chlodna_logo_jpgGaleria Sztuki Współczesnej “Chłodna 20”
Suwalski Ośrodek Kultury
ul. Noniewicza 71
16-400 Suwałki
tel. 87 566 42 11


Uprzejmie informujemy, że w związku z remontem budynku Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Noniewicza 71, od 1 sierpnia 2018 r. Galeria Sztuki Współczesnej Chłodna 20, Galeria Fotografii PAcamera i Galeria Na marmurach są nieczynne do odwołania, a planowane do końca tego roku wystawy zostają skrócone lub odwołane. Wszystkich, którzy planowali odwiedzić galerie w najbliższym czasie, przepraszamy za utrudnienia.

Tymczasem zapraszamy do Galerii Patiogalerii w foyer Suwalskiego Ośrodka Kultury – między innymi na stałą wystawę prac Tymoteusza Muśko – przy ul. Papieża Jana Pawła II 5, a także do Galerii Jednego Obrazu na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. 


Galeria Sztuki Współczesnej Chłodna 20 jest rozpoznawalna na mapie kulturalnej naszego kraju. Prezentuje głównie wystawy malarstwa, ale również rzeźbę, grafikę, rysunek, fotografię i nowe media. Po rozwiązaniu Biura Wystaw Artystycznych w Suwałkach, to właśnie w galerii Chłodna 20 można było zobaczyć sztukę współcześnie żyjących artystów. Tak jest do dzisiaj.

Założona przez Marka Sobczaka w roku 1990 galeria Chłodna 20 może poszczycić się wieloma bardzo dobrymi wystawami – uznanych artystów krajowych i zagranicznych oraz debiutujących artystów młodego pokolenia. W galerii prezentowali swoje dzieła tacy artyści jak: Magdalena Abakanowicz, Gustaw Zemła, Antoni i Marcin Rząsa, Barbara i Tadeusz Brzozowski, Alfons Karny, Marian Murawski, Eugenijus Nalevaika, Pol Knots, Ewa Miazek, Andrzej Strumiłło, Mariusz Dąbrowski, Wiesław Osewski, Marek i Janina Freudenreich, Władysław Niewęgłowski, Stanisław Woś, Wiesław Szumiński, Elżbieta Pietras, Piotr Naliwajko, Piotr Józefowicz, Viola Tycz i wielu innych.

Prowadzili galerię: Marek Sobczak, Beata Szymańska, Jarosław Sieradzki, Kazimierz Gomułka, od roku 2000 Halina Mackiewicz i Andrzej Zujewicz oraz Małgorzata i Wojciech Butkiewicz. Obecnie galerię prowadzi wyłącznie Andrzej Zujewicz – instruktor Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Galeria Chłodna 20 organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe, wystawy poplenerowe, spotkania autorskie, pokazy i warsztaty, od lat utrzymuje wysoki poziom prezentowanych wystaw. Jest wymieniana we wszystkich informatorach kulturalnych i turystycznych jako miejsce do którego warto się udać, aby zobaczyć ciekawą wystawę. Do każdej wystawy drukowany jest katalog, artysta wystawiający swe prace odczuwa dowartościowanie, a jego sztuka otrzymuje należytą oprawę. Galeria spełnia bardzo ważną rolę edukacyjną w mieście – odwiedzają wystawy zorganizowane grupy szkolne, w galerii przeprowadzane są często lekcje, pogadanki. Bezpośredni kontakt młodzieży z dziełem podczas lekcji w galerii jest bezcenny.

Galeria prezentuje wystawy integrujące suwalskie środowisko artystyczne takie jak: Salon Plastyki Suwalskiej (2001), Triennale Plastyki Suwalskiej (2004), Suwalski Salon Sztuki (2011, 2015). Od paru lat galeria Chłodna 20 uczestniczy w rozwoju współpracy kulturalnej miast partnerskich Suwałk: Waren w Niemczech, Grande-Synthe we Francji, Alytusa i Mariampola na Litwie, której owocem są wystawy artystów po obu stronach granic. Współpracuje także z innymi galeriami w kraju, na zasadzie wymiany wystaw. Można rzec, że Chłodna 20 jest ostoją sztuk wizualnych na Suwalszczyźnie, a także regionu Polski północno-wschodniej. Miejscem szczególnym kulturalnego Podlasia. Miejscem gdzie stare, grube mury nasiąknięte są sztuką. Pomimo swojej chłodnej nazwy zawsze panuje tu gorąca atmosfera, nie tylko podczas wernisaży.


Archiwum wystaw >>>