Weekendy z historią mody: średniowieczne akcesoria i dodatki

Podczas listopadowego “Weekendu z historią mody” spróbujemy stworzyć średniowieczne akcesoria i dodatki. Tak jak współcześnie, w średniowieczu akcesoria i dodatki dopełniały ubiór. Miały zastosowanie praktyczne, ale także pełniły funkcje dekoracyjne i symboliczne. Podczas zajęć uszyjemy sakwę pielgrzymią, która świetnie sprawdzi się jako współczesna torba.

20-21.11.2021
Sala Granatowa, ul. Noniewicza 71

20.11.2021 – godz. 12.00-18.00 | 21.11.2021 – godz. 10.00-16.00

wstęp wolny | rezerwacje miejsc (tel. 87 563 85 45), decyduje kolejność zgłoszeń
liczba miejsc zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym

Podczas listopadowego “Weekendu z historią mody” spróbujemy stworzyć średniowieczne akcesoria i dodatki. Tak jak współcześnie, w średniowieczu akcesoria i dodatki dopełniały ubiór. Miały zastosowanie praktyczne, ale także pełniły funkcje dekoracyjne i symboliczne. Tym razem porozmawiamy o torbach, sakiewkach i kaletkach, szarfach i fartuchach, rękawiczkach i rękawkach. Poznamy nowy i wybitnie XIV-wieczny element ubioru jakim były tippety oraz uszyjemy sakwę pielgrzymią, która świetnie sprawdzi się jako współczesna torba.

Weekendy z Historią Mody to cykl spotkań weekendowych, otwartych dla zainteresowanych historią mody i związanymi z nią ciekawostkami, rękodziełem. Spotkania odbywają się 1 raz w miesiącu i składają z krótkiego wykładu z towarzyszeniem prezentacji (multimedialnej oraz fizycznej – rekonstrukcji kompletnego stroju lub elementu stroju z epoki) oraz z warsztatów praktycznych, na których uczestnicy pod kierunkiem i z pomocą instruktorki podejmą próby kroju i szycia własnych strojów (bądź ich elementów) z prezentowanej lub wybranej przez siebie epoki, z użyciem historycznych metod i materiałów (mile widziane własne).

Jeśli nawet uczestnik nigdy wcześniej nie miał igły z nitką w dłoniach, to jest to właśnie ten moment, by spróbować! Wcześniejsze doświadczenie w szyciu i innych pracach ręcznych nie jest wymagane, wszystkie niezbędne techniki zostaną zademonstrowane od podstaw. W czasie pierwszego dnia warsztatów uczestnicy zostaną zapoznani z podstawowymi materiałami i technikami krawiectwa średniowiecznego (surowce, narzędzia, używane ściegi). Nabytą wiedzę będą mogli zastosować w praktyce – spróbować swoich sił w wykonaniu damskiego nakrycia głowy. Uczestnikom zostaną udostępnione niezbędne materiały i przyrządy, a wykonane przez siebie prace będą mogli zabrać do domu. 

Prowadzenie: Magdalena Zielińska, Pracownia dziedzictwa Kulturowego SOK.

To już kolejne spotkanie z cyklu Weekendy z Historią Mody. Więcej o zajęciach, terminach i tematyce kolejnych warsztatów TUTAJ >>


 

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury w okresie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z którym każdy uczestnik wydarzenia jest m.in. zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Uczestnicy zajęć są również zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

 

Kategoria: Archiwum