAKI (Suwałki), EJSZYSZCZANIE (Ejszyszki, Litwa), ONEGDAJ (Filipów), MAJOWE KWIATY (Kalwaria, Litwa)

godz. 17.00
koncert finałowy
KAPELA ZPiT SUWALSZCZYZNA z Suwałk


Wydarzenie jest organizowane w ramach programu „DEDAL w ośrodku kultury – pomysł, projekt, realizacja, ekspresja artystyczna” realizowanego przez Suwalski Ośrodek Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Miasta Suwałki. Wydarzenie finansowo wspiera także Starostwo Powiatowe w Suwałkach.


Wystawcy komercyjni
Zapraszamy wystawców komercyjnych do uczestnictwa w XX Suwalskim Jarmarku Folkloru (27-28.07.2018). Zgłoszenia do 19 lipca prosimy przesyłać na adres: Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5, 16-400 Suwałki lub pocztą elektroniczną: miroslaw.jankowski@soksuwalki.eu.

  • XX Jarmark Folkloru – karta zgłoszenia wystawcy komercyjnego PDF >> | DOC >>
  • XX Jarmark Folkloru – regulamin dla wystawców komercyjnych  PDF >> | DOC >>

Przegląd Muzyki Ludowej
Zapraszamy ludowe zespoły śpiewacze, kapele ludowe, ludowych muzyków-solistów: śpiewaków oraz muzykantów oraz gawędziarzy ludowych z terenu Suwalszczyzny do wzięcia udziału w Przeglądzie Muzyki Ludowej (27.07.2019) podczas XX Suwalskiego Jarmarku Folkloru (27-28.07.2019). Zgłoszenia do 19 lipca prosimy przesyłać na adres: Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5, 16-400 Suwałki lub pocztą elektroniczną: folklor@soksuwalki.eu.

  • Przegląd Muzyki Ludowej – regulamin PDF >> | DOC >>
  • Przegląd Muzyki Ludowej – karta zgłoszenia zespołu PDF >> | DOC >>
  • Przegląd Muzyki Ludowej – karta zgłoszenia solisty PDF >> | DOC >>

Więcej informacji: Mirosław Jankowski tel. (87) 563 85 16, e-mail: miroslaw.jankowski@soksuwalki.eu


Regulamin imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>

Kategoria: Archiwum