XII Suwalski Maraton Szantowy

Cumy rzuć! Na naszym pokładzie zagrają aż cztery załogi – North Wind, The Nierobbers, Zmiana Wachty i Mechanicy Shanty! Jak wiadomo, szanty i piosenki żeglarskie najlepiej brzmią śpiewane grupowo, więc przybywajcie tłumnie. Ciszy nie przewidujemy. Uwaga! W tym roku śpiewać każdy może – zapraszamy do konkursu na najlepsze wykonanie szanty lub piosenki żeglarskiej.

Niedziela, 18.08.2019, godz. 14:00
zalew Arkadia

wstęp wolny | prowadzenie: Jan Życzkowski

Wszystkich pasjonatów dawnej pieśni marynarzy, czyli szanty, jak i współczesnej piosenki żeglarskiej
zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na najlepsze wykonanie tejże!
Regulamin konkursu  POBIERZ >>
Karta zgłoszenia 
POBIERZ >>

Program:

14.00-17.00  ► działania rekreacyjno-sportowe
15.00-16.30  ► konkurs wokalny na najlepiej wykonaną szantę lub piosenkę o tematyce żeglarskiej 
17.00-22.00  ► koncerty: North Wind, The Nierobbers, Zmiana Wachty, Mechanicy Shanty


Pojawienie się NORTH WIND na scenie szantowej było zaskoczeniem i rewelacją. Zespół działa dokładnie tak, jak ich koledzy w Europie i na świecie. Nie tworzą nowych szant tylko przypominają światu te istniejące, interpretując je na swój sposób. Ich pierwsza EP-ka wywołała sensację i pokazała scenie szantowej, że istnieje materiał tradycyjny jeszcze nieodkryty, niewyeksploatowany przez polskie zespoły, i że są to piękne utwory, oddające emocje pierwszego rejsu, trudy ciężkiej pracy na morzu, radość bycia w załodze.

Zespół oficjalnie powstał w 2006 roku, ale utworzyli go muzycy, którzy niejedną szantę już zaśpiewali i niejeden bretoński czy irlandzki taniec zagrali. Byli to Jerzy Ozaist i Wiktor Bartczak – nadal występujący z legendą polskiej sceny folku morskiego –  zespołem Cztery Refy oraz Grzegorz Lewtak i Jacek Apanasewicz, którzy wcześniej występowali z zespołem Kochankowie Sally Brown. Do tej czwórki dwa lata później dołączyła inna legenda sceny folkowej – Piotr Lasko, kiedyś muzyk folkowego zespołu The King Stones (z NW współpracuje także – pisząc/tłumacząc teksty, inny członek King Stones – gitarzysta, Damian Leszczyński). Nic więc dziwnego, że taki skład skupił się przede wszystkim na wykonaniu i interpretacjach melodii tradycyjnych i szant jak najbliższych oryginałom. Surowość i prostota to ich wizytówka, ale nie brakuje im także melodyjności, czy rozbudowanych aranżacji. Czerpią szeroko z folku bretońskiego, angielskiego, amerykańskiego czy irlandzkiego. Śpiewają a cappella, a także przygrywają sobie na rzadko w Polsce widywanych instrumentach jak: anglo-concertina, biniou, chalumeau, bombarda.


THE NIEROBBERS to, jak mówią o sobie członkowie zespołu: „młody”, obiecujący zespół rodem z Elbląga, muzykujący „tu” oraz „tam” nie bez satysfakcji. Grupa zrodzona „drogami natury” podczas wspólnych męskich rejsów kilku kolegów. Poruszamy się w klimacie pieśni kubryku, ale również poezji śpiewanej, jak i własnej skromnej twórczości. Dobre przyjęcie słuchaczy podczas muzycznych spotkań spowodowało decyzję o pokazaniu się szerszej publiczności.

Zespół zgra w składzie: Tomasz Szuszkiewicz (śpiew, gitara akustyczna), Marek Kańduła (gitara basowa, gitara akustyczna, śpiew), Dariusz Myśliński (harmonijka ustna, mandolina, śpiew), Łukasz Zięba (skrzypce, śpiew).


Suwalska Formacja Szantowa ZMIANA WACHTY powstała w 2006 r. W repertuarze zespołu oprócz szeroko pojętych szant znajdują miejsce utwory flamandzkie i własne kompozycje. Muzycy koncertowali między innymi w Niemczech, na Litwie  i we Francji. Zespół jest laureatem nagród i wyróżnień na festiwalach „Kopyść, „Shanties”  zdobywając uznanie publiczności. 

Zespół tworzą: Emil Kulbacki (śpiew), Andrzej Raczyło (akordeon, śpiew), Krzysztof Masłowski (gitara, śpiew), Edward Darmetko (gitara basowa, śpiew).


MECHANICY SHANTY to znany zespół wykonujący szanty i piosenki żeglarskie. W swoim repertuarze mają także utwory z pogranicza folku irlandzkiego, muzyki bluegrass, czy country. Grupa powstała w 1985 roku w Gdyni i szybko zyskała duże uznanie wśród publiczności. Są laureatami większości festiwali pieśni żeglarskiej w Polsce (Shanties w Krakowie, Bałtyckiego Festiwalu Pieśni Morskiej w Gdyni, Świnoujskiego Wiatraka i wielu innych). Koncertowali w Finlandii, Holandii, Szwecji, Niemczech, USA. Mają na koncie sesje nagraniowe dla radia i telewizji.

Fenomenem zespołu tworzonego przez sześć osób jest fakt, iż mieszkając w różnych miastach spotykają się regularnie, by wspólnie grać i śpiewać. Pierwszą płytę pt. “Mechanicy Shanty” nagrali i wydali w roku 1989. Długo była to najlepiej sprzedająca się kaseta i płyta z muzyką żeglarską (do dziś 90 000 egz.). W 1990 r. zmienił się częściowo skład zespołu. Słychać to na kolejnej kasecie nagranej w 1991 r. pt. “Zapach lądu”. Na początku 1995 roku zespół wrócił prawie w całości do składu z pierwszej płyty. W tym samym roku skład został powiększony o bluegrassowe banjo. Zmiany instrumentarium słychać na płycie koncertowej “Live’97”. W dwa lata później wydali płytę studyjną “W granicach folku”, na której poza pieśniami żeglarskimi można usłyszeć ślad pozażeglarskich fascynacji muzycznych.


Organizator: Suwalski Ośrodek Kultury
Współorganizator: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach

Regulamin imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>

Kategoria: Archiwum