WEEKENDY Z HISTORIĄ MODY

WEEKENDY Z HISTORIĄ MODY

Kiedy możemy mówić o początkach mody? Jak przed wiekami ubierali się ludzie i skąd o tym wiemy? Jak i dlaczego zmieniała się dawniej moda? Dlaczego ubiory historyczne tak bardzo różnią się od naszych współczesnych? Czy średniowieczne damy naprawdę wyglądały jak księżniczki Disneya a rycerze jak bohaterowie hollywoodzkich superprodukcji? Co nosili „zwykli” ludzie? Czy dawne ubiory były „niewygodne, ciężkie i za ciepłe” czy może wprost przeciwnie? Czym różni się kostium od rekonstrukcji ubioru? Po co współcześnie odtwarzamy dawne stroje – i jak to robić?

Jeśli interesują Cię te i podobne pytania, to ten cykl prelekcji i warsztatów jest dla Ciebie!

„Weekendy z Historią Mody” to cykl spotkań weekendowych (jedno lub dwudniowych), otwartych dla zainteresowanych historią mody i związanymi z nią ciekawostkami, rękodziełem. Spotkania będą odbywały się 1 raz w miesiącu. Zajęcia będą składały się z sobotniego wykładu z towarzyszeniem prezentacji (multimedialnej oraz fizycznej – rekonstrukcji kompletnego stroju lub elementu stroju z epoki) oraz z warsztatów praktycznych. Na warsztatach praktycznych (trwających w sobotę po wykładzie i kontynuowanych zwykle w niedzielę) uczestnicy będą pod kierunkiem i z pomocą instruktorki podejmować próby kroju i szycia własnych strojów (bądź ich elementów) z prezentowanej lub wybranej przez siebie epoki, z użyciem historycznych metod i materiałów (własnych).

Prowadząca jest nie tylko etnografem – historykiem, ale także rekonstruktorem historycznym z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzi zarówno badania źródłowe, jak i warsztaty na ten temat, w czasie wolnym szyje (oraz konsultuje) ubiory historyczne oraz tekstylia użytkowe z różnych epok i datowań, traktując te działania jako przedsięwzięcia z pogranicza archeologii eksperymentalnej. W ubiorach historycznych spod jej igły „chodzi” wielu rekonstruktorów w Polsce i Europie. Szczególnie specjalizuje się w okresie średniowiecza, współtworzyła wystawy stałe na Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku pod Warszawą.

Co: Prelekcja i warsztaty praktyczne (można uczestniczyć w jednym lub obu dniach; prelekcja odbywa się w sobotę)
Uczestnicy:
Dorośli, Młodzież od lat 15
Wcześniejsze doświadczenie w szyciu i innych pracach ręcznych nie jest wymagane, wszystkie niezbędne techniki zostaną zademonstrowane od podstaw. Jeśli nawet uczestnik nie miał nigdy wcześniej igły z nitką w dłoniach, to jest to właśnie ten moment, by spróbować!
Koszt:
5 zł
Prowadzący:
Magdalena Zielińska (magdalena.zielinska@soksuwalki.eu, 87 563 85 25)
Terminy: jeden weekend (sobota + niedziela) w miesiącu

 • Październik: 12-13.10- „Ubiory wczesnośredniowieczne – damskie, ze szczególnym uwzględnieniem Suwalszczyzny”:

Sobota, 12.10.2019

12.00-14.00 Rozpoczęcie, prelekcja „Ubiory wczesnośredniowieczne – damskie, ze szczególnym uwzględnieniem Suwalszczyzny (od Pradziejów)”
14.00-14.30 Przerwa kawowa (kawa i herbata dostępne dla uczestników także w trakcie warsztatów w Patio)
14.30-18.00 Swobodne warsztaty kroju i szycia* ubiorów i akcesoriów historycznych, praca indywidualna uczestników, we własnym tempie

Niedziela 13.10.2019

10.00-11.30 Krótkie przypomnienie najważniejszych aspektów prelekcji i podsumowanie pierwszego dnia warsztatów. Prezentacja przyszłej tematyki warsztatów
11.30-12.00 Przerwa kawowa (kawa i herbata dostępne dla uczestników także w trakcie warsztatów w Patio)
12.00-16.00 Swobodne warsztaty kroju i szycia ubiorów i akcesoriów historycznych, praca indywidualna uczestników, we własnym tempie

Kolejne spotkania w listopadzie i w grudniu!

Tematyka poszczególnych spotkań:

 • Ubiory wczesnośredniowieczne – damskie, ze szczególnym uwzględnieniem Suwalszczyzny (od Pradziejów)
 • Ubiory wczesnośredniowieczne – męskie, ze szczególnym uwzględnieniem Suwalszczyzny (od Pradziejów)
 • Późne średniowiecze – bielizna
 • Późne średniowiecze – ubiory spodnie
 • Późne średniowiecze – ubiory wierzchnie
 • Późne średniowiecze – nakrycia głowy
 • Późne średniowiecze – regionalizmy w modzie
 • Późne średniowiecze – akcesoria i dodatki
 • Późne średniowiecze – biżuteria
 • Hafty średniowieczne
 • Ubiory renesansowe
 • Ubiory XVIII- wieczne: damskie
 • Ubiory XVIII- wieczne: męskie
 • Ubiory XIX- wieczne
 • Polskie stroje ludowe i suwalski strój ludowy