Nowy cykl filmowy w SOK. “Wyspa Niedźwiedzia” – w poszukiwaniu idealnej fali

KineDok to nowe filmowe spotkania w Suwalskim Ośrodku Kultury. W ramach cyklu, który ruszy 7 marca o godzinie 18:00 w Sali Kameralnej, będzie można obejrzeć osiem znakomitych filmów. Na początek norweski film “Wyspa Niedźwiedzia”. O gonieniu marzeń i poszukiwaniu ideału…

KineDok: “Wyspa Niedźwiedzia”
Poniedziałek, 7.03.2016, godz. 18:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny

WYSPA NIEDŹWIEDZIA
Norwegia, 2014, 78’
Reż. Edda Grjotheim, Inge Wegge

wyspaniedzwiedzia_plakat

Trzech braci wybiera się wspólnie w wyjątkową podróż. Zainspirowani historią znanego surfera nieustannie poszukującego perfekcyjnej fali, wyruszają na odległą norweską wyspę Bjørnøya. Wyposażeni w deskę surfingową, deskę snowboardową, paralotnię oraz rozmaite inne sprzęty, przemieniają surową przyrodę wyspy w swój prywatny plac zabaw. Bracia odnajdują na wyspie wymarzone lodowate fale i strome zbocza, a my mamy okazję towarzyszyć im w emocjonujących zjazdach po arktycznym śniegu i surfowaniu po lodowatych morskich falach.


Kinedok_IDF_BlackKineDok_logo

KineDok to międzynarodowy projekt zainicjowany przez Instytut Filmu Dokumentalnego w Pradze. Uczestniczą w nim przedstawiciele Czech, Słowacji, Rumunii, Węgier, Chorwacji, Norwegii i Polski. Koordynatorem projektu w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa.

Projekt ma na celu popularyzację filmów dokumentalnych poprzez stworzenie sieci zaangażowanych podmiotów, które przyczynią się do rozwoju swego rodzaju alternatywnej dystrybucji w wymienionych krajach partnerskich. Polega na prezentacji filmów dokumentalnych w domach kultury, domach sztuki, kawiarniach, klubach, pubach, galeriach itp., które angażują się w wydarzenia kulturalne i promują kulturę wśród lokalnej społeczności. Program stanowią filmy ambitne i ważne, podejmujące istotne tematy oraz nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Filmy te rzadko mają szansę wejść do regularnej dystrybucji kinowej, a ich potencjał jest ogromny.


Kolejne filmy w SOK w ramach KineDok

Projekcja zawsze o godzinie 18:00!

5 kwietnia

TOTO I JEGO SIOSTRY (Rumunia, 2014, 93’)
Reż. Alexander Nanau

Przejmująca, choć niepozbawiona optymistycznych akcentów, historia trójki rodzeństwa: dziesięcioletniego Totonela, siedemnastoletniej Any i czternastoletniej Andrei. Siostry z bratem zamieszkują romskie getto na przedmieściach Bukaresztu, podczas gdy ich matka odsiaduje wyrok za handel narkotykami. Gdy w ich życiu pojawia się szansa na zmianę, cena okazuje się bardzo wysoka: Toto i Andrea musieliby pozostawić Anę samą sobie. Film cenionego reżysera Alexandra Nanaua stawia także ważne pytania o zaangażowanie twórcy w życie swoich bohaterów, wciągając tym samym widzów w skomplikowaną i pełną emocji dyskusję.

9 maja

NORA (Czechy, 2014, 84’)
Reż. Jiři Stejskal

Historia pewnej niecodziennej kijowskiej rodziny walczącej z niesprawiedliwością wynikającą z ekspansji deweloperów. Natasza, głowa rodziny, za wszelką cenę próbuje nie dopuścić do utraty rodzinnej farmy, otoczonej ze wszystkich stron przez nowoczesne budynki mieszkalne. Oprócz tego kobieta opiekuje się czwórką dzieci, dwoma mężami oraz stadkiem niesfornych kóz.

20 czerwca

MISS ROMÓW (Chorwacja, 2015, 82’)
Reż. Vesna Cudic

Dokument, nakręcony w romskiej osadzie na głębokiej prowincji Chorwacji, kreśli intymny portret żeńskiej społeczności, podkreślając konflikt między marzeniami kobiet i brakiem możliwości ich realizacji. Tłem historii jest pewien upalny, lipcowy weekend, podczas którego społeczność romska obchodzi coroczny bal oraz konkurs piękności, w którym tylko jedna kobieta może zostać ukoronowana Romską Miss.

18 lipca

TAK DALEKO, TAK BLISKO (Słowacja, 2014, 80’)
Reż. Jaro Vojtek

Film ukazuje zwyczajne życie i codzienne problemy, z którymi borykają się rodziny dzieci autystycznych. Obraz nie jest oparty na wyznaniach bohaterów ani dialogach, lecz na konkretnych, autentycznych sytuacjach, które zestawione ze sobą tworzą ten pełnometrażowy dokument. Film powstał w koprodukcji z organizacją non-profit Andreas, która oferuje rodzinom dotkniętym autyzmem pomoc w diagnozowaniu i radzeniu sobie z chorobą. To jedyna tego typu organizacja na Słowacji.

1 sierpnia

BRACIA W MUZYCE (Węgry / Rumunia, 2015, 77’)
Reż. Balázs Lévai

Folkowy muzyk dochodzący do zdrowia po wypadku samochodowym, z którego cudem uszedł z życiem, nagrywa cover piosenki gwiazdy popu, która właśnie wróciła z odwyku. Wkrótce cały naród śpiewa utwór, który staje się największym przebojem ostatniej dekady na Węgrzech.

14 września

RODZEŃSTWO (Norwegia, 2013, 75’)
Reż. Frode Filmland

Oddny i Magnar są rodzeństwem mieszkającym w odległym zakątku Norwegii. Ich życie wypełniają codzienne obowiązki związane z prowadzeniem gospodarstwa, jednak od nowoczesnych technologii wolą tradycyjne metody pracy na roli. Oboje są po siedemdziesiątce, a mijające lata odcisnęły wyraźny ślad na nich i ich relacjach. „Rodzeństwo” to ciepły, poetycki portret dwojga ludzi wiodących życie, które w dzisiejszych czasach zdaje się być zupełnie wyjątkowe.

5 października

NA ZAKRĘCIE (Węgry, 2014, 72’)
Reż. Gábor Hörcher

Film, powstały na przestrzeni pięciu lat, jest portretem młodego mężczyzny, który żyje według własnych zasad. Ricsi to młody buntownik żyjący na krawędzi. Wciąż wpada w tarapaty: prowadząc samochód bez prawa jazdy, kradnąc, czy też uciekając przed policją. Rodzice są sfrustrowani jego zachowaniem, a sam chłopak nigdy nie jest w stanie spełnić oczekiwań swojego dalekiego od ideału ojca.

Patroni medialni

radio5 suwalkiinfo_logo NIEBYWALE_SUWALKI-1kuriersuwalski
suwalki24dwutygodnik

KineDok ulotka z nowym logo

Kategoria: Archiwum