Spotkanie autorskie Ewy Markiewicz-Adamczewskiej

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie z Ewą Markiewicz- Adamczewską – autorką wystawy malarstwa, rysunku i grafiki “HopWartVirWigry”, inspirowaną obrazem Tymoteusza Muśki “Diabeł i sieja” i baletową choreografią “Święta Wiosny” Igora Strawińskiego. Autorka tworzy w nurcie ekspresjonizmu abstrakcyjnego.

15.05.2021, godz. 19.00
Galeria Patio, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny | rezerwacja miejsc (tel. 87 563 85 40), decyduje kolejność zgłoszeń
liczba miejsc ograniczona zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym, decyduje kolejność zgłoszeń
organizacja zwiedzania zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym

Ewa Markiewicz-Adamczewska urodziła się w 1957 roku w Lublinie. Dyplom obroniła na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Tadeusza Dominika, specjalizacja – na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Tadeusza Łodziany (1983). Jest absolwentką Podyplomowego Studium Pedagogicznego w warszawskiej ASP. Studiowała także na Wydziale Malarstwa w Instytucie Sztuki im. W. Surikowa w Moskwie. Była uczestniczką konferencji i warsztatów FOLIO SHOW NYC 2003 w Nowym Jorku. Dwukrotnie otrzymała stypendia twórcze Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W latach 1996-2004 związana była zawodowo jako grafik-projektant  z miesięcznikiem „Twój Styl”. Stworzyła również koncepcję i realizowała Projekt Emotapety i MetaPlastEmo[EmoShape SourceSpiral GraphLanguage]. Ostatnia prezentacja projektu miała miejsce wiosną 2018 roku w Warsztacie Warszawskim na Placu Konstytucji w Warszawie. Projekt MetaPlastEmo[MetaPlaneta] adresowany jest do osób dorosłych zainteresowanych tematem arteterapii. Koncepcja projektu oparta jest na intuicyjnej hipotezie, że forma spiralna jest wyjściową literą abstrakcyjnego języka mowy emocji i istnieje w powiązaniu z funkcją czasu. 

Tematem moich zainteresowań jest obrazowanie (unaocznianie) energii emocji w relacji SŁOWO – OBRAZ – ZNAK – ZNACZENIE. W realizowanych projektach – zadaniach problemowych dotyczących postrzegania – rozumienia i przekazu treści odwołuję się do archetypu, jakim jest forma Spirala. Dla metody obrazowania energii emocji, w której forma Spirala jest wyjściową formą w procesie tworzenia pochodnych jej obrazowi emoKsztaltów (spiraloPodobne kształty) stosuję nazwę metoda Emotapety, a „język” spiralopochodnych emoKształtów określam nazwą MetaPlastEmo (EmoShape SourceSpiral GraphLanguage).Ewa Markiewicz-Adamczewska

Ewa Markiewicz-Adamczewska jest autorką prezentacji indywidualnych i projektów realizowanych w wielu galeriach, m.in.: w Warszawie, Lublinie, Łodzi, Nałęczowie.

Pięć z prezentowanych na wystawie geoform finalnie wzbogaci zbiory sztuki suwalskich instytucji kultury – autorka wystawy “HopWart_VirWigry” podarowała je Suwalskiemu Ośrodkowi Kultury. Dziękujemy! 

Suwalską ekspozycję można oglądać w Galerii Patio do 27 czerwca 2021 roku.

 


 

 

 

Kategoria: Archiwum, Sztuki wizualne