Taniec poza utartym szlakiem w Teatrze Niebywałym

Teatr DADA VON BZDÜLÖW w ramach projektu “Taniec poza utartym szlakiem” stworzył niebywałe spektakle oparte na tańcu. W SOK do obejrzenia w Teatrze Niebywałym na Dużej Scenie!

Piątek, 12.09, godz. 19:00
“Zagraj to, czyli 17 tańców o czymś”
Sobota, 13.09, godz. 19:00

“Enclave 4/7”

Bilety: 20 zł (normalne) /15 zł (ulgowe) na każdy ze spektakli w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu. Obowiązuje Karta „Suwalska RODZINA PLUS”

Teatr za pół ceny!

Suwalski Ośrodek Kultury przygotował niespodziankę dla wszystkich miłośników teatru. Kupując bilety na dwa spektakle w powakacyjnej odsłonie Teatru Niebywałego – Zagraj to, czyli 17 tańców o czymś (12.09, godz. 19.00) oraz Enclave 4/7 (13.09. godz. 19.00) Teatru Dada Von Bzdülöw z Gdańska – bilet na drugi spektakl można nabyć za połowę ceny! Zapraszamy do kasy SOK, ilość miejsc w promocji ograniczona.

W cyklu „Teatr Niebywały” pokazujemy Państwu teatry repertuarowe, alternatywne i impresaryjne, które swoimi spektaklami wywołują twórczy ferment w Polsce i na świecie dotykając spraw aktualnych, społecznie istotnych i ważnych w życiu jednostek. Łączy je jedno – nie mamią widza ideą łatwej rozrywki i nie zwalniają go z myślenia. Zaskakują. Prowokują do dyskusji. Udało im się stworzyć wokół siebie krąg stałych, wiernych odbiorców  tych przedstawień i stopniowo poszerzać go o kolejnych widzów.

Przedwakacyjne spektakle (Blackbird i Błazenada Teatru TrzyRzecze, Osad Teatru KRZYK z Maszewa) cieszyły się dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że udało nam się stworzyć wokół Teatru Niebywałego krąg stałych, wiernych odbiorców oraz że uda się nam go poszerzyć o kolejnych widzów. Zaczynamy od spektakli Teatru Dada von Bzdülöw – przewrotnych, pełnych emocji, zaskakująco dowcipnych.

Nasz teatr to książka. Wywiad z Leszkiem Bzdylem, twórcą Teatru Dada von Bzdülöw

Teatr Dada von Bzdülöw (www.teatrdada.pl).

Przedstawienia Dada von Bzdülöw nawiązują do tradycji teatralnej, lecz ich podstawowym językiem przekazu jest ruch, łączący w sobie elementy baletu klasycznego, pantomimy oraz różnych form tańca współczesnego. Do tej pory grupa zrealizowała ponad czterdzieści spektakli, z powodzeniem prezentowanych zarówno na polskich jak i światowych scenach.

W swoim Manifesto członkowie zespołu piszą: “Widowisko teatralne jest tylko widowiskiem teatralnym, tzn. nie kusi się o diagnozy, recepty i tym podobne intelektualne rozrywki, szkodliwe dla teatru. Być może najważniejsza jest niegdysiejsza czystość formy. Teatr Dada von Bzdülöw wykorzystuje taniec, który sam w sobie jest bydlęcą przyjemnością. Teatr Dada mówi słowa, a słowa są zawsze nazwami indywidualnych iluzji. Teatr Dada nieodpowiedzialnie pozwala wszystkiemu mieszać się ze sobą w przekonaniu, że ta nieodpowiedzialność jest naszym naturalnym środowiskiem. Na koniec, Teatr Dada ma nadzieję, że nikt nie będzie próbował nazwać tych zabiegów awangardowymi.”

