“Wiesław Osewski In Memoriam” w 1. rocznicę śmierci artysty

Wiesław Osewski przez lata był związany z Suwalszczyzną. Artysta Wiesio – rysownik i grafik, jak mało kto umiał w satyryczny sposób przenosić obserwacje świata na papier. Na szczęście nie tylko żartobliwe rysunki nam po nim pozostały. W Galerii Patio można obejrzeć ponad 160 grafik, rysunków i obrazów Wiesława Osewskiego.

Galeria Patio, ul. Jana Pawła II 5
wystawa do 31.12.2019

wstęp wolny | wernisaż 8.11.2019 | wystawa czynna do 31.12.2019

Wiesław, dla przyjaciół Wiesiu, zawsze będzie pamiętany jako człowiek o ciepłym usposobieniu, łagodnym, stonowanym głosie, bardzo życzliwy, niekonfliktowy, a przy tym artysta o wyjątkowym darze pokazywania rzeczywistości w sposób żartobliwy, pomysłowy i zaskakujący. Bardzo pracowity, wszechstronny i zawsze dobrze zorganizowany.

Odwiedzał nas – Halinę Mackiewicz i mnie w Galerii Chłodna 20 – raz w miesiącu, zawsze po wizycie u fryzjera, aby dowiedzieć się co u nas nowego. Chętnie, przy herbacie wspominał wcześniejsze czasy, kiedy to w Suwałkach z powodzeniem działało Biuro Wystaw Artystycznych.

Minął ponad rok od śmierci naszego serdecznego kolegi – artysty, bez którego trudno wyobrazić sobie „Krajobrazy”, „Jaćwież” i wiele innych wydawnictw, książek nie tylko lokalnych. Rysunek to matka wszystkich dyscyplin artystycznych, to od niego wszystko bierze swój początek. Jako szybki zapis własnych myśli, pomysłów, jako notatnik w procesie tworzenia i poszukiwania formy, w końcu jako ostateczny wyraz twórczej ekspresji. Wiesław umiłował sobie rysunek szczególnie i znakomicie wyrażał poprzez niego swoje emocje, refleksje, czynił to bardzo dosadnie, nie unikał czarnego humoru, absurdalnych zestawień formy, treści czy symboli.

Obecna wystawa jest próbą pokazania różnorodności poszukiwań artystycznych Wiesława Z bogatego zbioru umożliwiającego prezentację nawet kilku dużych wystaw tematycznych zostało wybranych ponad 160 reprezentatywnych rysunków i grafik oraz kilka przykładów jego malarstwa. Było to możliwe dzięki przychylności i życzliwości pani Barbary Sobczak-Osewskiej, która użyczyła Suwalskiemu Ośrodkowi Kultury zbiory po mężu i której należą się za to szczególne podziękowania. Podziękowanie też kieruję do pana Henryka Kudeli, który udostępnił na wystawę zestaw rysunków satyrycznych Wiesława.

Na jednym z rysunków Wiesława (komiksie plenerowym) odczytałem wers: „Media vita in morte sumus” – pośrodku życia jesteśmy otoczeni śmiercią. To początek średniowiecznej antyfony – pochodzącej z VIII w., której autorstwo przypisuje się Notkerowi, zwanemu Jąkałą, zakonnikowi z benedyktyńskiego opactwa w Sankt Gallen. Ta łacińska inskrypcja przypomina o nieuchronności śmierci i zanurzeniu w nią każdego z nas, śmiertelnych. Odpoczywaj w pokoju Wiesiu, niech Twoje rysunki nas rozweselają, przynoszą nam radość i otuchę, nawet w najbardziej ponure dni.

Andrzej Zujewicz

Miłym upominkiem i bezcenną artystyczną pamiątką twórczości bohatera wystawy będzie Teka twórczości Wiesława Osewskiego wydana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych “Nad Czarną Hańczą” w Suwałkach, którą goście wernisażu otrzymają podczas otwarcia wystawy. Serdecznie zapraszamy.

Wiesław Osewski

Urodzony w Augustowie, absolwent Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Supraślu (obecnie PLSP w Supraślu). Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP w Gdańsku), Wydział Projektowania Plastycznego w Katedrze Projektowania Wnętrz oraz Wydział Malarstwa. W 1973 roku uzyskał dyplom z grafiki użytkowej w pracowni doc. Witolda Janowskiego na Wydziale Malarstwa i Rzeźby.

Pozostawił po sobie wiele rysunków, szkiców, grafik w tym linorytów, drzeworytów i akwafort, niewielką liczbę obrazów olejnych oraz pokaźny zbiór ekslibrisów (ponad 200 sztuk). Był cenionym autorem rysunków satyrycznych. Jego prace znakomicie ilustrowały liczne książki, bajki i wiersze, często wykorzystywano je też do tworzenia logotypów, etykiet, medali, kart pocztowych i publikacji okolicznościowych. W swojej twórczości Wiesław Osewski często odwoływał się do historii, legend, przyrody i mieszkańców Suwalszczyzny.

We współpracy z Muzeum Okręgowym w Suwałkach zaprojektował i zaaranżował wiele ekspozycji i wernisaży. Miał wiele autorskich wystaw indywidualnych, m.in. w Gdyni (1974), Elblągu, Białymstoku, Gdańsku (1975), Bolzano we Włoszech (1995), w Gołdapi i w Wigrach (1997), w Olicie i w Wilnie na Litwie (1998), w Ełku (1999), w Augustowie (2000). W Suwałkach jego prace można było oglądać sześciokrotnie: w BWA (1982, 1986, 1990) oraz Galerii Chłodna 20 (1998, 2006, 2011). Uczestniczył też w ponad 100 ekspozycjach okręgowych, ogólnopolskich i międzynarodowych, na których honorowano go prestiżowymi nagrodami, medalami i wyróżnieniami.

Wiesław Osewski był wielkim propagatorem sztuki mail artu, którą promował w swoim środowisku artystycznym. W latach 1984-1988 pełnił rolę komisarza artystycznego interdyscyplinarnego konkursu “Natura matką ludzi”. Przez wiele lat był redaktorem graficznym “Krajobrazów” oraz innych czasopism. Był nie tylko aktywnym artystą i redaktorem graficznym ale także pedagogiem. Pracował jako nauczyciel malarstwa, rysunku, grafiki warsztatowej, typografii i liternictwa w Zespole Szkół Nr 2 i Studium Ekspresji Twórczej w Suwałkach. Pełnił też funkcje prezesa, członka zarządu i skarbnika delegatury suwalskiej Suwalskiego Towarzystwa Kultury. Pasjonował się sportem, w szczególności interesowała go lekkoatletyka, saneczkarstwo i żeglarstwo.

Prace Wiesława Osewskiego znajdują się w muzeach w: Gutenberdze, Rimhild (Niemcy), w Milwaukee (USA), Gabrowie (Bułgaria), Hawanie (Kuba), Knokke Heist (Belgia), Forte del Marmi (Włochy), Moskwie (Rosja), Wilnie (Litwa), Strasburgu (Francja) oraz wielu galeriach prywatnych w kraju i za granicą. Warto wspomnieć, że również Suwalski Ośrodek Kultury posiada pokaźny zbiór grafik, rysunków i obrazów artysty.

Kategoria: Archiwum