ODWOŁANE | Weekendy z historią mody: Szyjemy kruseler

Z przykrością informujemy, że z powodów niezależnych od organizatora jesteśmy zmuszeni odwołać styczniowe spotkanie “Weekendy z historią mody”. Przepraszamy za niedogodności i zapraszamy na kolejne spotkanie w lutym 2022 r.

Podczas styczniowego “Weekendu z historią mody” porozmawiamy  o tym, co odróżniało średniowieczną modę angielską od francuskiej, włoską od niemieckiej, jakie były charakterystyczne trendy w modzie na ziemiach polskich oraz… jaki był związek późnośredniowiecznej mody z polityką! Oprócz tego, spróbujemy uszyć kruseler – damski dworski czepiec. Zapraszamy!

22.01.2022, godz. 10.00-18.00
Sala Granatowa, ul. Noniewicza 71

wstęp wolny | rezerwacje miejsc (tel. 87 563 85 45), decyduje kolejność zgłoszeń
liczba miejsc zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym

zamów transport door-to-door >>

XIV i XV wiek w historii ubiorów to okres, w którym w uniwersalistycznej modzie europejskiej zaczynają  pojawiać się różnice regionalne, elementy i trendy charakterystyczne dla danych obszarów. Oczywiście, był to proces najbardziej zauważalny w modzie dworskiej, ale oddziaływał również na ubiór wszystkich warstw średniowiecznego społeczeństwa. Tym razem porozmawiamy właśnie o tym, co odróżniało średniowieczną modę angielską od francuskiej, włoską od niemieckiej, jakie były charakterystyczne trendy mody na ziemiach polskich i… jaki był związek późnośredniowiecznej mody z polityką. Spróbujemy uszyć kruseler – damski dworski czepiec, szczególnie mody w Polsce i Czechach, który prawnuczka Kazimierza Wielkiego rozpropagowała w Anglii.

Weekendy z Historią Mody to cykl spotkań weekendowych, otwartych dla zainteresowanych historią mody i związanymi z nią ciekawostkami, rękodziełem. Spotkania odbywają się 1 raz w miesiącu i składają z krótkiego wykładu z towarzyszeniem prezentacji (multimedialnej oraz fizycznej – rekonstrukcji kompletnego stroju lub elementu stroju z epoki) oraz z warsztatów praktycznych, na których uczestnicy pod kierunkiem i z pomocą instruktorki podejmą próby kroju i szycia własnych strojów (bądź ich elementów) z prezentowanej lub wybranej przez siebie epoki, z użyciem historycznych metod i materiałów (mile widziane własne).

Jeśli nawet uczestnik nigdy wcześniej nie miał igły z nitką w dłoniach, to jest to właśnie ten moment, by spróbować! Wcześniejsze doświadczenie w szyciu i innych pracach ręcznych nie jest wymagane, wszystkie niezbędne techniki zostaną zademonstrowane od podstaw. W czasie pierwszego dnia warsztatów uczestnicy zostaną zapoznani z podstawowymi materiałami i technikami krawiectwa średniowiecznego (surowce, narzędzia, używane ściegi). Nabytą wiedzę będą mogli zastosować w praktyce – spróbować swoich sił w wykonaniu damskiego nakrycia głowy. Uczestnikom zostaną udostępnione niezbędne materiały i przyrządy, a wykonane przez siebie prace będą mogli zabrać do domu. 

Prowadzenie: Magdalena Zielińska, Pracownia dziedzictwa Kulturowego SOK.

To już kolejne spotkanie z cyklu Weekendy z Historią Mody. Więcej o zajęciach, terminach i tematyce kolejnych warsztatów TUTAJ >>


 

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury i w okresie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z którym każdy uczestnik wydarzenia jest m.in. zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony (Oświadczenie dorośli Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Uczestnicy wydarzenia są również zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

Kategoria: Archiwum