Wigraszki 2018 rozdane!

Dobiegł końca XVII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK. W środę, 20 czerwca uczestnicy odebrali podziękowania, wyróżnienia i statuetki dla najlepszych młodych aktorów. Grand Prix za spektakl “Stopklatka”, razem z Teatrem Scena Kotłownia pojedzie do Ostrowi Mazowieckiej. I miejsca zdobyły słowacki Teatr DDS Zrkadlo i spektakl “Mądrym nikt się nie rodzi” w kategorii dziecięcej oraz Teatr Forma z Andrychowa i spektakl “Otarcia”. Nagrodzony został również spektakl “Pudło” Teatru Mniejszy od Mikrusa z SOK! 

XVII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK dobiegł końca. W czwartek, 20 czerwca uczestnicy odebrali podziękowania, wyróżnienia i statuetki dla najlepszych młodych aktorów. Grand Prix ufundowane przez Patrona honorowego Festiwalu, Prezydenta Miasta Suwałk otrzymał Teatr Scena Kotłownia z Ostrowi Mazowieckiej za spektakl „Stopklatka”. W kategorii dziecięcej zwyciężył Teatr DDS Zrkadlo z Kremnicy na Słowacji ze spektaklem „Mądrym nikt się nie rodzi”. I miejsce w kategorii młodzieżowej zajął Teatr Forma z Andrychowa i spektakl „Otarcia” . Już po uroczystości rozdania nagród laureaci, uczestnicy festiwalu i zaproszeni goście, sponsorzy i licznie zgromadzona suwalska publiczność obejrzeli  – aktywnie biorąc w nim udział – plenerowy spektakl Teatru Klinika Lalek z Wolimierza “Cyrk bez przemocy”.

Suwalski festiwal z powodzeniem promuje amatorski świat teatrów dziecięcych i młodzieżowych z Polski oraz zagranicy. Wigraszek to, oprócz otwartych dla publiczności spektakli konkursowych, wydarzenia towarzyszące i spektakle teatrów zawodowych. Dzięki wyjściu z sal teatralnych w przestrzeń miasta, każdy przechodzień staje się widzem, a każdy widz częścią teatralnej rzeczywistości. Do udziału w tegorocznym wydarzeniu zakwalifikowało się siedemnaście zespołów teatralnych z  Białorusi, Litwy, Słowacji i Polski. Jurorzy: dr Martyna Stepan-Dworakowska, wykładowca Akademii Teatralnej na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, ceniona autorka scenografii, kostiumów i interaktywnych aranżacji przestrzeni do spektakli lalkowych i dramatycznych w Polsce i w Czechach, Mariusz Orzełek, miłośnik i wieloletni praktyk teatru przedmiotu, twórca białostockiego Teatru pod Orzełkiem oraz Marek Kościółek, twórca autorskiego Teatru Krzyk z Maszewa zwrócili uwagę na różnorodność form teatralnych, kompleksowość i profesjonalizm ich przygotowania. Tegoroczna edycja udanie łączyła część konkursową z otwartymi warsztatami plastycznymi i fotograficznymi, prowadzonymi przez suwalskich artystów, które swój finał miały podczas plenerowej wystawy towarzyszącej zamknięciu festiwalu.

 Grand Prix XVII MFTDiM WIGRASZEK 2018 – Nagroda Prezydenta Miasta Suwałk 

 • Teatr Scena Kotłownia z Ostrowi Mazowieckiej za spektakl „Stopklatka”

 I miejsce XVII MFTDiM WIGRASZEK 2018 w kategorii dziecięcej 

 • Teatr DDS Zrkadlo z Kremnicy (Słowacja) za spektakl „Mądrym nikt się nie rodzi”

 II miejsce XVII MFTDiM WIGRASZEK 2018 w kategorii dziecięcej 

 • Teatr Mniejszy od Mikrusa z Suwałk za spektakl „Pudło”

 III miejsce XVII MFTDiM WIGRASZEK 2018 w kategorii dziecięcej 

 • Studio Teatralne Julii Kotarskiej-Rekosz z Warszawy za spektakl „Kluseczka, czyli niech mnie ktoś pokocha”

 I miejsce XVII MFTDiM WIGRASZEK 2018 w kategorii młodzieżowej 

 • Teatr Forma z Andrychowa za spektakl „Otarcia”

 II miejsce XVII MFTDiM WIGRASZEK 2018 w kategorii młodzieżowej 

 • Teatr NOTOCO z Kraśnika za spektakl „A ty?”

 III miejsce XVII MFTDiM WIGRASZEK 2018 w kategorii młodzieżowej 

 • Teatr Grodzieńska Nadzieja z Grodna (Białoruś) za spektakl „Wewnątrz”

 Wyróżnienia XVII MFTDiM WIGRASZEK 2018 w kategorii dziecięcej 

 • Studio Teatralne Drevinukas z Olity (Litwa) za spektakl „Dziewczyna kwiat”
 • Teatr Grodzieński Dzwoneczek z Grodna (Białoruś) za spektakl „Rusałka”
 • Koło Teatralne SP 22 z Wrocławia za spektakl „Piętro niżej”

 Wyróżnienia XVII MFTDiM WIGRASZEK 2018 w kategorii młodzieżowej 

 • Teatr DS ATD z Żar (Słowacja) za spektakl „Dziewczynkę z zapałkami”
 • Studio Teatralne Skrajokliai z Olity (Litwa) za spektakl „Chciałbym podarować ci księżyc”

Fot. Piotr Kopciał


Szczególne podziękowania za wsparcie Festiwalu składamy: Mecenasowi Festiwalu spółce Reso Europa Service oraz Sponsorom: Zakładowi Stolarki Budowlanej CAL, Przedsiębiorstwu Produkcji Materiałów Drogowych KRUSZBET, Zakładowi Produkcyjno-Budowlany BETONEX, firmie ASPI, Przedsiębiorstwu Gospodarki Odpadami, Hurtowni PIKO oraz spółce AGWO Serwis.
Dziękujemy również Patronom Festiwalu: Prezydentowi Suwałk – Honorowemu Patronowi wydarzenia, fundatorowi Nagrody Grand Prix oraz Towarzystwu Kultury Teatralnej i Słowackiemu Instytutowi Kultury.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Telewizja Polska Białystok,  Radio Białystok, Niebywałe Suwałki, Suwałki 24, Suwałki Info, Kurier Suwalski, Radio 5, Telewizja Suwałki, Dwutygodnik Suwalski.


Warsztaty plastyczne „Ptaki-Mobile” i fotograficzne „Ptaki” oraz spektakl „Cyrk bez przemocy” zostały zrealizowane w ramach programu „DEDAL w ośrodku kultury” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Miasta Suwałki. 


 

Kategoria: Archiwum, Dedal