XIX Festiwal teatralny WIGRASZEK 2021

Dobiegł końca XIX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK. W piątek, 18 czerwca uczestnicy wydarzenia odebrali podziękowania, wyróżnienia i statuetki dla najlepszych młodych teatrów. I miejsce ex aequo otrzymały Teatr Notoco z Kraśnika za spektakl „Ciała” oraz Teatr Debiucik z Pisarzowic/Wilamowic za spektakl „Trzepot”.

16-19.06.2021
SOK, ul. Jana Pawła II 5

Suwalski festiwal od lat z powodzeniem promuje amatorski świat teatrów dziecięcych i młodzieżowych. Spektakle konkursowe są otwarte dla publiczności, która może także podziwiać występy gości specjalnych Festiwalu – w tym roku łomżyński Teatr Lalki i Aktora oraz uliczny Teatr 3.5 z Dzierzgonia. Hasłem przewodnim wydarzenia były MOSTY. Było to czytelne nawiązanie do sytuacji, z jaką zmaga się świat – przypomnijmy, że ubiegłoroczny Wigraszek został odwołany właśnie z uwagi na pandemię. Czy teatr może być odpowiedzią na będące jej konsekwencją zagrożenia, z którymi się borykamy? Młodzi aktorzy jasno dali widzom do zrozumienia, że tak – właśnie teraz jeszcze bardziej potrzebujemy spotkań i rozmów, tytułowych mostów.

Nagrody, podziękowania, wyróżnienia i statuetki Wigraszka wykonane przez suwalska artystkę rzeźbiarkę Olgę Wielogórską dla najlepszych młodych teatrów, uczestnicy Festiwalu odebrali w piątek, 18 czerwca podczas uroczystego finału na Dużej scenie Sali im. Andrzeja Wajdy Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Przyznano ex aequo dwie pierwsze nagrody ufundowane przez Patrona Honorowego Festiwalu, Prezydenta Miasta Suwałk oraz Sponsora wydarzenia, spółkę ASPI. Otrzymały je odpowiednio Teatr Notoco z Kraśnika za spektakl „Ciała” oraz Teatr Debiucik z Pisarzowic/Wilamowic za spektakl „Trzepot”. Każda z nagród opiewa na kwotę 2.000 zł.

Druga nagroda powędrowała do Teatru The M.A.S.K. z Bielska Podlaskiego za spektakl „Zielony gil”.  Nagrodę  w wysokości 1.200 zł ufundował sponsor wydarzenia firma ASPI.

Trzecią nagrodę zdobył spektakl „Pęknięcie” w wykonaniu połączonych Teatrów Bel Etage, Form Niewielkich i Żółtodziób z Białegostoku.  Nagrodę w wysokości 1.000 zł przyznał Dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Wyróżniono także Teatry Na Dłoni z Cieszyna za interesujące rozwiązania sceniczne oraz pracę wokalną z uczestnikami spektaklu „Klucz”, Teatr Stop Klatka z Białegostoku za kultywowanie tradycji narodowych oraz pracę z niebanalną literaturą w spektaklu „Rzecz o wiośnie i Wielkiej Nocy” oraz Teatr Chmur z Warszawy za podjęcie ważnego tematu związanego z naszą narodową tożsamością w spektaklu „Ogień”.

Do udziału w tegorocznym wydarzeniu zakwalifikowało się dziewięć zespołów, w wykonaniu których suwalczanie zobaczyli siedem spektakli, m.in. spektakle autorskie, oparte o literaturę klasyczną, wyrażające treści poprzez ekspresję ruchową, teatr słowa i animację lalek. Jurorzy: twórca autorskiego Teatru Krzyk z Maszewa Marek Kościółek, ceniona aktorka i reżyserka Joanna Łupinowicz oraz utytułowany tancerz i choreograf Mihail Nikolov docenili wysoki poziom artystyczny tegorocznych prezentacji konkursowych oraz różnorodność prezentowanych form, podkreślając jednocześnie wyjątkowość tego festiwalu ze względu na czas w jakim się odbywał.

W trakcie festiwalu odbył się również szereg spotkań warsztatowych, podczas których młodzi aktorzy mogli wspólnie pracować, uczyć się od profesjonalistów i od siebie nawzajem. Wydarzeniu towarzyszyła także galeria lalek, masek i elementów scenografii Teatru Lalki i Aktora w Łomży, którego spektakl „Magiczny sklep” zainaugurował Festiwal.

