Wylało się. Piękno zwyczajności

Marta Taraszkiewicz i Olga Wielogórska stworzyły ponad 40 prac malarskich, mając za muzy konkretne kobiety z Suwalszczyzny. Metaforycznie zatrzymały czas, by niejako zrobić zdjęcie współczesności poprzez kobiece wizerunki, wykonując swoisty ukłon w stronę mijającego nieznośnie ludzkiego życia. Wernisaż wystawy odbył się w Dniu Kobiet, 8 marca 2016 roku.

Galeria Patio, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny | wystawa czynna do 29.05.2016

Wystawa wieńczy projekt Suwalskie kobiety w malarstwie – piękno „zwyczajności” realizowany w ramach rocznego stypendium Miasta Suwałki. Stypendystki starały się odnaleźć w szarej na pozór codzienności okruchy marzeń, radości, smutków i wspomnień wymalowane przez życie na twarzach kobiet. W ten sposób chcą zwrócić uwagę odbiorców na kruche piękno, które podobnie jak ulotność chwil, stanowi urzekającą wartość. Barwnymi plamami wydobyły piękno i głębię spotkanych kobiet, by uchylić drzwi do wnętrza kobiecej duszy.

zajawka_wystawy_na stronę www

OLGA WIELOGÓRSKA
Ukończyła Małopolski Uniwersytet Ludowy we Wzdowie oraz Uniwersytet Śląski w Cieszynie w katedrze Grafiki w pracowni prof. Andrzeja Pietscha. Po studiach wróciła na Suwalszczyznę, gdzie jako freelancer zajmuje się grafiką, malarstwem, ceramiką, rzeźbą i rękodziełem na potrzeby regionu. Prowadzi warsztaty, wykonuje prace na zamówienia, uczestniczy w plenerach, wystawach krajowych i międzynarodowych. Jej prace można zobaczyć w Niemczech, Norwegii, na Litwie oraz Białorusi i w Polsce. W pracy kieruje się poszukiwaniem wartości ubogacających i uwrażliwiających współczesnego odbiorcę na piękno, sacrum, tradycję oraz zamierające wartości humanistyczne.
Więcej: www.olgawielogorska.pl, www.wielogorska.blogspot.com

obraz na strone www

MARTA TARASZKIEWICZ
Urodziła się w Suwałkach. Na kilka lat wyjechała do Warszawy, gdzie ukończyła studia – Wydział Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych. Wróciła, by tu realizować artystyczne i życiowe plany. Na co dzień pracuje z dziećmi, a także projektuje, maluje i ilustruje. Jej twórczą inspiracją jest człowiek, ruch i kolor. W malarstwie za najbardziej interesujące uważa przelane na płótno emocje autora i mnogość interpretacji widza.
Więcej: www.taraszkiewiczstudio.com

Kto zna twórczość Olgi Wielogórskiej i Marty Taraszkiewicz, ten wie, że nie może spodziewać się na obrazach bezosobowych ikon piękna – modelek rodem z XXI wieku. Autorki pomysłu zamierzają sportretować „piękno zwyczajności”. (…) Pomysł namalowania tego, co nieuchwytne, dotarcia do sedna pojęcia kobiecości, to projekt stypendialny, finansowany przez miasto Suwałki. Obie artystki wpisały ten plan jako formę wzbogacenia obchodów 300–lecia Suwałk, miasta, w którego historii udziału przedstawicielek płci pięknej nie sposób pominąć. Olga Wielogórska i Marta Taraszkiewicz nie będą jednak sięgać do przeszłości, skupią się na współczesności – więziach międzyludzkich, refleksji na temat upływu czasu, ale też na podkreśleniu humanizmu współczesnej kobiety poprzez wartości takie jak: godność, potrzeby, swobodny rozwój, szczęście.Suwalskie kobiety na płótnach – w poszukiwaniu piękna zwyczajności / niebywalesuwalki.pl

plakat_wystawa

Kategoria: Archiwum