Środa Seniora w pracowni tkackiej

Tradycje tkackie na Suwalszczyźnie połączone z warsztatami i opowieścią o historii tkactwa, a zwłaszcza tkaniny dwuosnowowej popularnej na Suwalszczyźnie, to kolejna propozycja z cyklu Środy Seniora. Zapraszamy suwalskich seniorów, ich przyjaciół i bliskich. Warsztaty poprowadzi Sabina Knoch, jedna z nielicznych już w regionie znawczyń tej sztuki.

Środa, 29.08.2018, godz. 17:00
Pracownia Tkacka, ul. Noniewicza 71

wstęp: 5 zł KUP TERAZ >>  lub w kasie SOK 

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zapoznać się z tradycjami tkackimi na Suwalszczyźnie. Poznają wzornictwo i techniki tkackie, historię tkactwa, historię tkaniny dwuosnowowej – ewenementu tkackiego występującego tylko w tym regionie. Będzie też można zasiąść za krosnami i próbować samodzielnie utkać chodnik, dywanik dwuosnowowy.
Warsztaty poprowadzi znana tkacza dywanów dwuosnowowych – Sabina Knoch ze Szczepek k. Augustowa, która ma za sobą 50 lat pracy twórczej przy krosnach. Zaczynała od podawania nici swojej mamie, poprzez snucia po coraz to bardziej skomplikowane tkactwo. Jest laureatką wielu konkursów tkackich, a warsztaty z zakresu tkactwa ludowego prowadziła w wielu ośrodkach kultury w Polsce, na Litwie i Białorusi.
Wszystkim zainteresowanym polecamy stronę: Dziedzictwo Suwalszczyzny, gdzie można znaleźć wyczerpujący tekst na temat tkactwa i tkanin dwuosnowowych, z których Suwalszczyzna słynie.

Środy Seniora to cykl comiesięcznych propozycji kulturalnych adresowanych do seniorów, organizowanych przez Suwalski Ośrodek Kultury w każdą ostatnią środę miesiąca. Składają się na nie warsztaty ze wszystkich dziedzin sztuki, audycje, koncerty muzyczne i potańcówki, spektakle teatralne oraz wyjazdy krajoznawcze promujące walory kulturowe i przyrodnicze odwiedzanych miejsc.
Dotychczasowe propozycje w ramach spotkań Środy Seniora spotkały się z ogromnym i życzliwym przyjęciem suwalskich seniorów, ich bliskich i przyjaciół. Seniorzy to wdzięczna i zaangażowana publiczność, bardzo chętnie włączająca się w działania artystyczne organizowane przez Suwalski Ośrodek Kultury, dlatego z ogromną radością kontynuujemy ten cykl i zapraszamy na kolejne wydarzenia kulturalne.

 

Fot. Piotr Kopciał

 

 

 

 

Kategoria: Archiwum

                               
Image Widget