STOPKLATKA

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na spektakl Teatru Form Czarno-Białych PLAMA pod tytułem „Stopklatka” według Maliny Prześlugi.

Przedstawienie zostanie pokazane 16 maja (czwartek) o godzinie 18:00 w sali widowiskowej Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul.T. Noniewicza 42.

Wstęp wolny.

W roli głównej wystąpi Daniel Namiotko. Spektakl wyreżyserowała Mirosława Krymska. Oprawę wideo zapewnią Rafał Gutowski oraz Łukasz Fiedorowicz. Rozmowę z twórcami po spektaklu poprowadzi Krystyna Kozioł.

W życiu – w odróżnieniu od filmu – nie można niczego zatrzymać w stopklatce. Dla głównego bohatera jest nią moment wypadku, który na zawsze przewartościowuje i zmienia jego życie. Świat postrzegany jest obecnie coraz częściej przez pryzmat filmów czy gier komputerowych. Wtedy potrzebny jest moment zatrzymania, by dostrzec, że rzeczywistość rządzi się zupełnie innymi prawami.

Jest wśród nas ktoś, kogo właściwie nie widać. Nie rusza się, nie mówi, nie wstaje z łóżka. Sparaliżowany. Warzywo. Gdyby tak jeden jedyny raz dopuścić go do głosu? Pozwolić mu być sobą, mówić, ruszać się, skakać, wodzić nas za nos, wzruszać i rozśmieszać? Żeby opowiedział nam, którzy boimy się na niego patrzeć, o miłości, kłótniach z Bogiem, o swoich pasjach, o złości i marzeniach.

Ta opowieść nie jest smutna. Gdy nie ma się nic, trzeba śmiać się z siebie. Tylko czy to rzeczywiście cud, czy to faktycznie sparaliżowany chłopak ma głos? Może jest na odwrót, może to tylko aktor udający chorobę, a wszystko, co mówi jest wytworem jego wyobraźni? Bo skąd niby mamy wiedzieć, jak to jest…? Żyć i nie żyć jednocześnie.

Malina Prześluga

stopklatka.indd

Kategoria: Archiwum