Światowy Dzień Ziemi nad Czarną Hańczą

Po raz drugi Suwalski Ośrodek Kultury organizuje ekologiczną akcję związaną z obchodami Światowego Dnia Ziemi. Chcemy promować postawy proekologiczne i ideę zrównoważonego rozwoju, skupiając się na ekosystemie Czarnej Hańczy przepływającej przez Suwalszczyznę. Zapraszamy suwalczan do wspólnego tworzenia Rzeki Życzeń i dbania o środowisko.

22.04.2022, godz. 11.00 
Bulwary nad Czarną Hańczą

Przypadający na 22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi to cykliczna akcja promująca postawy proekologiczne; w Polsce obchodzony jest od 1990 roku. Jej organizatorzy chcą uświadomić zarówno politykom, jak i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest “Zainwestuj w Naszą Planetę”. To hasło ma przypominać, że każdy z nas może i powinien dbać o środowisko.

Najlepszym sposobem na uświadomienie zagrożenia i budowanie postaw proekologicznych są działania praktyczne. Temu będzie służyć kolejna edycja autorskiego projektu Suwalskiego Ośrodka Kultury „Człowiek i rzeka. Święto Czarnej Hańczy”. Na pierwsze wydarzenie zapraszamy w dzień równonocy wiosennej, 22 kwietnia. Tego dnia zaplanowaliśmy happening artystyczny oraz zarybienie odcinka Czarnej Hańczy przepływającego przez Suwałki. We współpracy z Polskim Związkiem Wędkarskim w Suwałkach do rzeki trafi około dwóch tysięcy pstrągów.

Przygotowania do artystycznych działań już się rozpoczęły – na organizowanych w Galerii Sztuki Stara Łaźnia zajęciach edukacyjnych przygotowujemy obiekt łączący sztukę z ekologią i działaniami społecznymi (tzw. community art). Będzie to RZEKA ŻYCZEŃ – polne kamienie, pomalowane przez zwiedzających wystawy i uczestników zajęć edukacyjnych, zostaną ułożone w symboliczną rzekę. Na kamieniu może powstać ryba, fantastyczny wodny stwór. Można też zapisać na nim swoje życzenia dla Ziemi. Te życzenia chcemy także posłać w świat na falach Czarnej Hańczy łódkami origami wykonanymi z recyklingowego papieru. W programie także prelekcja, spacer oraz kameralny koncert nad rzeką przygotowany we współpracy z Suwalskim Klubem Seniora. 

Gorąco zapraszamy Was do dołączenia się do akcji. Wszystko, czego potrzeba do stworzenia własnego kamienia, znajduje się na samoobsługowym stoisku w korytarzu GS Stara Łaźnia. Wystarczy przyjść, na kamieniu namalować rybę i napisać swoje życzenia dla świata, a nasze dzieło dołączy do innych, tworzących “Rzekę Życzeń”, która powstanie przed Starą Łaźnią w Światowy Dzień Ziemi, 22 kwietnia.

To nie wszystko, co Suwalski Ośrodek Kultury planuje w ramach tegorocznej akcji “Człowiek i rzeka. Święto Czarnej Hańczy”. W czerwcu zaprosimy suwalczan na imprezę pod roboczą nazwą Przesilenie Letnie; chcemy również zagospodarować teren wokół Łaźni w duchu ogrodnictwa społecznego.

Autorem logotypu akcji “Człowiek i Rzeka. Święto Czarnej Hańczy” jest Olga Wielogórska, suwalska rzeźbiarka, malarka i graficzka.

 

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury

Kategoria: Archiwum