“Uroda ruin” na obrazach Romanasa Borisovasa

Wystawa malarstwa litewskiego artysty i żeglarza (jachtowy kapitan żeglugi wielkiej), dla którego dokumentowanie niszczejącej zabytkowej architektury dawnych Prus Wschodnich stało się pasją, której z zapałem oddaje się do dziś.

foyer SOK (I piętro),
ul. Papieża Jana Pawła II 5

wstęp wolny | wystawa czynna do 26.06.2017 | wernisaż wystawy odbył się 26.05.2017

Artysta malarz Romanas Borisovas, urodzony w 1949 roku jest wilnianinem, ale jego przodkowie po kądzieli wywodzą się z terenu dawnych Prus Wschodnich.

Wileński Instytut Sztuki ukończył w 1973 i od tego czasu, początkowo traktując to jako hobby a obecnie dzieło swojego życia, utrwala na fotografiach i obrazach pozostałości dawnej architektury Prus Wschodnich – zamki, kościoły, pałace i dwory. Jego obrazy pozwalają wniknąć w ducha tej krainy pokazując kulturę, która już zniknęła, odeszła w niebyt. Staje przed oczami świat, którego nie ma a jednak – jest. Jest bowiem w wyobraźni twórcy i widza, chociaż nie istnieje w rzeczywistości. Z miłości do tej krainy zgromadził w swoim prywatnym archiwum zbiory dorównujące bogactwem zasobów niejednemu muzeum.

Jest zapalonym żeglarzem, kapitanem jachtowym od 1969 r. Uczestniczył w wielu oceanicznych regatach m. in. Amber Sail z Afryki Południowej do Australii. Stąd drugą ważną tematyką jego twórczości jest marynistyka. Obecnie mieszka na Mierzei Kurońskiej w pięknym kurorcie Nida.

Artysta jest wykładowcą w Instytucie Sztuki w Kłajpedzie oraz na Uniwersytecie im. I.Kanta w Kaliningradzie. Uczestniczy jako konsultant w pracach Zespołu przygotowującego odbudowę Starówki w Kaliningradzie. Biegle włada czterema językami litewskim, rosyjskim, polskim i niemieckim – tego ostatniego uczył się od Mamy, przedwojennej absolwentki germanistyki Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie.

Romanas Borisovas swoje prace wystawiał w kilkunastu krajach na kilku kontynentach uczestnicząc w ponad 70-ciu wystawach m.in. w Polsce, Białorusi, Luksemburgu, Niemczech, Rosji, Australii, USA. Jego Obrazy znajdują się obecnie w muzeach w Japonii, Australii i RPA.

Te prace będzie można obejrzeć w Suwalskim Ośrodku Kultury:


Współorganizatorem wystawy jest Konsulat Republiki Litewskiej w Sejnach

Kategoria: Archiwum