XIV Suwalski Jarmark Folkloru

Sobota, 27.07, godz. 10:00-20:00
Niedziela, 28.07, godz. 10:00-17:00
park Konstytucji 3 Maja

W czasie dwudniowego święta folkloru w Suwałkach odbędą się prezentacje sceniczne oraz kiermasz wyrobów regionalnych, na którym będzie można kupić produkty, a także poznać proces ich tradycyjnego wytwarzania.

Już po raz czternasty odbędzie się Suwalski Jarmark Folkloru. Najważniejsza doroczna impreza folklorystyczna promuje tradycje ludowe całej wielokulturowej Suwalszczyzny i Przygranicza.

Głównym celem Suwalskiego Jarmarku Folkloru jest ochrona, wspieranie i promocja folkloru i rękodzieła ludowego narodów zamieszkujących makroregion.

Podczas jarmarków w formie konkursowej odbywają się przesłuchania w kategoriach: śpiewaków solistów, zespołów śpiewaczych oraz kategorii Mistrz-Uczeń, kwalifikujące do udziału w ogólnopolskich festiwalach folklorystycznych, między innymi Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

Tegoroczny jarmark folkloru jest programowo zbieżny z przyszłorocznym Międzynarodowym Festiwalem Ludowych Zespołów Tanecznych „Źródliska”. To jeden z nielicznych w Europie festiwali, prezentujący etnograficzne tańce powiązane z obrzędowością doroczną. Obecna edycja projektu – „Lato” – ukazuje tradycyjne zachowania taneczne od letniego przesilenia do dożynek. Dlatego podczas przeglądu folkloru muzycznego Suwalszczyzny jedna z trzech pieśni regulaminowych powiązana jest z tematyką żniwną bądź dożynkową.

Uzupełnieniem części scenicznej jest kiermasz sztuki ludowej, podczas którego twórcy ludowi nie tylko oferują swoje wyroby, ale też prezentują proces ich wytwarzania.

PROGRAM XIV SUWALSKIEGO JARMARKU FOLKLORU (27-28 lipca; park Konstytucji 3 Maja):

Sobota, 27 lipca

10:00 – 17:00
KIERMASZ rękordzieła i sztuki ludowej oraz jadła regionalnego

13:00 – 13:30
UROCZYSTE OTWARCIE XVI Suwalskiego Jarmarku Folkloru oraz występ laureatów Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu

13:30 – 17:30
Przegląd folkloru muzycznego Suwalszczyzny

17:30 – 20:00
POTAŃCÓWKA – wieczór z tradycyjnym tańcem ludowym poprowadzi kapela “Gęsty kożuch kurzu” z Lublina – laureat festiwalu “Stara tradycja” oraz festiwalu kazimierskiego

Niedziela, 28 lipca

10:00 – 17:00
KIERMASZ
rękodzieła i sztuki ludowej oraz jadła regionalnego

13:00 – 17:00
SPEKTAKLE OBRZĘDOWE zespołów folklorystycznych:
13:00 – “Podsuwalski wieczór panieński” – spektakl teatru seniora “Zgryz” z Suwałk
14:00 – “oczepiny kurpiowskie i koncert pieśni” – Regionalny Zespół Kurpiowski z Czarni k. Ostrołęki
15:40 – “Pieśni i tańce litewskie” – zespół ludowy “Linago” z Kowna

Tak było na Suwalskim Jarmarku Folkloru w 2011 roku:

Goście Suwalskiego Jarmarku Folkloru będą mieli okazję poznać podstawy między innymi: tkactwa, przędzenia wełny i lnu, mielenia mąki na żarnach, wyrobu chleba w dzieżach, garncarstwa, kowalstwa. Ważnym elementem jarmarku będą prezentacje kuchni kresowej. Nie tylko będzie można poznać tajniki powstawania potraw, ale także ich skosztować.

Regulamin dla wystawców komercyjnych podczas Suwalskiego XIV Jarmarku Folkloru

Karta zgłoszeniowa dla wystawców komercyjnych

Regulamin przeglądu muzyki ludowej

jarmark_folkloru_2013_drukarnia-page-001


XIV Suwalski Jarmark Folkloru jest częścią projektu „VI Międzynarodowy Festiwal Ludowych Zespołów Tanecznych ŹRÓDLISKA” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mkidn_01_cmyk

Kategoria: Archiwum