Suwalski Kaziuk zaprasza!

Odpustowy jarmark suwalski powraca! W pierwszą marcową niedzielę zapraszamy na wiosenny spacer wśród kolorowych kramów. Na odwiedzających czeka ponad sto stoisk z regionalnymi przysmakami pogranicza, rękodziełem ludowym i rzemiosłem artystycznym. W programie także barwne prezentacje folkloru muzycznego regiony przez ludowe kapele z regionu.

6.03.2022, godz. 10.00-15.00
ul. A. Patli i ul. W. Witosa

wstęp wolny

Po ubiegłorocznej przerwie podczas XXII Kaziuka Suwalskiego będziemy gościć ponad 100 wystawców z całej Polski – nawet z Żywca i Białki Tatrzańskiej – z bogatą reprezentacją regionu Suwalszczyzny i pogranicza polsko-litewskiego, a także z litewskich Kowna i Wilna. Rokrocznie kaziukowe stoiska przyciągają setki odwiedzających, którzy szukają rzeczy tradycyjnych, oryginalnych, nawiązujących do kulturowego dziedzictwa regionu.

Na kramach nie zabraknie zatem rękodzieła ludowego, artystycznego rzemiosła i regionalnych przysmaków. Oprócz corocznych hitów, czyli palm wielkanocnych, stroików, pisanek, rękodzielniczych serwetek i koszyków z wikliny, będzie można kupić tradycyjne wędliny, wyroby z jagnięciny i baraniny, sery, sękacze, ręcznie robione lizaki, mrowiska i orzeszki, pączki i obwarzanki, miód i produkty pszczele, podpiwek i naturalny kwas chlebowy, naturalne oleje tłoczone na zimno czy mieszanki ziół bez konserwantów. Pojawią się także oryginalne naczynia żaroodporne, ręcznie rzeźbione przybory kuchenne i zabawki z drewna, biżuteria z naturalnych materiałów. Tę bogatą ofertę dopełnią malarstwo olejne, haftowane obrusy, makramy i łapacze snów. Każdy gość znajdzie coś dla siebie.

Kaziuk Suwalski to jednak nie tylko zakupy, ale także bogata propozycja muzyczna. Na scenie plenerowej oraz w kościele św. Kazimierza Królewicza zobaczymy i usłyszymy regionalne zespoły muzyczne. Jednym z punktów programu będzie koncert pieśni wielkopostnych pogranicza w wykonaniu Zespołu Pogranicze z Szypliszk pod kierownictwem Józefa Murawskiego oraz Zespołu Śpiewaczego Ancyjas z SOK pod kierownictwem Anny Szafranowskiej, który zaplanowano na niedzielne przedpołudnie. To wyjątkowa okazja, żeby posłuchać rzadkiego wielogłosowego wykonania. Wystąpią także zespoły Wigranie ze Starego Folwarku oraz Bakałarz i Zajączkowiaki z Bakałarzewa, Szuwarki z Wiżajn, Przeroślaki i Znaroku z Przerośli, Szeszupa z Rutki-Tartak, Nachodne z Sejn i Uwrocie z Suwałk.

Program:

Kościół św. Kazimierza Królewicza, ul. W. Witosa 8

  • 9.00  Suwalski Chór Primo pod dyrekcją Ignacego Ołowia
  • 11.00 Zespół Pogranicze z Szypliszk i Zespół  Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas z SOK
  • 13.30 Zespół Wigranie ze Starego Folwarku

Scena plenerowa, ul. W. Witosa

  • Zespół Uwrocie z SOK
  • Zespół Przeroślaki i Znaroku z Przerośli
  • Zespół Bakałarz i Zajączkowiaki z Bakałarzewa
  • Zespół Szuwarki z Wiżajn
  • Zespół Nachodne z Sejn
  • Zespół Szeszupa z Rutki-Tartak
  • Zespół Pogranicze z Szypliszk

Kaziuk Suwalski, czyli „jarmark odpustowy w nowomiejskich realiach” wywodzi się ze wspólnej dla Polski i Litwy tradycji uczczenia Świętego Kazimierza – patrona Metropolii Wileńskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, której Suwalszczyzna była częścią do 1795 r. Choć współczesny kiermasz ma charakter bardziej wielkomiejski, to mimo upływu czasu nie zatracił swego kolorytu. Podobnie jak w Wilnie, gdzie główny historyczny jarmark od ponad 400 lat funkcjonuje obok kościoła Świętego Kazimierza, również w Suwałkach organizowany jest przy parafii pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza.

Dzięki staraniom organizatorów – Suwalskiego Ośrodka Kultury działającego wspólnie z parafią pw. św. Kazimierza – udaje się zachować historyczną ciągłość kulturową Kaziuka Suwalskiego, który podobnie jak jego pierwowzór, Kaziuk Wileński, zmienia charakter w zależności od terminu, w jakim się odbywa. Gdy odpust kazimierski przypada w karnawale – impreza ma charakter ludyczny, jeśli w Wielkim Poście – refleksyjny.

Patronat honorowy nad XXII Suwalski Kaziukiem objął Prezydent Miasta Suwałki

 

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury

Kategoria: Archiwum