Robimy kino! Warsztaty filmowe z SOK

Od pomysłu, przez scenariusz, casting, zdjęcia, po montaż – warsztaty filmowe to kompletna propozycja dla kreatywnych ludzi . Ich uczestnicy dostaną jedenaście dni na wejście w temat i nakręcenie krótkiego filmu pod fachowym okiem pasjonata filmu i doświadczonego fotografa Bogusława Wasilewskiego. 

20.01-31.01.2020, godz. 11.00-16.00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 50 zł (za całe warsztaty) dostępne w kasie SOK. Liczba miejsc ograniczona.
Szczegółowe informacje: Bogusław Wasilewski, tel. 503 465 402, e-mail: boguslaw.wasilewski@fvstudio.pl

Karta zgłoszenie na warsztaty filmowe – PDF >>  |  DOCX >>

Projekt warsztatów filmowych powstał z myślą o wszystkich, którzy chcieliby rozwinąć swoje zainteresowania i poszerzyć wiedzę w zakresie powstawania dzieła filmowego. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z historią polskiej i światowej kinematografii i jej czołowymi nazwiskami oraz podstawowymi gatunkami filmowymi. Poznają różne rodzaje planów, ujęć filmowych i tworzywa filmowego, a także nauczą się określania roli poszczególnych jego elementów. Omówią również gatunki literackie związane bezpośrednio i pośrednio z filmem, a także czasopisma tematyczne i fachowe oraz poćwiczą umiejętność recenzowania dzieła filmowego. Przede wszystkim jednak przygotują i zrealizują własny projekt filmowy – krótki film aktorski z akcją osadzoną w Suwałkach.

Warsztaty poprowadzi Bogusław Wasilewski – pasjonat filmu i doświadczony fotograf, filmem zajmuje się od młodzieńczych lat, przez ostatnie 35 lat w sposób profesjonalny, uczestnik wielu festiwali i warsztatów filmowych. Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studentów oraz osoby dorosłe, również seniorów zainteresowanych tematyką filmową. Zajęcia będą się odbywały w Sali Kameralnej SOK oraz w plenerze. 

Realizacja warsztatów będzie się odbywać w trzech etapach:

  1. zapoznanie z historią kinematografii oraz typologią dzieł filmowych; przedstawienie w zarysie tworzywa filmowego i roli poszczególnych jego elementów na przykładach wybranych dzieł; zapoznanie z techniką filmową – ukazanie różnych rodzajów planów i ujęć filmowych; poznanie gatunków literackich związanych z filmem, przedstawienie różnic między scenariuszem i scenopisem, roli i sposobów adaptowania dzieł literackich i dramatycznych, zapoznanie z czasopismami tematycznymi i fachowymi; zapoznanie z czołowymi postaciami związanymi z polską i zagraniczną kinematografią – przedstawienie sylwetek aktorów, reżyserów, scenarzystów i innych osób związanych z filmem
  2. zajęcia z sprzętem filmowym – podstawowa obsługa kamery, jak nagrać film komórką, oświetlenie planu różnymi rodzajami światła ,  urządzenia do stabilizacji kamery, obsługa sprzętu do nagrywania dźwięku, podstawy montażu filmu
  3. wybór tematu własnej etiudy filmowej, przygotowanie scenariusza i scenopisu.

PLAN PRACY

20.01.2018 | Zebranie organizacyjne i wykłady i praca w grupach
Krótka historia filmu. Język filmu. Co należy zrobić żeby nagrać film – teoria. Przygotowanie scenariusza do pierwszej etiudy. Zebranie ekipy filmowej z uczestników warsztatów. Zorganizowanie castingu dla aktorów. Omówienie scenariusza w zespole filmowym. Przeczytanie dialogów między aktorami. Praca na planie zdjęciowym. Analiza materiału filmowego i dźwiękowego. Postprodukcja – montaż, udźwiękowienie, efekty specjalne. Analiza wybranego filmu 

21.01.2018 | Pisanie scenariuszy
Prezentacja i krótki kurs programu Celtx. Stworzenie krótkiej etiudy filmowej o objętości jednej sceny. Realizacja we własnym zakresie, przy pomocy telefonów komórkowych. szybki montaż i porównanie prac. Podział ról realizacyjnych przy produkcji filmu – reżysera, aktorów, dźwiękowca, operatora kamery, scenografa, kierownika planu. Omówienie zadań.

23.01.2018 | Zaznajomienie z sprzętem filmowym, cz. 1
Kamera i osprzęt do stabilizacji. Sprzęt do nagrywania dźwięku. Sprzęt do oświetlenia. Sposoby oświetlenia sceny. Urządzenia do montażu filmu. Prezentacja i krótki kurs o programie Sony Vegas i jego wtyczkach, Resolve (wersja darmowa). Realizacja etiud szkoleniowych w grupach.

24.01.2018 | Zaznajomienie z sprzętem filmowym, cz. 2
Próbne ujęcia w sali. Nauka oświetlenia. Nauka nagrywania dźwięku. Gra aktorska przed kamerą. Casting. Realizacja etiud szkoleniowych w grupach.

25.01.2018 | Czytanie scenariusza
Próbne ujęcia etiudy przed kamerą według scenariusza. Realizacja etiud szkoleniowych w grupach. 

26.01.2018 | Scenografia
Przygotowanie scenografii i strojów do filmu. Realizacja etiud szkoleniowych w grupach. 

27-30.01.2018 | Praca na planie filmowym 

31.01.2018 | Postprodukcja
Udźwiękowienie materiału filmowego. Prace nad montażem filmu. Zamknięta projekcja, ocena i dyskusja. Podjęcie decyzji o dopuszczeniu filmu do publikacji.


Regulamin imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>

Kategoria: Archiwum