Twórczość Andrzeja Wajdy w plakacie filmowym

Plenerowa wystawa ukazującą filmową twórczość Andrzeja Wajdy, na której zobaczymy arcydzieła grafiki plakatowej. Próba przedstawienia dorobku artystycznego wybitnego reżysera poprzez plakaty, które w ciągu ostatnich lat zostały do jego filmów wydane na całym świecie.

WAJDA W PLAKACIE – 90 LAT
w ramach obchodów jubileuszu 90-lecia urodzin artysty

plac przed SOK, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny

UWAGA! Podczas otwarcia wystaw przeprowadzony zostanie krótki konkurs związany z twórczością Andrzeja Wajdy. Do wygrania atrakcyjne nagrody! Szczegóły w regulaminie – KLIKNIJ!

Andrzeja Wajdy nikomu przedstawiać nie trzeba – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, działacz “Solidarności”, filantrop, Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderu Orła Białego, członek prestiżowej francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. Żywa legenda polskiej kultury.

Urodzony w 1926 roku w Suwałkach, Wajda początkowo interesował się malarstwem – studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, żeby ostatecznie wybrać kino, w 1953 kończąc Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi. Jeden z założycieli polskiej szkoły filmowej, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, dyrektor artystyczny Teatru Powszechnego w Warszawie oraz kierownik zespołu filmowego “X”. Laureat najważniejszych nagród na światowych festiwalach, ze Złotą Palmą i Oscarem za całokształt twórczości na czele.

Zadebiutował w 1954 roku obrazem “Pokolenie”. W następnych latach wyreżyserował filmy, które przyniosły mu uznanie na całym świecie – m.in.: “Kanał”, “Popiół i diament”, “Ziemia Obiecana”,”Człowiek z marmuru”, “Człowiek z żelaza”, “Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Siłą jego filmów jest uniwersalny język przekazu – dzięki czemu bohaterowie filmów Wajdy żyją w wyobraźni masowego odbiorcy na równi z postaciami historycznymi czy bohaterami klasycznej literatury.

Sprawdź program obchodów jubileuszu ANDRZEJ WAJDA – w 90. ROCZNICĘ URODZIN >>


WAJDA W PLAKACIE – 90 LAT | wystawa plenerowa przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury

Wystawę plakatów do filmów Andrzeja Wajdy można oglądać dzięki uprzejmości Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Prezentowane będą prace m.in. takich plakacistów, jak: Wojciech Fangor, Franciszek Starowieyski czy Waldemar Świerzy.

Pierścionek z orłem w koronie | Autor: Andrzej Pągowski

Pierścionek z orłem w koronie | Andrzej Pągowski

Żaden polski artysta kina nie ma w dorobku tylu tytułów prezentowanych w tak wielu miejscach świata tak często. Nie tylko w normalnym obiegu dystrybucyjnym, ale na przeglądach monograficznych, w ramach prezentacji festiwalowych, z okazji jubileuszy i licznych nagród honorujących całokształt dokonań.z tekstu Mieczysława Kuźmickiego, dyrektora Muzeum Kinematografii w Łodzi, w albumie ''Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym'':
Człowiek z marmuru | Autor: Waldemar Swierzy

Człowiek z marmuru | Waldemar Swierzy

Moją zasadą było mówić o moim kolejnym filmie – nasz film, gdyż jest to twórczość zespołowa, czasem jednak powstawały też filmy nieudane. Te nazywałem, zgodnie z prawdą, moimi filmami, gdyż tylko ja, reżyser, odpowiadałem za wszystko.Andrzej Wajda
Popiół i diament | Autor: Wojciech Fangor

Popiół i diament | Wojciech Fangor


Organizatorzy:

herb_suwalk_miasto_suwałki     radio5soklogopoziom

Współpraca:

bayer_madia_logo_jpg

Wyłączny patron medialny:

radio5

90_A_Wajdy_plakat_2016.indd  90_A_Wajdy_plakat_2016.indd

 

 

Kategoria: Archiwum