ODWOŁANE | Warsztaty rękodzieła. Haft richelieu

W marcu poznamy podstawy wdzięcznej techniki wykonywania ażurowych wzorów haftem richelieu. Jeśli marzy się Wam własnoręcznie ozdobiony odświętny obrus, serwetki, kołnierzyk lub mankiety, polecamy wykorzystać klasyczny styl i wzornictwo białego haftu. W tajniki dziergania koronkowych kompozycji wprowadzi nas twórczyni ludowa Krystyna Waszkiewicz.

UWAGA!
wydarzenie odwołane
szczegóły >>
 

Sobota, 28.03.2020, godz. 10.00-14.00
Pracownia Rękodzieła (0.28), ul. Jana Pawła II 5
wstęp: 25 zł
KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
liczba miejsc ograniczona | opłata obejmuje szkolenie, materiały i narzędzia
prowadzenie: Krystyna Waszkiewicz |
więcej informacji: tel. 785 04 11 77, (87) 563 85 22, e-mail: lidia.zyniewicz@soksuwalki.eu

Haft richelieu powstał ok. XVI wieku we Włoszech w okolicy Wenecji, stąd jego pierwotna nazwa “haft wenecki”. Powszechnie używa się jednak nazwy przyjętej na cześć francuskiego męża stanu, kardynała Richelieu. To biały haft ażurowy, z dzierganymi ażurowymi kompozycjami, zapełnionymi słupkami, pajączkami, umieszczanymi w miejscu wyciętej tkaniny. Można go wzbogacić dziurkami, sznureczkiem i ściegiem atłaskowym. Wykonywany w ręku (bez tamborka), uchodzi za łatwy i efektowny. Tajemnica jego urody polega na umiejętnym wycinaniu tła które nadaje mu lekkości koronki.

Haft richelieu wykorzystywany jest do robienia obrusów, serwetek, ozdobnych kołnierzyków czy mankietów, stanowi również element dekoracyjny tkanin. Uczestnicy warsztatów poznają podstawy tworzenia haftu: proste ściegi i ażurowe wzory (pajączki i słupki), a także samodzielnie stworzą dziergane kompozycje. 

Warsztaty poprowadzi twórczyni ludowa Krystyna Waszkiewicz.


Regulamin imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>

Kategoria: Archiwum