Szczególne podziękowania za wsparcie Festiwalu organizatorzy składają Prezydentowi Suwałk – Honorowemu Patronowi wydarzenia, Sponsorom Festiwalu, firmom: ASPI, BETONEX, CAL Prawdziwe Drzwi, PPMD KRUSZBET, AGWO-Serwis, MARKO KITCHEN, Przedsiębiorstwu Gospodarki Odpadami w Suwałkach oraz SZULC Trading oraz Patronom Medialnym: TVP3 Białystok, TV Suwałki, Radio 5, Studiu Suwałki – Polskiemu Radiu Białystok, Gazecie Współczesnej, DwuTygodnikowi Suwalskiemu, portalom e-teatr.pl, Niebywałe Suwałki, suwalki.info, Suwalki24.pl, Telewizja Internetowa tvs24.pl.


 SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU DLA UCZESTNIKÓW>>

Festiwalowi towarzyszyły warsztaty wokalne, reżyserskie oraz choreograficzne, prowadzone przez:

Anna Sochacka jest absolwentką Akademii Teatralnej w Helsinkach i Uniwersytetu Antona Brücknera w Linz, aktorka, tancerka, animatorka działań kreatywnych. Pomysłodawczyni i realizatorka wielu przedsięwzięć artystycznych, angażuje się również w pracę dydaktyczną, ucząc tańca współczesnego, improwizacji, teatru fizycznego. Trenerka w projekcie „Młody teatr w ruchu”.

 

Wiktor Malinowski jest założycielem Teatru Delikates, twórca monodramów, happeningów, spektakli („B612”, „Pozor uż nemóżem”, „Przygody Wieśka i Cześka” i in.) dla dzieci i dorosłych. Wykorzystuje różne formy artystycznej wypowiedzi, czerpiąc z teatru ulicznego, plastycznego, alternatywnego. Trener w projekcie „Młody teatr w ruchu”.

 

 

Artur Gołuch – urodzony w 1998 roku w Żywcu. Od 2020 roku absolwent Państwowego Policealnego Studium Zawowodowego Wokalno – Baletowego w Gliwicach. Uzyskał dyplom aktora scen muzycznych. Przygodę z tańcem i sztuką aktorską zaczął w wieku 16 lat współpracując z Młodzieżowa Akademią Musicalową TEATR NA DŁONI najpierw jako młody aktor teraz trener, od tamtej pory nieprzerwanie realizuję się artystycznie.

 


Inez Stefańska z Bielska-Białej to tegoroczna dyplomantka,  uczy się w XXX Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie na profilu taneczno-teatralnym, choreograf oraz aktorka  Teatr na Dłoni, bierze udział w trasie koncertowej Sebastiana Chmiela.

 

 

 

 

Marek Kościółek – Praktyk teatru alternatywnego i autorskiego. Pedagog, edukator, twórca i reżyser autorskiego Teatru Krzyk. Współzałożyciel Zachodniopomorskiej Offensywy Teatralnej . Prowadzi warsztaty oraz autorskie szkolenia artystyczne kierowane do różnych grup odbiorców. Juroruje na festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest współtwórcą autorskich programów wspierających działania na rzecz małych społeczności lokalnych.

 

 

Sebastian Chmiel– pedagog, wokalista, trener wokalny, prezenter. Od ośmiu lat jest dyrektorem oraz reżyserem „Teatru  na dłoni”, gdzie swoją pasją do muzyki i występów na scenie zaraża młodzież tworząc niepowtarzalne musicale. Na swoim koncie ma wiele występów i sukcesów w programach telewizyjnych, między innymi: X Faktor, Idol, Szansa na sukces, Droga do Gwiazd.


Informacji dotyczących festiwalu udziela dyrektor festiwalu Grażyna Filipowicz-Karp, tel. 87 563 85 44
grazyna.filipowicz_karp@soksuwalki.eu.


Patronat Honorowy Festiwalu – Prezydent Miasta Suwałk

Sponsorzy Festiwalu


Patroni medialni Festiwalu
        

Współpraca

Kategoria: Teatr, Wydarzenia nadchodzące