Wigraszek 2019: 18. święto młodych aktorów w Suwałkach

Już w czerwcu odbędzie się w Suwalskim Ośrodku Kultury kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży Wigraszek. To będzie już 18. teatralne święto młodych aktorów w Suwałkach.

Wigraszek 2019
Poniedziałek-czwartek, 10-13.06.2019
SOK, ul. Jana Pawła II 5

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży Wigraszek popularyzuje amatorskie teatry dziecięce i młodzieżowe. Po raz osiemnasty na suwalskich scenach młodzi aktorzy dokonają podsumowania swoich dokonań artystycznych, skonfrontują się z adeptami teatru z innych zakątków Polski, a także z innych krajów. W programie festiwalu, oprócz spektakli konkursowych i towarzyszących, znajdą się również spotkania warsztatowe i animacje artystyczne, które pozwolą połączyć piękno słowa z urodą plenerów Suwalszczyzny.

Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu zakwalifikowało się dwadzieścia jeden zespołów z Polski, Białorusi, Łotwy, Litwy, Słowacji. Motywem przewodnim jest hasło Cały świat nie zastąpi Ci domu… Dom zastąpi Ci cały świat odwołujące się do kultywowania ważnych wartości, powrotu do natury i poszukiwania własnego miejsca. Gościem specjalnym Wigraszka będzie gdański Teatr Snów, jeden z najoryginalniejszych teatrów ulicznych w Polsce, ceniony za niepowtarzalną poetycką stylistykę swoich spektakli. W programie imprezy także otwarte dla publiczności prezentacje konkursowe dziecięce i młodzieżowe oraz Plac Teatralny, czyli animacje artystyczne z udziałem aktorów i publiczności. 

Młodych aktorów oceniać będą uznani w środowisku zawodowcy, m.in. Marek Waszkiel, znawca i teoretyk teatru, ceniony pedagog i wykładowca, który podczas festiwalu poprowadzi dyskusję o roli teatru w kształtowaniu wrażliwości młodego pokolenia. W jury zasiadać też będą Joanna Łupinowicz, aktor, reżyser, instruktor teatralny oraz Włodzimierz Ciborowski, aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie.

Festiwal zainaugurują w poniedziałek, 10 czerwca zespoły konkursowe, które wielobarwnym, radosnym korowodem przejdą z placu Marii Konopnickiej przed SOK, gdzie po uroczystej inauguracji zaprezentują się na Placu Teatralnym. Festiwalowi towarzyszy wystawa “Wokół teatru”, na której będzie można zobaczyć niezwykłą galerię lalek, masek i elementów scenografii z Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza Filia w Białymstoku oraz prace uczestników zajęć w Pracowni Sztuk Pięknych działającej w SOK pod kierownictwem Mieczysława Iwaszki. 

We wtorek, 11 czerwca zobaczymy efektowny spektakl plenerowy. „Remus” Teatru Snów z Gdańska to opowieść o samotności niepozornego, a bogatego duchem człowieka, który nie godzi się z zastanym i podejmuje walkę w imię dobra. Scenariusz przedstawienia powstał na motywach słynnej epopei kaszubskiej „Życie i przygody Remusa” autorstwa Aleksandra Majkowskiego i nawiązuje do mitów i legend tej krainy.

Uroczystość zakończenia i wręczenia nagród laureatom festiwalu w środę, 12 czerwca uświetni rewelacyjnie przyjęty przez publiczność spektakl taneczny „Światła Broadway’u. Podróż do marzeń” w wykonaniu Studia Dance Academy SOK w reżyserii Mihaila Nikolova.

Zapraszamy małych i dużych Widzów do udziału! Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny. Szczegółowy program >> 


ZGŁOSZENIA

 Termin zgłoszeń minął 19 kwietnia (II termin uzupełniający).

Na adres Suwalskiego Ośrodka Kultury, 16-400 Suwałki, ul.Papieża Jana Pawła II 5, z adnotacją “Wigraszek 2019” należy nadesłać:

  • zarejestrowany spektakl (ogólny plan bez zbliżeń i montażu) na nośnikach cyfrowych;
  • dokładnie wypełnioną KARTĘ ZGŁOSZENIA
    – wersja polskojęzyczna >>
    – wersja anglojęzyczna >> 
  • materiały informacyjno-reklamowe zespołu w języku polskim lub angielskim (drogą mailową)

REGULAMIN

Informacje o kategoriach wiekowych, kwalifikacji do Wigraszka, nagrodach i wymaganiach oraz inne szczegóły można znaleźć w REGULAMINIE.
– wersja polskojęzyczna >>
– wersja anglojęzyczna >> 


Informacji dotyczących festiwalu udziela dyrektor festiwalu Grażyna Filipowicz-Karp, tel. (87) 513 625 229 i (87) 563 85 37, grazyna.filipowicz_karp@soksuwalki.eu.

Kategoria: Archiwum