Wigraszek 2016: spektakl “Szczerze mówiąc…”

Oparta na molierowskim “Skąpcu” sztuka zaprasza widza do udziału w nietypowym śledztwie. Tropić będziemy storytelling, specyficzną narrację powszechnie obecną we współczesnej reklamie, biznesie i polityce. Wciąż aktualny tekst rozśmiesza do łez. Ale zmusza również do zadania sobie gorzkich pytań o uniwersalne wartości. Wstęp wolny!

Niedziela, 12.06.2016, godz. 17:00
Duża Scena, ul. Jana Pawła II 5

spektakl w języku angielskim

Dawno temu był sobie pewien człowiek imieniem Harpagon. Przez lata żył skromnie i skrupulatnie oszczędzał pieniądze, które skrywa przed światem i rodziną zamknięte w szkatule ukrytej w ogrodzie. Pała do nich chorobliwym uczuciem i wydaje mu się, że im więcej ich gromadzi, tym bardziej rośnie jego wartość i pozycja. W swoim umiłowaniu pieniędzy jest gotów poświęcić szczęście swoich dzieci i własne. Dzieci Harpagona, dla których liczą się inne wartości, będą musiały bronić swojej wizji szczęścia z pomocą nie zawsze uczciwych środków.

Aktorka ukazując relację między postaciami sztuki, przedstawia różne typy postaw w stosunku do pieniędzy. Skłania do refleksji na temat konsumpcji, zarządzania własnością oraz władzą utożsamianą z majątkiem. Posługując się fikcją wykreowaną przez Moliera w XVII wieku, opowiada o tematach aktualnych również w dzisiejszych czasach. Umiejętnie konstruuje przekonującą opowieść o różnych kontekstach tej samej rzeczywistości.

Patronem spektaklu jest Instytut Francuski w Polsce

logo-if-pologne_CMYK

Sztuka, łącząc humor i refleksję, stawia pytanie o praktykowane współcześnie techniki komunikacyjne. W szczególności ujawnia performatywny charakter narracji wykorzystywanej dla celów politycznych i handlowych – opowieść zadziała, gdy poruszy odbiorcę na poziomie emocjonalnym. Ważny jest dobór właściwego słownictwa i systemu metafor, odpowiednie budowanie napięcia i utrzymywanie zainteresowania. W rezultacie pozwoli na osiągnięcie założonego celu – często bezpośrednio powiązanego z planem medialnym lub handlowym – narzucenia odbiorcy oczekiwanego schematu postępowania.

Spektakl, wykorzystując wątki “Skąpca” Moliera, pokazuje oddziaływanie tej techniki na naszą relację z pieniędzmi. Tworzy kontrnarrację: artystycznie kształtując opowieść, komunikując ją na różnych poziomach, ujawnia stosowane metody narracyjne. “Szczerze mówiąc…” zaprasza widza do udziału w swoistym śledztwie, obiecując przyjemność odkrywania procesu, którego wpływ na nas jest w dzisiejszych czasach fundamentalny, a także do debaty na temat odpowiedzialności za kreowaną w ten sposób rzeczywistość. Towarzyszy nam nieskrępowany śmiech wywołany przez komedię Moliera.

Twórcy:
Hanna Lasserre • reżyseria
Madeleine Bongard • obsada

szczerze_mowiac_afisz


Honorowy Patronat

UM_prezydent

Mecenasi Festiwalu – Sponsorzy Nagród

cal_nowelogologo_kruszbetprzedsiebiorstwogospodarkiodpadamibetonex_logo_pkz
PIKO_LOGOmarko_logoaspi

Współpraca

sidopiekarniajasiacymes_nowelogoLOFT logologo_zwm_dojnikowscy

Patroni medialni Festiwalu

polskieradiobialystok_logo02_TVP_KULTURA_RGB.jpgTVP3_Bialystok_podst-page-001radio5suwalkiinfo_logoniebywalesuwalki24tvs24suwalszczyznaAugustow24dwutygodnik

Współpraca

teatrBAJ_logo biblioteka

Kategoria: Archiwum