“ZAGRAJ TO, CZYLI 17 TAŃCÓW O CZYMŚ”

17_scen_1

afisze_teatr_niebywaly.inddreżyseria, choreografia, wykonanie: Katarzyna Chmielewska, Anna Steller, Leszek Bzdyl
wystrój wnętrza: Michał Kołodziej
archeolożka kostiumograficzna: Magda Bem
wsparcie multimedialne: Maciej Salamon
muzyka: iTunes oraz Adam Witkowski
produkcja: Teatr Dada von Bzdülöw / Teatr Wybrzeże. Gdańsk przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańsk

dada1

dada2Fot. Dominik Werner

Media o spektaklu:
Pełna dojrzałości oszczędność w używaniu środków wyrazu, licznych przecież, ale ani przez moment nie przesłaniających żadnego z sensów, idealne wyczucie tonu, niewymuszona w żaden sposób klasa. Znakomite przedstawienie. (Przemysław Gulda, Gazeta Wyborcza – Trójmiasto)

„17 tańców o czymś” to 17 zabaw z konwencjami, popkulturą, sztuką współczesną, kinem. To także trzy bardzo udane kreacje nie tylko taneczne, ale również aktorskie.
(Katarzyna Gajewska, Port Kultury)

Dadaistyczny rodowód nazwy teatru zachęcił twórców do eksperymentu nad trwałością znaczeń, nad odwróceniem uwagi od powagi skojarzeń, których wszyscy jesteśmy niewolnikami. (Katarzyna Wysocka, Gazeta Świętojańska)

ENCLAVE 4/7

ENCLAVE1

afisze_teatr_niebywaly.indd

reżyseria i choreografia: Roberto Olivan
asystent choreografa: Katarzyna Chmielewska
tancerze: Adrian Bartczak, Sebastian Flegiel, Ilona Gumowska, Tatiana Kamieniecka, Piotr Stanek, Katarzyna Ustowska, Urszula Zerek
muzyka: Oleg Dziewanowski
kostiumy: Kasia Piątek
reżyseria świateł: Michał Kołodziej
produkcja: Teatr Dada von Bzdülöw / Teatr Wybrzeże przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska
Spektakl zrealizowany w ramach programu: „Zamówienie choreograficzne” Instytutu Muzyki i Tańca

enclave4

enclave3

Fot. Dominik Werner

Media o spektaklu:
Enclave 4/7 to portret generacji Facebooka, ale i przedstawienie autotematyczne, nawet autoironiczne, trochę o tym, jak się tworzy coś z niczego, jak pustkę wypełnia się ruchem, jak zawłaszcza przestrzeń i ludzi; jakie w tym ruchu tworzą się chwilowe wspólnoty i jakie rodzą się napięcia, jakie euforie i jakie rozczarowania. Jak enklawa staje się pułapką. (Zbigniew Majchrowski, teatralny.pl – KLIKNIJ i PRZECZYTAJ CAŁĄ RECENZJĘ)

Spektakl potwierdza, że ruchem, gestem i dotykiem można wyrazić wszystko i że teatr tańca może być zaangażowany i dowcipny, a nie jedynie formalny i artystowski. “Enclave” to najbardziej tęsknota za wspólnotą, za odnajdywaniem się na poziomie najwyższym i w najmniejszej skali zarazem. Teatr tańca nie zmieni rozpadającego się świata, ale może przez godzinę pokrzepić i nawiązać unikalną komunikację. (Piotr Wyszomirski, Gazeta Świętojańska)

Założyciele teatru Dada von Bzdülöw postawili na świeżą krew i wygrali. “Enclave 4/7” to piękny i mocny spektakl o miłości, lęku i szaleństwie, jeden z lepszych, jakie powstały w tym roku w Trójmieście. (Przemysław Gulda, Gazeta Wyborcza Trójmiasto)

Żywioł Dada wchłania kolejnych utalentowanych tancerzy. (Łukasz Rudziński, trojmiasto.pl)

Narodził się spektakl emocjonalny, przewrotny, a nawet wywrotowy, chwilami zaskakujący, bardzo witalny, od czasu do czasu dowcipny. Ucieleśnienie młodości. (Gabriela Pewińska, Dziennik Bałtycki)

Prezentacje spektakli repertuarowych Teatru Dada von Bzdülöw “TANIEC POZA UTARTYM SZLAKIEM” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt “Taniec poza utartym szlakiem” realizowany jest w ramach programu MKiDN “Wydarzania artystyczne priorytet Teatr i taniec”

gdansk imit mkidn tw

Patroni medialni cyklu “Teatr Niebywały”

niebywaleradio5

Kategoria: Archiwum