Weekendy z historią mody: Szyjemy średniowieczną poduszkę

Podczas czerwcowego “Weekendu z historią mody” przeprowadzimy śledztwo kostiumologiczne. Porozmawiamy o tym, co może być źródłem do badania historii ubioru oraz jak takie źródło znaleźć. Za przykład posłużą nam znaleziska wyposażenia grobowego z początku XIV wieku. Podczas zajęć uszyjemy dekoracyjną poduszkę, która stanowiła część średniowiecznego wyposażenia grobowego. Ze względu na podejmowaną podczas zajęć tematykę zapraszamy wyłącznie osoby pełnoletnie!

4.06.2022, godz. 10.00-18.00
Sala 107, ul. Noniewicza 71

wstęp wolny

zamów transport door-to-door >>

Podczas czerwcowego “Weekendu z historią mody” przeprowadzimy śledztwo kostiumologiczne. Porozmawiamy o tym, co może być źródłem do badania historii ubioru oraz jak takie źródło znaleźć. Za przykład posłużą nam znaleziska wyposażenia grobowego z początku XIV wieku. Podczas zajęć uszyjemy dekoracyjną poduszkę, która stanowiła część średniowiecznego wyposażenia grobowego.

Ze względu na podejmowaną podczas zajęć tematykę zapraszamy wyłącznie osoby pełnoletnie!

Weekendy z Historią Mody to cykl spotkań weekendowych, otwartych dla zainteresowanych historią mody i związanymi z nią ciekawostkami, rękodziełem. Spotkania odbywają się 1 raz w miesiącu i składają z krótkiego wykładu z towarzyszeniem prezentacji (multimedialnej oraz fizycznej – rekonstrukcji kompletnego stroju lub elementu stroju z epoki) oraz z warsztatów praktycznych, na których uczestnicy pod kierunkiem i z pomocą instruktorki podejmą próby kroju i szycia własnych strojów (bądź ich elementów) z prezentowanej lub wybranej przez siebie epoki, z użyciem historycznych metod i materiałów (mile widziane własne).

Jeśli nawet uczestnik nigdy wcześniej nie miał igły z nitką w dłoniach, to jest to właśnie ten moment, by spróbować! Wcześniejsze doświadczenie w szyciu i innych pracach ręcznych nie jest wymagane, wszystkie niezbędne techniki zostaną zademonstrowane od podstaw. W czasie pierwszego dnia warsztatów uczestnicy zostaną zapoznani z podstawowymi materiałami i technikami krawiectwa średniowiecznego (surowce, narzędzia, używane ściegi). Nabytą wiedzę będą mogli zastosować w praktyce – spróbować swoich sił w wykonaniu damskiego nakrycia głowy. Uczestnikom zostaną udostępnione niezbędne materiały i przyrządy, a wykonane przez siebie prace będą mogli zabrać do domu. 

Prowadzenie: Magdalena Zielińska, Pracownia dziedzictwa Kulturowego SOK.

To już kolejne spotkanie z cyklu Weekendy z Historią Mody. Więcej o zajęciach, terminach i tematyce kolejnych warsztatów TUTAJ >>


Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury

Kategoria: Archiwum