Suwałki i Suwalszczyzna w sztuce

Wystawa prac artystów profesjonalnych i twórców ludowych związanych z regionem. Artyści, nie tylko lokalni, ukochali sobie Suwalszczyznę i chętnie przelewają to uczucie w swoją sztukę. Na interdyscyplinarnej wystawie będzie można podziwiać 50 różnorodnych prac poświęconych walorom regionu i odnoszących się do historii Suwalszczyzny. 

Galeria Patio, ul. Jana Pawła II 5

wernisaż 2.07.2021   |   wystawa czynna 2.07-15.08.2021 r.
organizacja zwiedzania zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym

Suwałki i Suwalszczyzna w sztuce – pod tym tytułem kryje się wystawa prezentująca twórczość artystów profesjonalnych i twórców ludowych związanych z naszym regionem. Na wystawie zobaczymy 50 prac: rysunków, rzeźb, tkanin, obrazów i fotografii, pochodzących z kolekcji Pana Krzysztofa Michalskiego oraz zbiorów Suwalskiego Ośrodka Kultury. Wystawa wpisuje się w niedawno obchodzoną rocznicę 300-lecia Miasta Suwałk, a prezentowane dzieła mają bardzo różnorodny charakter. Na wystawie zobaczymy wielość dyscyplin, rozmaitość technik oraz poruszanych wątków, świadczących o niesłychanym bogactwie kulturowym tej ziemi.

Artyści ukochali sobie Suwalszczyznę i bardzo chętnie sygnalizują to w swoich dziełach. Ekspozycja zaprezentuje tkaniny dwuosnowowe autorstwa mistrzyni Sabiny Knoch, inspirowane akwarelami Mieczysława Iwaszki, rzeźbione wizerunki utożsamianych z Suwałkami św. Rocha i św. Romualda, herby miast, płaskorzeźby przedstawiające powstanie sejneńskie i obławę augustowską, rysunki Kazimierza Gomułki i Andrzeja Taraszkiewicza z dawną architekturą Suwałk, czy przepiękne pejzaże znanych, lokalnych artystów m. in. Wiesława Szumińskiego, Jolanty Grabowskiej czy Haliny Mackiewicz. Nie zabraknie także zdjęć Stanisława Wosia i grafiki Wiesława Osewskiego, nieodżałowanych nieżyjących suwalskich artystów.

Część prezentowanych dzieł sztuki Suwalskiego Ośrodka Kultury została podarowana SOK przez Pana Krzysztofa Michalskiego. 

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury i w okresie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z którym każdy uczestnik wydarzenia jest m.in. zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Uczestnicy zajęć są również zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

 

Kategoria: Archiwum, Sztuki wizualne, Wydarzenia nadchodzące