Weekendy z historią mody

Podczas październikowego “Weekendu z historią mody” spróbujemy uszyć średniowieczne męskie nakrycia głowy. Obecnie czapki i kapelusze są jedynie elementem ozdobnym garderoby. Dawniej nakrycie głowy pełniło o wiele ważniejszą funkcję, miało znaczenie kulturowe. Jakie? Tego dowiecie się już 16 października! 

16-17.10.2021
Sala Granatowa, ul. Noniewicza 71

wstęp wolny   |   rezerwacje miejsc (tel. 87 563 85 45), decyduje kolejność zgłoszeń
16.10.2021 – godz. 12.00-18.00   |   17.10.2021 – godz. 10.00-16.00

zamów transport door-to-door >>

Obecnie czapki i kapelusze są jedynie elementem ozdobnym garderoby. Dawniej nakrycie głowy pełniło o wiele ważniejszą funkcję, miało znaczenie kulturowe oraz praktyczne. Mężczyźni w Średniowieczu nosili coif, czyli czepek o prostym, lecz funkcjonalnym kroju, który w zależności od wersji szyto z dwóch lub trzech kawałków lnu z praktycznymi troczkami po bokach, pozwalającymi na sznurowanie go pod szyją. Coif noszony był głównie przez mieszczan i chłopów, a dzięki swej prostocie i funkcjonalności doskonale chronił przed słońcem i potem.

Weekendy z Historią Mody to cykl spotkań weekendowych, otwartych dla zainteresowanych historią mody i związanymi z nią ciekawostkami, rękodziełem. Spotkania odbywają się 1 raz w miesiącu i składają z krótkiego wykładu z towarzyszeniem prezentacji (multimedialnej oraz fizycznej – rekonstrukcji kompletnego stroju lub elementu stroju z epoki) oraz z warsztatów praktycznych, na których uczestnicy pod kierunkiem i z pomocą instruktorki podejmą próby kroju i szycia własnych strojów (bądź ich elementów) z prezentowanej lub wybranej przez siebie epoki, z użyciem historycznych metod i materiałów (mile widziane własne).

Jeśli nawet uczestnik nigdy wcześniej nie miał igły z nitką w dłoniach, to jest to właśnie ten moment, by spróbować! Wcześniejsze doświadczenie w szyciu i innych pracach ręcznych nie jest wymagane, wszystkie niezbędne techniki zostaną zademonstrowane od podstaw. W czasie pierwszego dnia warsztatów uczestnicy zostaną zapoznani z podstawowymi materiałami i technikami krawiectwa średniowiecznego (surowce, narzędzia, używane ściegi). Nabytą wiedzę będą mogli zastosować w praktyce – spróbować swoich sił w wykonaniu damskiego nakrycia głowy. Uczestnikom zostaną udostępnione niezbędne materiały i przyrządy, a wykonane przez siebie prace będą mogli zabrać do domu. 

Prowadzenie: Magdalena Zielińska, Pracownia dziedzictwa Kulturowego SOK.

To już kolejne spotkanie z cyklu Weekendy z Historią Mody. Więcej o zajęciach, terminach i tematyce kolejnych warsztatów TUTAJ >>

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury w okresie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z którym każdy uczestnik wydarzenia jest m.in. zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Uczestnicy zajęć są również zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

Kategoria: Archiwum