Tomasz Stańko na zdjęciach przyjaciela

Wystawa fotografii, które przez ponad trzy dekady Andrzej Tyszko zrobił Tomaszowi Stańce. Widać na nich upływ czasu, emocje, rozwój, muzykę i łączącą fotografa i muzyka przyjaźń. Dzięki tym zdjęciom, mimo że choroba pokonała Stańkę i przeniosła na pozaziemskie sceny, będzie z nami na zawsze. Wystawa towarzyszy Suwałki Blues Festival 2019.

Galeria Patio, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny | wystawa czynna do 8.09.2019| wernisaż wystawy odbył się 11.07.2019

Ta wystawa to hołd dla Tomasza Stańko, wspaniałego artysty i wyjątkowego człowieka. To także efekt naszej trwającej 36 lat przyjaźni i współpracy. Każde zdjęcie na tej wystawie to owoc jednej sesji. Dzisiaj te wybrane z 32 lat fotografie tworzą opowieść – świadectwo mijającego czasu i naszego rozwoju.

Ta fotograficzna historia miała trwać dużo dłużej. Śmierć ją gwałtownie przerwała. Polska straciła największego muzyka jazzowego, a ja najbliższego przyjaciela. Był dla mnie w wielu aspektach życia wzorem. Tomasz żył muzyką ale interesował się wszystkim i prawie na każdy temat miał wyrobione zdanie. Był mądrym, odważnym i błyskotliwym człowiekiem. Był wizjonerem. Umiał patrzeć na życie z dystansem, jakby z góry. Tomasza już nie ma, ale na szczęście pozostawił nam ogromną ilość wspaniałej muzyki. W przepięknych balladach ukazał swoją liryczną i romantyczną stronę a w mocnych kompozycjach swoją dzikość, złożoność i siłę.

Informację o chorobie przyjął z wielką godnością i mądrością. Nie chciał aby się nad nim użalano. Mówił “Miałem dobre życie, spełniłem się jako artysta i jako ojciec. Niczego nie żałuję i niczego się nie boję. Trochę za wcześnie, ale trudno… nie będę biadolił i trzymał się życia kurczowo. Niech się to szybko skończy.”

Tomku, bardzo mi brakuje Twojej obecności w moim życiu i naszych codziennych, długich rozmów. Miałem wielkie szczęście że obdarzyłeś mnie przyjaźnią. Byłeś dla mnie jak brat. Dzięki Twojej muzyce, wspomnieniom i tysiącom zdjęć jakie Ci przez te lata zrobiłem będziesz ze mną zawsze. Żegnaj Przyjacielu.Andrzej Tyszko

Warto wspomnieć, że Tomasz Stańko, z towarzyszeniem AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, wystąpił w 2013 roku podczas Festiwalu Artystycznego Otwarcia Suwalskiego Ośrodka Kultury. Koncert został entuzjastycznie przyjęty przez widzów poruszonych połączeniem dwóch muzycznych żywiołów w postaci Tomasza Stańki i AUKSO pod batutą Marka Mosia (zdjęcia >>).


Andrzej Tyszko swoje pierwsze projekty artystyczne realizował na początku lat 70-tych. Profesjonalną działalność rozpoczął na początku kolejnej dekady, fotografując najwybitniejszych muzyków bardzo dynamicznie rozwijającej się polskiej sceny muzycznej. Do roku 1990 stworzył ponad sześćdziesiąt okładek płyt i wiele plakatów.

Jego wielką pasją był jazz, czego wyrazem stały się wyjątkowo piękne i głębokie portrety wybitnych polskich, a także norweskich muzyków. Głównym tematem fotografii Andrzeja Tyszko pozostają ludzie. Artysta ukazuje ich w sposób bardzo szlachetny, a zarazem odważny i nowoczesny. Jego receptą na dobry portret jest odnalezienie cząstki siebie w fotografowanej osobie. Dzięki jego wrażliwości i wyostrzonej umiejętności wnikliwego postrzegania człowieka, wykonane przez niego portrety trafnie oddają istotę fotografowanej osoby.

Andrzej Tyszko stworzył dziewięć wystaw indywidualnych. Dwie z nich zaprezentowane były w Nowym Jorku. Ostatnia pt. “Twarze Muzyki” ukazała się również w postaci albumu fotograficznego pod tym samym tytułem.

Kategoria: Archiwum