Weekendy z historią mody: szyjemy fartuszek

W średniowieczu ubiór pełnił nie tylko funkcje praktyczne i estetyczne, ważne były również aspekty symboliczne poszczególnych elementów. Tematem przewodnim kwietniowego “Weekendu z historią mody” będą różnice w ubiorze różnych warstw społecznych średniowiecznego społeczeństwa. Podczas spotkania wykonamy fartuszek – niezbędny element garderoby średniowiecznych pracowników fizycznych.

23.04.2022, godz. 10.00-18.00
Sala Granatowa, ul. Noniewicza 71

wstęp wolny | rezerwacje miejsc (tel. 87 563 85 45), decyduje kolejność zgłoszeń
liczba miejsc zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym

W średniowieczu ubiór pełnił nie tylko funkcje praktyczne i estetyczne, ważne były również aspekty symboliczne. Sposób w jaki człowiek był ubrany, jakie kroje, kolory i akcesoria dominowały w jego garderobie mówiło wiele nie tylko o jego upodobaniach, ale przede wszystkim o pozycji jaką zajmował w strukturze społecznej, rolach jakie pełnił oraz pracy. Tym razem porozmawiamy o różnicach w ubiorze poszczególnych warstw społecznych i ekonomicznych średniowiecznego społeczeństwa europejskiego. Dowiemy się, jak w dziełach sztuki z epoki odróżnić chłopa od króla, i uwaga, nie, nie chodzi tylko o koronę… oraz jak różnił się ubiór służącej i księżnej.
Uszyjemy element ubioru niezbędny dla każdego wykonującego jakąkolwiek pracę fizyczną w średniowieczu, bez względu na płeć. Jest to element garderoby, który został z nami do dziś, czyli fartuszek!  

Weekendy z Historią Mody to cykl spotkań weekendowych, otwartych dla zainteresowanych historią mody i związanymi z nią ciekawostkami, rękodziełem. Spotkania odbywają się 1 raz w miesiącu i składają z krótkiego wykładu z towarzyszeniem prezentacji (multimedialnej oraz fizycznej – rekonstrukcji kompletnego stroju lub elementu stroju z epoki) oraz z warsztatów praktycznych, na których uczestnicy pod kierunkiem i z pomocą instruktorki podejmą próby kroju i szycia własnych strojów (bądź ich elementów) z prezentowanej lub wybranej przez siebie epoki, z użyciem historycznych metod i materiałów (mile widziane własne).

Jeśli nawet uczestnik nigdy wcześniej nie miał igły z nitką w dłoniach, to jest to właśnie ten moment, by spróbować! Wcześniejsze doświadczenie w szyciu i innych pracach ręcznych nie jest wymagane, wszystkie niezbędne techniki zostaną zademonstrowane od podstaw. W czasie pierwszego dnia warsztatów uczestnicy zostaną zapoznani z podstawowymi materiałami i technikami krawiectwa średniowiecznego (surowce, narzędzia, używane ściegi). Nabytą wiedzę będą mogli zastosować w praktyce – spróbować swoich sił w wykonaniu damskiego nakrycia głowy. Uczestnikom zostaną udostępnione niezbędne materiały i przyrządy, a wykonane przez siebie prace będą mogli zabrać do domu. 

Prowadzenie: Magdalena Zielińska, Pracownia dziedzictwa Kulturowego SOK.

To już kolejne spotkanie z cyklu Weekendy z Historią Mody. Więcej o zajęciach, terminach i tematyce kolejnych warsztatów TUTAJ >>


Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury

Kategoria: Archiwum