Wigraszek 2016: wystawa lalek i rekwizytów

“Światło – od pomysłu do realizacji”, wystawa ze zbiorów Teatru BAJ w Warszawie towarzysząca jubileuszowemu Wigraszkowi zachwyca niebanalnymi pomysłami i poziomem artystycznym. Lalki wykonane według projektów autorstwa Urszuli Kubicz-Fik to kolor, forma i życie tchnięte w przedmiot.

Niedziela, 12.06.2016, godz. 18:15,
Galeria Patio, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny | wystawa czynna do 15.06.2016 

P1910371 P1910377

Na wystawie można zobaczyć projekty wybitnej scenografki, projektantki lalek i kostiumów teatralnych Urszuli Kubicz-Fik oraz ich realizacje z zbiorów Teatru Baj z Warszawy. Wykorzystywane były w przedstawieniach takich jak: “Słońce w Dolinie Muminków”, “Cudowna lampa Alladyna”, “Herakles niezwyciężony”, “Wojna o echo”, “Parysada”.

Pomysł i aranżacja wystawy Beata M. Kochańska. Współpraca przy realizacji – Andrzej Zujewicz, Mieczysław Iwaszko.

P1910376 P1910375

Urszula Kubicz-Fik studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego (prof. Andrzej Wróblewski) i w Pozawydziałowej Katedrze Scenografii, włączonej następnie do Wydziału Architektury Wnętrz (Andrzej Sadowski, Marcin Jarnuszkiewicz – projektowanie scenografii, Irena Biegańska – kostiumografia, Zenobiusz Strzelecki – historia scenografii). Już jako studentka była asystentką scenografów: Pawła Dobrzyckiego, Andrzeja Sadowskiego i Marcina Jarnuszkiewicza.

P1910379 P1910367

Praca magisterska była rozważaniami na tematy “Anny Livii” i “Epifanii” Jamesa Joyce’a (przekład Maciej Słomczyński), a przedstawieniem dyplomowym w 1988 roku – “Ptaki” Arystofanesa w PWST w Warszawie, w reżyserii Pawła Pochwały. Po uzyskaniu dyplomu projektowała scenografie dla teatrów dramatycznych w Polsce – Teatru Współczesnego we Wrocławiu, Teatru Dramatycznego, Teatru Szwedzka 2/4 i Komedia w Warszawie, następnie dla Teatru im. Osterwy w Lublinie i Teatru Dramatycznego w Kaliszu.

Od realizacji “Sklepu z zabawkami” A. Popescu (reż. W. Tomasz Stecewicz) w Teatrze Lalek w Wałbrzychu w 1988 roku, rozpoczęła projektowanie scenografii dla teatru lalek. Dzięki dawnej przyjaźni z aktorami Pantomimy Warszawskiej współpracowała także z teatrami ruchu – AKT, Sceną 96 i Bretoncaffe. Interesującym epizodem był udział w projekcie “Fruwająca Dziewica”, którego pomysłodawca – Paweł Pochwała – wraz ze studentami środkowoeuropejskich szkół teatralnych stworzył spektakl “Lizystrata”, wędrujący po miastach Europy Środkowej – od zamku w Reszlu, gdzie powstał i gdzie odbyła się jego premiera w 1990 roku – do Budapesztu, Wiednia, Pragi, Bratysławy i Warszawy.

P1910374 P1910368

Nagrody:
1998 – Atest Assitej – Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego, “Księżniczka Elfów”, Scena 96, reż. Sławomir Krawczyński
2001 – Atest Assitej – Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego, “Śnieżka”, Teatr Animacji, Poznań, reż. Janusz Ryl-Krystianowski
2010 – Nagroda za scenografię do sztuki “Córka króla smoków”, reż. Irena Dragan, Teatr Kubuś, Kielce, na II Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek ,,Złota Magnolia” w Szanghaju, Chiny.

Wystawa towarzyszy XV Międzynarodowemu Festiwalowi Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK 

Wigraszek_2016_plakat.indd


Honorowy Patronat

UM_prezydent

Mecenasi Festiwalu – Sponsorzy Nagród

cal_nowelogologo_kruszbetprzedsiebiorstwogospodarkiodpadamibetonex_logo_pkz
PIKO_LOGOmarko_logoaspi

Współpraca

sidopiekarniajasiacymes_nowelogoLOFT logologo_zwm_dojnikowscy

Patroni medialni Festiwalu

polskieradiobialystok_logo02_TVP_KULTURA_RGB.jpgTVP3_Bialystok_podst-page-001radio5suwalkiinfo_logoniebywalesuwalki24tvs24suwalszczyznaAugustow24dwutygodnik

Współpraca

teatrBAJ_logo biblioteka

Kategoria: Archiwum