Weekendy z historią mody

Ruszają nowe warsztaty w Suwalskim Ośrodku Kultury. Zapraszamy młodzież od 15. roku życia i dorosłych, którzy interesują się modą i… historią. Na pierwszym spotkaniu porozmawiamy o wczesnośredniowiecznych ubiorach damskich i uszyjemy coś, co każda ówczesna elegantka musiała posiadać w szafie. Zapewniamy materiały!

Sobota-niedziela, 12-13.10.2019
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

wstęp: 5 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
liczba miejsc ograniczona

Kiedy możemy mówić o początkach mody? Jak przed wiekami ubierali się ludzie i skąd o tym wiemy? Jak i dlaczego zmieniała się dawniej moda? Dlaczego ubiory historyczne tak bardzo różnią się od naszych współczesnych? Czy średniowieczne damy naprawdę wyglądały jak księżniczki Disneya a rycerze jak bohaterowie hollywoodzkich superprodukcji? Co nosili „zwykli” ludzie? Czy dawne ubiory były „niewygodne, ciężkie i za ciepłe” czy może wprost przeciwnie? Czym różni się kostium od rekonstrukcji ubioru? Po co współcześnie odtwarzamy dawne stroje – i jak to robić?

Weekendy z Historią Mody to cykl spotkań weekendowych (jedno lub dwudniowych), otwartych dla zainteresowanych historią mody i związanymi z nią ciekawostkami, rękodziełem. Spotkania będą odbywały się 1 raz w miesiącu i składały się z sobotniego wykładu z towarzyszeniem prezentacji (multimedialnej oraz fizycznej – rekonstrukcji kompletnego stroju lub elementu stroju z epoki) oraz z warsztatów praktycznych (trwających w sobotę po wykładzie i kontynuowanych zwykle w niedzielę), na których uczestnicy pod kierunkiem i z pomocą instruktorki podejmą próby kroju i szycia własnych strojów (bądź ich elementów) z prezentowanej lub wybranej przez siebie epoki, z użyciem historycznych metod i materiałów (własnych, na pierwsze spotkanie zapewniamy materiały!).

Sobota, 12.10.2019

  • 12.00-14.00 / rozpoczęcie, prelekcja „Ubiory wczesnośredniowieczne – damskie, ze szczególnym uwzględnieniem Suwalszczyzny (od pradziejów)”
  • 14.00-14.30 / przerwa kawowa (kawa i herbata dostępne dla uczestników także w trakcie warsztatów w Patio)
  • 14.30-18.00 / swobodne warsztaty kroju i szycia* ubiorów i akcesoriów historycznych, praca indywidualna uczestników, we własnym tempie

Niedziela 13.10.2019

  • 10.00-11.30 / krótkie przypomnienie najważniejszych aspektów prelekcji i podsumowanie pierwszego dnia warsztatów. Prezentacja przyszłej tematyki warsztatów
  • 11.30-12.00 / przerwa kawowa (kawa i herbata dostępne dla uczestników także w trakcie warsztatów w Patio)
  • 12.00-16.00 / swobodne warsztaty kroju i szycia ubiorów i akcesoriów historycznych, praca indywidualna uczestników, we własnym tempie

Wcześniejsze doświadczenie w szyciu i innych pracach ręcznych nie jest wymagane, wszystkie niezbędne techniki zostaną zademonstrowane od podstaw. Jeśli nawet uczestnik nie miał nigdy wcześniej igły z nitką w dłoniach, to jest to właśnie ten moment, by spróbować!

*W czasie pierwszego weekendu warsztatów uczestnicy zostaną zapoznani z podstawowymi materiałami i technikami krawiectwa średniowiecznego (surowce, narzędzia, używane ściegi). Nabytą wiedzę będą mogli zastosować w praktyce – spróbować swoich sił w wykonaniu najbardziej podstawowego i uniwersalnego akcesorium, używanego od czasów najdawniejszych: sakiewki / mieszka / jałmużniczki. Uczestnikom zostaną udostępnione niezbędne materiały i przyrządy, a wykonane przez siebie prace będą mogli zabrać do domu. 

Prowadzenie: Magdalena Zielińska (magdalena.zielinska@soksuwalki.eu, tel. +48 875664211) – etnograf historyk i rekonstruktorka historyczna z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzi zarówno badania źródłowe, jak i warsztaty na ten temat, w czasie wolnym szyje (oraz konsultuje) ubiory historyczne oraz tekstylia użytkowe z różnych epok i datowań, traktując te działania jako przedsięwzięcia z pogranicza archeologii eksperymentalnej. W ubiorach historycznych spod jej igły „chodzi” wielu rekonstruktorów w Polsce i Europie. Szczególnie specjalizuje się w okresie średniowiecza, współtworzyła wystawy stałe na Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku pod Warszawą.

Zapewniamy: wszystkie niezbędne materiały, fachową pomoc, mnóstwo wiedzy i  inspiracji :).

Co zabrać ze sobą: ciekawość i chęć nauki, dobry humor i uśmiech, opcjonalnie notes i przybory do pisania.

To pierwsze spotkanie z cyklu Weekendy z Historią Mody. Więcej o zajęciach, następnych terminach i tematyce kolejnych warsztatów TUTAJ >>


Regulamin imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>

Kategoria: Archiwum